Meretz

89,676 ( +0.74% last month)

Loading additional data...

Tamar Zandberg / Meretz At Open Knesset

  Tamar Zandberg On Facebook

  Last Collected Status at: June 27, 2017, 9:19 a.m.. Page details updated at: June 28, 2017, 7:05 a.m.


היום יצויין בכנסת יום הסביבה הבינלאומי, ולממשלה יש מתנה בשבילנו: סוגרים את החוף. אחרי שהכוונות האמיתיות בתכנית בנייה כוללנית הוסתרו מהציבור במשך חודשים, היום יצא המרצע מן השק: חופי מדינת ישראל יימכרו לעשירים בלבד, במה שמסתמן כמהלך ההרסני ביותר לחופי ישראל מאז נחקק חוק החופים.

תכנית המתאר הארצית החדשה, שנחשפה בזכות בג"צ שהגישה עמותת אדם טבע ודין, תעשוק מהציבור רצועות חוף בשטח עצום של 41 אלף דונם - פי שלושה מגודל העיר רמת־גן - ותפקיר אותם לידיהם של יזמי נדל"ן שיהפכו אותם למגדלי יוקרה לעשירים בלבד.

חוף נחשולים, חוף פלמחים, חוף עתלית והחופים הפתוחים שבדרום אשדוד - כל אלו עשויים להיסגר בפני כל מי שלא חבר האלפיון העליון. דרשתי לקיים דיון דחוף בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת במטרה למנוע את המחדל ולהשאיר את החופים בידינו - הציבור.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 510. comments: 35. shares: 152.
{% trans 'Tags' %}:

Four years ago, I had the honor of joining the Women of the Wall for their Rosh Chodesh prayers. Even though I am a secular women, don’t believe in God, and don’t pray, I joined them in an act of solidarity with fellow pluralistic women. I joined them when they started getting arrested by the police for simply praying in accordance with their tradition.I joined them because the Israeli government turned the Western Wall into an Orthodox synagogue headed by an Ultra-Orthodox rabbi who tells the police what to do. A man who accepts no tradition aside from his own, nor pays women’s rights any credence.

Yesterday, afters two years of intense negotiations and work, the agreement they arrived at and achieved was ripped up. In one fell swoop the Jewish state turned into a state that forbids Jews from praying in accordance with their beliefs. The Israeli Government, whose members often stand before and pander to American Jewry for money, gave in to the Ultra-Orthodox extremists who call Reform Jews “anti-Semites”, “mentally ill”, and more. I applaud the Jewish Agency for cancelling the plans of their Board of Trustees to deal with this matter. As member of the board and chair of the JFNA Michael Siegal said, “we represent the Jewish nation, not the Israeli government.”

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 27. comments: 12. shares: 2.
{% trans 'Tags' %}:

בשנת 2013 הצטרפתי לנשות הכותל בתפילת ראש החודש שלהן. עשיתי את זה למרות שאני אישה חילונית, לא מאמינה באלוהים ולא מתפללת. עשיתי את זה כצעד של סולידריות נשית ופלורליסטית, כי הן התחילו להיעצר ע״י המשטרה רק בגלל שקיימו את המנהג הדתי שלהן. עשיתי את זה כי ממשלת ישראל הפכה את הכותל המערבי לבית כנסת אורתודוכסי, עם רב חרדי שהמשטרה עובדת אצלו ובלי דריסת רגל לאף יהודי עם מנהג אחר, שלא לדבר על אישה.

אתמול, בוטל מתווה הפשרה שהושג אחרי שנתיים של עבודה, ובכך הפכה מדינת היהודים למדינה שבה הממשלה מבקשת לאסור על יהודיות ויהודים להתפלל על פי דרכן ואמונתם.

ממשלת ישראל ששריה והעומד בראשה מרבים להופיע בפני יהדות ארה״ב ולגייס שם כסף למטרותיהם, נכנעו אתמול לקיצונים שבחרדים שמכנים את היהודים הרפורמים ״אנטישמים״, ״חולי נפש״ ועוד. טוב עשתה הסוכנות היהודית שביטלה את כל אירועי חבר הנאמנים שתוכננו לימים הקרובים. איך אמר יו״ר חבר הנאמנים, מייקל סיגל: אנחנו מייצגים העם היהודי, לא את ממשלת ישראל.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 677. comments: 81. shares: 37.
{% trans 'Tags' %}:

צפו בהצצה נדירה לשיטות הפעולה של הגרעינים התורניים בערים החילוניות:

בקטע הזה, שלא פורסם מעולם והועבר אלי מאנשי הפורום החילוני, נראה נתנאל סימנטוב, ראש הגרעין התורני ברמת השרון, מדבר בפני מדריכים בשיעורי בר-מצווה. צפו כיצד הוא שולח אותם למשימות מסיונריות, או במילותיו, "להרעיל אותם על השם" ו"להדביק אותם לתפילין". "הצלחה" מבחינתו היא "להיכנס למשפחה שאינה שומרת מצוות לתוך הבית", להפוך את הדת האורתודוכסית לחלק מרכזי בחייהם.

בהמשך לדוח מבקר המדינה על המימון של אורי אריאל לגרעינים התורניים כדי למלא "חלל ערכי" אצל החילונים, ובהמשך לתחקיר ערוץ 10 ומכון מולד אתמול על כניסת עמותות דת ימניות לבתי הספר, קבלו עוד חלק בפאזל של השיטה להתנשאות וזלזול בזהות החילונית בישראל.

הוידאו הועלה במקום בעמוד היוטיוב של "מכון קשר", אך הוסר והועלה מחדש בעמוד של רמת השרון חופשית. הקטע המלא בתגובות.


likes: 363. comments: 161. shares: 414.
{% trans 'Tags' %}:

מתנחלים אצל הילדים שלנו.

הימין המתנחלי והדתי, בהובלת נפתלי בנט ואורי אריאל, נמצאים בשיאו של כיבוש יעד חדש: הילדים במערכת החינוך הממלכתית. מבחינתם, לנו החילונים יש "חלל ערכי", שתפקידם למלא בכך שיהפכו אותו לימני יותר, דתי יותר וסובלני פחות - וכל זאת על חשבון כספי המיסים שלנו.

הערב חשף כתב חדשות 10 אריק וייס ב"המגזין עם אושרת קוטלר" תחקיר המתבסס על פרסום של מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה - Molad, לפיו אנשי הבית היהודי הפקיעו את תחום החינוך לזהות וערכים מידיהם של אנשי החינוך, הפריטו אותו, והפקידו אותו בידיים של עמותות ימין קיצוניות שמשתמשות בו כדי להתנשא מעל הילדים שלנו ולגרום להם להצר את העולם הערכי שלהם, לוותר על ערכים חילונים ולהתיישר לימין.

במה שוטפים לילדים שלנו את הראש? בחינוך מיני "ברוח היהדות", בחשיבותו של בניית בית המקדש השלישי וחשוב מכל – בביסוס תפיסה לפיה הדיון על הכיבוש ומפעל ההתנחלויות הוא לא לגיטימי. מי שנשלחות לבסס בראש של הילדים שלכם את הציונות הדתית כאליטה ואותנו כקבוצה מעורערת וחסרת ערכים, הן בנות שירות שמעולם לא קיבלו הכשרה או הסמכה ללמד ילדים. וכל הטוב הזה מוצע לבתי הספר בחינוך החילוני בלבד במחיר זול או חינם. למה? כי העמותות ממומנות ע״י המדינה.

בשנים האחרונות תפח תקציב החינוך היהודי ב-40%, כאשר רובו המוחלט מנוצל למחיקת הזהות החילונית ולביסוס הזהות הימנית-דתית כזהות היהודית היחידה. ב-2015 תקציב החינוך הבלתי פורמלי בתחום היהדות היה גדול פי 17 מזה שהוקדש למדע ופי 119(!) מזה שהוקצה לדמוקרטיה ודו-קיום – שהם הרי האיום הגדול ביותר על שלטון הימין.

יזמתי דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת, בדרישה לברר כיצד הצליחה חבורה מתנשאת ומנותקת של אנשי ימין קיצוני לחטוף את החינוך הערכי של ילדינו, במטרה להסית אותם נגד העולם הערכי שגדלו בו ונגד כל מי שלא ימני, דתי או מאמין בארץ ישראל השלמה.


likes: 580. comments: 118. shares: 180.
{% trans 'Tags' %}:

קו 61 הוא ה-קו של ילדותי. כמה שעות ביליתי בו בנסיעה משכונת ילדותי שברמת גן בדרך לתל אביב - לדיזינגוף, לאלנבי ולים. ומהיום, קו 61 נוסע בשבת!

נסיעת הבכורה של הקו השלישי של קואופרטיב נוע תנוע - תחבורה בשבת יצאה היום, משאירה מאחור את הסקפטיות והייאוש ומוכיחה: כשהממשלה מגמגמת ונמנעת, הציבור עושה תחבורה ציבורית בשבת.


likes: 1,259. comments: 43. shares: 0.
{% trans 'Tags' %}:

הדמקורטיה הישראלית בסכנה. הפשיסטים נעים בכמויות אדירות אל הרחובות. עמיתיו של נתניהו מממנים אותם מכסף זר.

כמה צפוי לגלות שכמה מחבריו הטובים של ראש הממשלה מממנים את ״אם תרצו״, אותה התנועה שבג״ץ קבע שלא יהיה לא נכון לקרוא להם פשיסטים, ושהפכה את רדיפת עמותות השמאל לספורט לאומי.

כשאנחנו אומרים שההסתה מתחילה במסדרונות הממשלה, ככה זה נראה: באי כוחו של Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו עומדים מאחורי ארגון שחרת על דיגלו את שלילת חופש הביטוי של כל מי שחושב אחרת ממנו, הסתה ורדיפה. הם עשו זאת בקמפיין ״השתולים״, הם עשו זאת כשקידמו את ״הקוד האתי״ והם עושים זאת יום יום בקמפוסים. נתניהו וממשלתו לא רק עומדים מנגד, הם מובילים בגאווה את הרס הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו לא ניתן להם להצליח.

קישור לתחקיר המלא של כתב Haaretz הארץ אורי בלאו בתגובות.
גרפיקה: שישים ואחת.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 468. comments: 80. shares: 85.
{% trans 'Tags' %}:

עוד ניצחון של מרצ!

ההסכמה שהושגה היום על העלאת קצבת הנכים היא הישג היסטורי, ואחד הגדולים של Meretz מרצ בכל הזמנים. ציבור הנכים, יחד עם חברי אילן גילאון שהוביל את המהלך בכנסת, הוכיחו היום שוב את כוחו האדיר של מאבק אזרחי נחוש וצודק. אנחנו כאן כדי לנצח, ונמשיך ללחום למען חברה שוויונית, צודקת והוגנת. גאה בך, אילן.


likes: 909. comments: 67. shares: 56.
{% trans 'Tags' %}:

היום, יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, הצטרפנו אל עמותת עמר״ם ואל אלפי אזרחיות ואזרחים ברחובות ירושלים, בקריאה ברורה: אסור לשתוק עד שלא ייחשף כל המידע, עד שלא תילקח מלוא האחריות ועד שלא יפוצה כל מי שעוד אפשר!

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 249. comments: 23. shares: 8.
{% trans 'Tags' %}:

שוויון מגדרי? מתקדם, אבל עוד לא בדיוק.

בבחירות לפרלמנט הצרפתי אתמול התחלפו 75% מהנציגים, ולפרלמנט החדש כמעט לגמרי נבחרו 223 נשים - שיא ייצוג היסטורי ועלייה של כ-40 אחוזים מהבחירות הקודמות. ועדיין, מדובר ב-38.65 אחוזים בלבד.

המצב מוזר עוד יותר כשמתחשבים בעובדה שהחוק הצרפתי מטיל סנקציות כספיות על מפלגות שאחוז הנשים בהן נמוך מ-49%, ולמרות זאת יש מפלגות שבוחרות לספוג את הקנסות במקום להציב נשים ברשימה.

בישראל אנחנו הנשים מהוות רק כ-27 אחוזים מהכנסת, ובממשלה המצב מחפיר אף יותר: רק 4 מתוך 22 השרים הן נשים. בצרפת אגב, מקרון החליט להעניק חצי מתיקי הממשלה לנשים, ובכך הצטרף לראש ממשלת קנדה שכזכור נימק את השוויון לנשים בעובדה המדהימה ש-2015 כבר הגיעה.

שני לקחים מהמקרה הצרפתי: האחד, שחובה למסד מנגנונים של שוויון, ושאי השוויון הוא אולי תופעה מיושנת, אבל אין שום סיבה להאמין שהיא תחלוף מעצמה; השני: שגם אחרי שעשינו את זה, יש כאלה שיתעקשו על הזכות לאי שוויון ויהיו מוכנים לשלם מחיר עבור שימור הפריבילגיות שלהם, וכאן נכנס לתמונה מאבק נחוש, עיקש ובלתי מתפשר שגם מביא תוצאות.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 202. comments: 48. shares: 7.
{% trans 'Tags' %}: