Number of Facebook Pages for Party: 9


שלי עונה לשאלות של עיתונאים בחדרה בכנסת.


likes: 272. comments: 233. shares: 16.
{% trans 'Tags' %}:

הצטערתי לשמוע על החלטתה של חברתי שלי לפרוש מהפוליטיקה. כמו בפעילותה, כך גם בהחלטתה זו, ישנם כ"כ הרבה אמת, אומץ, יושרה ומסירות ללא פשרות. השפעתה הגדולה אינה מסתכמת במסכת החוקים המרשימה שחוקקה, אלא בהשפעתה הדרמטית על השיח והתודעה. תודה שפתחת עבורי את הדלת, תודה שהיית לרבים השראה. בהצלחה רבה שלי
שלי יחימוביץ

תמונה: פלאש 90

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 815. comments: 76. shares: 21.
{% trans 'Tags' %}:

הי, זאת שלי, החלטתי לפרוש ולקחת פסק זמן מהפוליטיקה.

משפט אחד נוקב של הבן שלי, מתוך הרבה מלים שנאמרו בהתלבטויות הממושכות עם משפחה וחברים קרובים, הכריע את הכף:
"אני מרגיש שמיצית את היכולת שלך לשנות את השיח. אין ספק שאת יכולה עדיין לעשות טוב, אבל זה לא יהיה משנה מערכה כפי שהיה בעבר. יאללה אמא, תנוחי קצת."

ואכן, זו השורה התחתונה: לפחות כרגע, מיציתי את האפקטיביות שלי בפוליטיקה.

מדובר בתהליך אישי שנמשך יותר משנה. ערב הבחירות הקודמות כמעט ועשיתי זאת. אבל במצבה של מפלגת העבודה חששתי שעזיבה שלי תהיה צעד מזיק, וכך המשכתי, כמעט בעל כרחי. אותו חשש שב ועולה גם כעת, וגם הפעם ניסיתי, אבל באמת שאיני יכולה עוד.

שליחות ציבורית היא משא כבד, וכשקשה לשאתו, לא הוגן כלפיכם שאעשה אותו בחצי כוח.

את כהונתה הקצרצרה של הכנסת הזאת התחלתי עם החלטת ביניים: להפסיק להתעסק בפוליטיקה, ולהפנות את הכוח אך ורק לעבודה ציבורית, פרלמנטרית וחינוכית, עם צוות נפלא ומלא אנרגיה והרבה תוכניות.

ואז בא, שוב, פיזור הכנסת, ועמו חזר העיסוק הריק בפוליטיקה, שתש כוחי ממנו.

העבודה הפרלמנטרית לטובת הציבור, שאני כה אוהבת וכה מיומנת בה, היא המזון לנפש בשבילי. לרגע אחד לא נמאס לי ממנה. שום דבר לא שיעמם אותי או היה קטן עלי, ואני גאה בהישגי. אבל כשהתבוננתי אחורה אל חצי השנה שחלפה מאז פיזור הכנסת הקודמת, וכשאני מתבוננת קדימה אל הנצח עד להקמתה של ממשלה חדשה, אני נתקפת מועקה, ומבינה שנידונתי לשנה תמימה של פוליטיקה בלבד. כמעט בלי כלים פרלמנטריים לעשייה.

אני לא מתייפייפת. פוליטיקה היא המכשיר האפקטיבי והחיוני של הדמוקרטיה, ולמדתי לעשות אותה, בדרכי. אבל היא חיונית רק כל עוד היא משמשת מכשיר למימוש השקפת עולם, ולא מטרה ריקה בפני עצמה, שנועדה לשרת רק כוח ריק מתוכן, אמביציות אישיות ואף שחיתות. חייב להיות איזון כלשהו בינה ובין העבודה למען הציבור. האיזון הזה שובש באופן בלתי נסבל.

ועדיין, חשוב לי להדגיש, זה לא "המצב" בלבד שהביא אותי להחלטה. זו החלטה שהיא אישית ופרטית לגמרי. עובדה, יצא לי כבר לעבור משברים קשים ושוחקי נפש בפוליטיקה, אבל תמיד הייתי נלהבת להתגבר עליהם. לצערי זה כבר לא כך.

לפני שנה וחצי צפיתי בירדן ג'רבי מודיעה על פרישה מהג'ודו: "חזרתי השנה לאימונים ובערה בי אש של התחלה חדשה ומטרות חדשות, בלי לחץ", אמרה. "ככל שהמשכתי להתאמן הרגשתי שהאש בתוכי דועכת. לצערי האש כבתה."

הכנות, הפשטות והאומץ של דבריה היו בשבילי אגרוף לא צפוי בבטן. הן קלעו, כנראה, לתחושה שכבר קיננה בתוכי, והעדפתי להתכחש לה.

יתכן שיכולתי להמשיך אם הייתי פחות לוקחת ללב. לומדת להתפשר. אידיאולוגית ופוליטית כאחד. אבל קורה לי דבר מוזר. ככל שאני מתבגרת, במקום להתמתן וללמוד להתפשר, אני נעשית יותר רדיקלית, ומודעת יותר לנזקי הפשרנות וההתרגלות.

וגם לכם אני אומרת: לא פשרות הניעו את העולם, אלא רעיונות שהיו מהפכניים או נלעגים לחלוטין בתחילת הדרך, ובהמשכה הפכו את העולם לטוב יותר.
לא פריבילגים שבעים העניקו זכויות למודרים ולמדוכאים, אלא קומץ אנשים נועזים שהפנו עורף לנורמות המקובלות, ותבעו לעצמם ולאחרים את מה שאחר כך היה לנחלת הכלל ולחלק מהחוק ומהמוסר האנושי.

המאבק על הצדק, על הקידמה, על השוויון, על השלום, על הסולידריות בין בני האנוש, הוא מרוץ שליחים. בכל פעם נמצאים האנשים הרבים, חלקם ידועים פחות וחלקם יותר, שיטלו את המקל הזה וימשיכו במרוץ לטובת עולם טוב ואמיץ יותר.
אני מכירה רבים מכם שהם כאלה, צעירים ומבוגרים כאחד. אני סומכת עליכם.

מה אני הולכת לעשות? המון דברים, שאמנה רק את מקצתם, הפחות פרטיים: לכתוב מאמרי עומק בסוגיות שמרתקות אותי ודורשות ניסוח מחודש - כלכלה, תקשורת, פמיניזם, תרבות, דמוקרטיה, לאומיות, זהויות, אוכל, פנטסיה, מד"ב.
מתכוונת לכתוב שני ספרים. ספר עיון נוסף, ורומן נוסף. את שניהם התחלתי, לא מצאתי פנאי נפשי לסיים אותם. כנראה שאמשיך ללמד ולהרצות כדי לבאר את המציאות על פי תפיסתי.

אירתם לטובת מטרות צודקות וחשובות – מפלטפורמות אחרות.

וגם, אני מודה: יש לי כמיהה גדולה לקום בבוקר בלי תחושת האחריות, העבדות והדאגה הכרוכות בחיים הציבוריים.

בזמן הקצר שנותר עד תום כהונתה של הכנסת הזאת, אשלים הרבה עבודה שעוד נותרה לי, אסגור קצוות, אנסה למצוא חברי כנסת שיטלו מידי הצעות חוק ומשימות שנמצאות באמצע הדרך, ואמשיך לעמוד על המשמר ולעבוד בשבילכם. וכמובן שאעשה הכל כדי שמפלגתי תצליח במערכה הקשה הזאת.

אני נפרדת לפי שעה מהפוליטיקה, ויתכן שאשוב, אם כי איני בטוחה בכך. בכל מקרה, אני בוודאי לא נפרדת מקבוצה גדולה, יפה ומרשימה של חברים ושותפים לדרך שהיתה לי הזכות להכיר.

בכל פעם אני נפעמת מחדש מהמסירות שלכם, מכך שהלבבות שלנו פועמים במקצב אחד, מהדמיון האידיאולוגי ביני ובין רבות ורבים מכם, מהשפה המשותפת.

אני אסירת תודה לכם באופן שאין לבטא במלים. אמשיך לשמוע אתכם, אמשיך גם להשמיע את עמדותי בכל פעם שאחשוב שזה נחוץ. מבקשת מכם סליחה ומקווה שתבינו.

***רזומה בקצרצרה וביובש: 69 חוקים שיזמתי נכנסו לספר החוקים אבל גאה יותר בגזרות ובמזימות הרשע הרבות שסיכלתי. גאה בחלקי בבחירתו של רובי רבלין לנשיא המדינה (כנגד העמדה של מפלגתי). 4 פעמים לאורך השנים סרבתי להצעות להיות שרה בכירה בממשלת נתניהו. לא מצטערת על זה. פעמיים הייתי יו"ר האופוזיציה. פעם אחת יו"ר העבודה. וגם: יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ויו"ר ועדת המשנה החסויה שלה לענייני בטחון. יו"ר וועדת האתיקה. יו"ר הוועדה לזכויות הילד. עיקר העבודה שלי נעשתה בוועדות הכלכליות ובראשן ועדת הכספים, ובוועדת חוץ ובטחון. היה קשה, מהנה ומספק. רגעים שלא אשכח: היום שבו עבר החוק להגבלת שכר בכירים אחרי 8 שנות מאבק. הפגישה הנפלאה שלי כיו"ר האופוזיציה עם נשיא ארה"ב דאז ברק אובמה. ועוד...

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 13,470. comments: 4,156. shares: 675.
{% trans 'Tags' %}:

נהפוך חזון למעשה - נביא כיפת ברזל חברתית לישראל

נתניהו הפריט את מערכת הבריאות, שירותי הרווחה, מערכת החינוך ויצר מעמד משפיל של מורי קבלן, אבל המהלך ה"מרכזי" שלו הוא הפרטת התקווה.

הערב בבר בתל אביב 🍻 פגשתי עשרות צעירים וצעירות שרוצים את התקווה שלהם בחזרה. שכמהים למנהיגות ולדרך.

היום השיטה של נתניהו דבקה בימין כולו – הם בורחים מאחריות. 🤐

בורחים מאחריות להורים שלנו שיום אחד אולי יאלצו לשכב במסדרון בית החולים. 🚑

בורחים מאחריות לילדים שלנו שמתחנכים בכיתות צפופות. 🏬

בורחים מאחריות לזוגות צעירים שמאבדים תקווה במרדף אחר דירה במחיר הוגן. 🏠

בורחים מאחריות על ביטחונם של אזרחי ישראל, במקום לייצר אלטרנטיבה ואופק עם תהליך מדיני. ⁦🇮🇱⁩

מפלגת העבודה בראשותי תוביל אלטרנטיבה אידאולוגית לימין בראשות נתניהו. בכוונתי לשנות את סדר העדיפויות הלאומי. אני אפסיק את מדיניות הפילוג ואקח אחריות אמיתית על התחומים הללו .

כמו שעשיתי עם כיפת ברזל למדיניות הביטחון של ישראל וחוק שכר המינימום למדיניות הרווחה. נהפוך חזון למעשה ונביא כיפת ברזל חברתית בישראל.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 2,267. comments: 420. shares: 220.
{% trans 'Tags' %}:

״ראיתם פעם ילד אתיופי שהתחפש לשוטר? שמעתם על ילדים כהי עור שסירבו לשחק עם ילד לבן בגינה ציבורית? דמיינתם פעם איך להסתיר את צבע העור שלכם רק כדי להתקבל לעבודה או להיכנס למסיבה? נתקלתם בחייל שקראו לו ״לבן מסריח״, בנוסע שהוטחו בפניו דלתות האוטובוס, בילדה בגן שהתור שלה להיות אמא של שבת מעולם לא הגיע?

אבל אנחנו מספרים לעצמנו שכולנו עיוורי צבעים. אבל בישראל 2019 הצבע כן קובע. קובע האם תוכל להתהלך בחופשיות במרחב הציבורי, עד כמה כשרה תיחשב יהדותך, כמה הזדמנויות תקבל בחיים, האם תהיה חשוד מראש בכל פשע בשכונה..

זו מחאה של עדה שלמה שאינה יכולה לשאת עוד את הכאב שמביאות עמן הגזענות, ההדרה והאפליה. עדה שעברה מסע מפרך ארצה אבל עדיין לא מרגישה בה חופשיה ומוגנת באמת. הגיע הזמן לתקן, להתבונן פנימה ולהבין באמת את עוצמת השבר והכאב. ולתקן״

מתוך דבריי בדיון המיוחד בכנסת בנושא מחאת יוצאי אתיופיה.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 499. comments: 70. shares: 52.
{% trans 'Tags' %}:

אני אוהב אנשים. בני אדם זה מה שמניע אותי. בימים אלו אני חורש את הארץ, אנחנו מגיעים לכל עיר, קיבוץ מושב וכפר. אני פוגש את הישראלים פנים אל פנים בגובה העיניים, לא דרך קבוצות מיקוד סנטטיות וסקרים, בתוך עמי אני חי.

אני אוהב את הישראלים, את החום שלהם ואת האותנטיות של האהבה שאני מקבל. היא כמו זריקת אנרגיה לגוף בכל יום מחדש.

היום ברכבת משדרות לת״א פגשתי אנשי דימונה שעלו ראשונים לרכבת ואת חיילי צה״ל שחוזרים מהשבת בבית.

שמעתי על הקושי העצום שבמרדף האינסופי אחרי פרנסה מכובדת שרחוקה ממקום המגורים. שמעתי על תחבורה ציבורית חסרה, צפופה, ומוגבלת. שמעתי איך קשה לגדל ילדים כשיוצאים מוקדם בבוקר וחוזרים ברכבת אחרי שהם נרדמו כבר.

זה לא חייב להיות כך. התפיסה צריכה להשתנות. אנחנו חייבים להחזיר את האזרח לראש סדר העדיפויות הלאומי.
כי אנחנו מאמינים ויודעים שהשקעה ציבורית בכלל, והשקעה בתחבורה הציבורית בפרט היא איננה השקעה אבודה, הכסף לא יורד לטימיון, ההפך הוא הנכון. השקעה בתחבורה ציבורית מבטיחה משק יעיל יותר, מייצר יותר, ורווחי יותר.

השקעה בתחבורה ציבורית ראויה מבטיחה אופציות תעסוקה נרחבות יותר לכל אדם. היא מבטיחה הורים שנמצאים יותר עם ילדיהם ומשקעים יותר בחינוך שלהם. השקעה בתחבורה הציבורית מבטיחה שקשישים יוכלו לנוע בבטחה בכל רחבי הארץ.

עכשיו צריך לא לפחד. לא לפחד להציב יעדים ולממש אותם. להחליט על הוספה דרמטית של קרונות רכבת ומסילות, קווי אוטובוס, הוזלה והנגשה של כל נקודה ונקודה ברחבי הארץ. אין ממה לפחד, המדינה רק תרוויח מזה. עכשיו צריך להפסיק להסתפק במה שיש, ולהאמין שיכול להיות הרבה יותר טוב.

עכשיו חוזרים להאמין, זה אפשרי.


likes: 946. comments: 292. shares: 158.
{% trans 'Tags' %}:

יש לי שתי נכדות שגדלות בשדרות. עוד שלושה נכדים בקיבוץ ברור חייל הסמוך. חמאס שולט בחיים שלהם. חמאס קובע איפה הם ישנו בכל לילה, חמאס קובע אם הם ילכו לגנים ולבתי הספר, חמאס קובע אם ההורים שלהם יצאו לעבוד מחר.

זו לא יד המקרה. זו לא גזרת גורל. זו תוצאה ישירה של אין מדיניות. זו תוצאה ישירה של נכות מדינית שמדינת ישראל כלואה בה. זו תוצאה לזריקת כל האחריות לכתפיים של צה"ל בפחדנות. אין מהלך צבאי מוצלח בלי מערכה מדינית לצידו. כל הישג צבאי ישחק בלי הצבת יעד מדיני.

נתניהו אמר אחרי צוק איתן : "אופק מדיני חדש". חמש שנים עברו ולא קרה שום דבר חדש, והיום אין אפילו אופק. עוד מאותו דבר, שום יוזמה, שום מנהיגות. וכל שבוע הילדים שלנו ישנים יומיים בממ"ד.

אין אדם בישראל שיודע מה ישראל רוצה שיהיה בעזה בחמש שנים הבאות. מדוע שראש הממשלה לא מתייצב מול המצלמות ויגיד לעם ישראל לאלו שבחרו בו ולאלו שלא, מה התוכנית שלו? במקום זה מסתירים מאיתנו הפסקות אש והסדרות, ואת הפרטים אנחנו שומעים מהתקשורת הערבית. זו פחדנות לא מנהיגות.

ישראל מנהלת משא ומתן עם חמאס, זו עובדה. צד שלישי, רביעי, חמישי זה לא משנה. ישראל דנה עם חמאס על התנאים שלו, ומכירה בו ובשליטתו בעזה. במקום ליזום מהלך מהלך מדיני, ובמידת הצורך גם צבאי, ישראל מעדיפה לשלם למי שיורה עליה, ושהשדות ימשיכו להישרף.

מנהיגות זה לא לנהל את המציאות. מנהיגות זה לנסות לשנות אותה, גם אם זה לא פופלרי. פתרון מדיני הוא האינטרס הביטחוני מספר אחת של ישראל. יש לחתור אליו בכל הכוח. בטרור יש להכות בעוצמה כמו שהוכחנו כבר בעבר. לא נפחד ממשא ומתן, ולעולם לא ננהל משא ומתן מתוך פחד.

צריך לחזור להאמין שזה אפשרי. לחזור להאמין בישראל. להתנער מהייאוש שההנהגה מנסה להפיץ, ולהחזיר את האזרחים לראש סדר העדיפויות.

תאמינו, זה אפשרי.

בתמונה: הנכדה המדהימה שלי זהר, רצה בשדות החרושים סמוך לשדרות.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 2,754. comments: 346. shares: 400.
{% trans 'Tags' %}:

אני מאחל ל״רברפי״ רפואה שלמה, אין טיפול המרה חזק דיו שיוכל להבריא אדם מדעות חשוכות, מסוכנות וגזעניות כל כך. כל דקה שאיש כזה אחראי על החינוך הממלכתי זו סכנה לילדי ישראל. אני מציע להורים לפקוח שבע עיניים על הנעשה בגן או בבית הספר.

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 3,023. comments: 848. shares: 984.
{% trans 'Tags' %}:

אנשים מאמינים.

במקום לדבר בגימיקים, צריך לדבר על דרך וחזון. צריך לדבר על שלום וביטחון ובטוח צריך לדבר על כיפת הברזל החברתית שאני מתכוון לחדש בישראל.
המציאות שבה אנשים לא מאמינים יותר בשטיקים של בחירות אלא מחפשים חזון ודרך, מחזירה עוד ועוד מצביעים הביתה.

מאמינים בעבודה. מאמינים בישראל.
שבת שלום .


likes: 457. comments: 134. shares: 59.
{% trans 'Tags' %}:

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 264. comments: 30. shares: 16.
{% trans 'Tags' %}: