ההתרברבות של חברי הקבינט ב"תרגיל ההונאה” אמש, ראשית - פוגעת ביכולתו של צה”ל לעשות הונאה דומה בפעם הבאה, ושנית - "מוציאה לשון” לחיזבאללה, כאילו אומרת בהתרסה "לא הצלחתם, אז כדאי שתנסו עכשיו שוב או שבפעם הבאה - תנסו חזק יותר”. אז האם הפרסום הזה היה הכרחי?

מה היתה מטרת פרסום ההונאה, אם לא לשדר תחושת שביעות רצון רגעית לאזרחי ישראל, אותם אלו שבפעם הבאה שוב יהיו במקלטים.

אין ספק שהפעולה המבצעית של צה”ל בצפון היתה מוצלחת לכשלעצמה משום שמנעה התדרדרות בגזרה. האירוע הזה מצטרף למדיניות המב”ם (המערכה שבין המלחמות) אותה החל להוביל הרמטכ”ל הקודם, פעילות הכרחית לשם מניעת אחזקת נשק אסטרטגי בידי גורמים עויינים, אם לחיזבאללה בלבנון או לאיראן דרך סוריה ועיראק, שכל מטרתם לפגוע בישראל ולדרדר את האיזור למלחמה.

הפעילות של צה”ל הכרחית, אבל הצורך לברבר אותה לדעת ע”י קבינט חסר אחריות, לפורר את העמימות סביבה ולהודיע בריש גלי שאותה לוחמה פסיכולוגית, היא-היא לוחמה פסיכולוגית - הינו מיותר והרסני.

אי אפשר גם שלא לתהות לגבי התזמון הבעייתי - התפוצצות הרחפנים בא-דחייה המייוחסת לישראל, אם אכן הייתה ישראלית, הינה החלטה לשינוי המדיניות שהיתה נהוגה ב-4 השנים האחרונות, לפיה ישראל נמנעה מלפעול התקפית בתוך לבנון. אבל אם בזמנים אלו, כשלושה שבועות לפני הבחירות, החליטה הממשלה הזמנית לשנות את המשוואה, כאשר ברור היה מראש שזה ידליק את הצפון כדי שאולי ישכחו לרגע את אוזלת ידה בדרום, משדרת סכנה רבה לביטחון כולנו.

ונקודה אחרונה, מדוע הממשלה שהציגה לפני למעלה משנה את תכניתה "ביטחון לצפון" הכוללת השקעה של 5 מליארד ש"ח במיגון הצפון, ומתוך סכום זה התחייבה להשקיע כ-500 מליון ש"ח כבר השנה, השקיעה עד כה 120 מליון בלבד, איננה מסוגלת לבצע את מדיניותה עצמה ולמגן את הצפון?


likes: 440. comments: 51. shares: 78.
{% trans 'Tags' %}: