אז מה זה אומר לחיות בלי לראות?

בישראל חיים היום יותר מ-818 אלף אנשים שמתמודדים עם מגבלה תפקודית חמורה, לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו לרגל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. 130 אלף איש סובלים מלקות ראיה קשה.

43% מבעלי המוגבלויות הקשות שיוצאים לשוק העבודה מתקשים לכסות את הוצאות משק הבית – ובמקרה של העיוורים, חלק מהבעיה היא הקושי לבחור מוצרי מזון משתלמים בסופר או במכולת.

קשה לנו לדמיין את זה. לבעלי הראיה התקינה שבינינו, השיטוט בין המדפים בסופר ובחירת מוצרים שמתאימים לתקציב היא פעולה טריוויאלית. אבל למי שלא רואה, זו פשוט משימה בלתי אפשרית ללא מלווה.

===

בחודשים האחרונים, לצד הצעת חוק לעיגון הזכויות של הורים לילדים עם תסמונת דאון והשקת השביל המונגש הארוך בישראל, אני פועלת יחד עם הזמרת והיוצרת לקוית הראיה מורן מזוז, מול רשתות המזון הגדולות, כדי להנגיש את סניפי הרשתות לעוורים.

בעקבות הפגישות שקיימנו עם הנהלות הרשתות הגדולות, הן גילו נכונות להשיק בזמן הקרוב אמנת שירות שתסדיר את הנגשת סניפי הרשת לעיוורים. באחת מן הרשתות כבר עובדים על אפליקציה שתסייע ללקוי הראיה להתמצא בביקור בחנויות.

העברתי גם בקריאה טרומית הצעת חוק שתקבע תקציב ייעודי להדרכה שיקומית לעיוורים - להתלבש לבד, ללכת לסופר, להרתיח בקבוק לתינוק - פעולות שלברי המזל בינינו הן הטריוויאליות ביותר, אך בשביל אנשים עם מוגבלויות הן לא פעם משימה סבוכה. זה כסף קטן שיעשה שינוי גדול.

===

אנחנו חושבים שאנחנו רואים היטב – אבל הגיע הזמן שנפקח את העיניים, ונתחיל לראות גם את העוורים שחיים איתנו, ואת כלל האנשים עם המוגבלויות.

זו חובתנו לראות אותם, את הצרכים הייחודיים שלהם, ולדאוג שיזכו להזדמנות לחיים בכבוד. אני מבטיחה להמשיך ולעבוד בשבילכם כדי שזה יקרה.

מורן מזוז

Error loading photo. Click the small Facebook-Logo to the right, to see original status.

likes: 1,172. comments: 66. shares: 179.
{% trans 'Tags' %}: