מרצ

54,452 ( +0.96% בחודש האחרון)

טוען נתונים נוספים...

אילן גילאון / מרצ באתר כנסת פתוחה

  אילן גילאון בפייסבוק

  סטאטוס אחרון נאסף בתאריך: 22 באוקטובר 2017 15:57. מידע אודות העמוד נאסף בתאריך: 22 באוקטובר 2017 07:05


היום לא נפתחה שנת הלימודים האקדמית ב-17 מכללות ציבוריות - רובן בפריפריה.

***

הסטודנטים במכללות שנפגעים היום מהשביתה, משלמים וזכאים לקבל השכלה גבוהה בדיוק כמו הסטודנטים במרכז הארץ.

שר החינוך נפתלי בנט בוחר שוב לא להתערב במשבר מהותי של נושאים שתחת תחומי אחריותו. בכך הוא ממשיך את מדיניות הממשלה שבוחרת בשיטתיות לחזק את החזקים ולתת יותר משאבים ויותר הזדמנויות - לפחות סטודנטים ולפחות צעירים.

***

חברי הסגל במכללות זכאים ליציבות תעסוקתית, לשכר הוגן ולתנאי העסקה מכבדים, בדיוק כמו המרצים במוסדות להשכלה גבוהה במרכז הארץ. המכללות אינן אוניברסיטאות סוג ב'. הן חלק קריטי ובלתי נפרד ממערכת ההשכלה הגבוהה שנותנת מענה לכל חלקי החברה בכל הארץ.

***

ההשכלה הגבוהה היא שירות בסיסי שעל המדינה מוטלת החובה להנגיש לכל סטודנטית וסטודנט ולאפשר להם לממש את כישוריהם ויכולותיהם.

אני קורא לשר החינוך נפתלי בנט: הגיע הזמן שתשלים עם כך שאתה שר חינוך בישראל. די להתנער מאחריות. הגיע הזמן לממלכתיות ולא לספינים ותרבות שלטונית צינית. שב עוד היום עם הצדדים וסיים את המשבר בהקדם האפשרי.

צילום: לימור אדרי

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 39. הגיבו: 5. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}:

פעמים רבות הייתי בעיר האבות, זאת הייתה הפעם המדכאת מכולם.

לא ראיתי אף תושב מקומי של חברון, היא הייתה ריקה מכל תושביה הפלסטינים. מכל הכיוונים סבבו אותנו רק שוטרים שהדפו חבורות של נוער הזוועות שצווחו וקיללו סביבנו.

אין חדש תחת השמש, עיר האבות שיש לי אליהם את הכבוד, כנראה מתהפכים היום בקברם מרוב בושה על אלה שנושאים את שמם לשווא.

אז מה שנותר לי לומר לכל אלה שלא צריכים להיות פה - "לשנה הבאה בירושלים" - שגם עליה נצטרך להתפשר, כי חפצי חיים אנחנו. רק מי שאוהב את ארץ ישראל באמת, יסתפק רק בחלק ממנה.

שלום עכשיו Meretz מרצ

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 512. הגיבו: 73. שיתפו: 28.
{% trans 'Tags' %}:

דרוש בדחיפות: שמאל, ציוני, סוציאליסטי ושוחר שלום.

***

דווקא היום בעידן של ליקוי המאורות בו אנו חיים, דרוש שמאל לישראל שתפיסתו תהיה מושתתת על שלושת החלוקות העקרוניות של נביאי ישראל:

1. חלוקת העושר מחדש על בסיס הגינות ואחריות בצורה צודקת, שתהפוך את הפירמידה של העושר הלאומי ותשחרר את הישראלים מחרדת הקיום, על פי חזונו של "נציג הסוציאליזם הקדום" הנביא עמוס:

"שִׁמְעוּ הַדָּבָר הַזֶּה פָּרוֹת הַבָּשָׁן אֲשֶׁר בְּהַר שֹׁמְרוֹן הָעֹשְׁקוֹת דַּלִּים הָרֹצְצוֹת אֶבְיוֹנִים... הַשֹּׁכְבִים עַל מִטּוֹת שֵׁן וּסְרֻחִים עַל עַרְשׂוֹתָם וְאֹכְלִים כָּרִים מִצֹּאן וַעֲגָלִים מִתּוֹךְ מַרְבֵּק.... שִׂנְאוּ רָע וְאֶהֱבוּ טוֹב וְהַצִּיגוּ בַשַּׁעַר מִשְׁפָּט".

2. חלוקת הארץ מחדש בין עם ישראל השב לארצו לבין הפלסטינים שישבו פה לדורותיהם. משלה את עצמו מי שחושב שניתן להגיע לפתרון באמצעות כוח, מלחמה וללא פשרה טריטוריאלית ופינוי התנחלויות. פשרה שתתגבש על פי חזונו של הנביא ישעיהו:

"וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה".

3. חלוקת הדת מהמדינה ושחרור הפולחן ממונופול הרבנות, מתוך כבוד לאדם ולדת, על פי חזונו של הנביא ירמיהו:

"עֹלוֹתֵיכֶם לֹא לְרָצוֹן וְזִבְחֵיכֶם לֹא עָרְבוּ לִי".

***

שמאל כזה, יהווה חזית הצלה לישראל, חזית ברורה, לא מגמגמת, שתציב אלטרנטיבה נכוחה לפייק ציונות של הממשלה הנוכחית ולהנהגה האופורטוניסטית של סוכני מכירות ואקזיטורים, שחטפו את המדינה לצרכיהם הפרטיים.

שמאל כזה הוא תנועת התיקון שתחזיר את מדינת ישראל לקווי המתאר עליהם נוסדה ברוח חברת המופת של מייסדי הציונות ונביאי ישראל - חברה סולידרית, שמציבה את האדם במרכז, שוחרת שלום, שמקדמת את הטוב המשותף.

ממש כמו חזונו של הנביא ישעיהו על יכולתנו להיות פרוז'קטור לגויים. בימינו נסתפק גם בלהיות פנס וינקר קטן.

***

זה בידנו - לא מדובר בגזרה משמיים או איזשהו כוח עליון. רק בני אדם, בשר ודם, ישראליות וישראלים, כמוכם וכמוני, שיתגבשו סביב הפרויקט הפוליטי של מדינה שעובדת בשביל כל האזרחים ולא רק בשביל שכבה דקה ומקורבים, יוכלו להגשים זאת.
ביחד ננצח.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 995. הגיבו: 134. שיתפו: 79.
{% trans 'Tags' %}:

המאבק על חיי ילדי הsma הוא אחד המאבקים הצודקים והקריטיים ביותר.

בשונה משוק התעסוקה שבו "אחרון נכנס - ראשון יוצא", הסדר הנכון בחיים זה ללכת לפי התור. אדם צריך ללכת לעולמו בתורו, כשהוא שליו וכל אהוביו עומדים למראשותיו. הדבר הכי מזעזע הוא, לראות הורים קוברים את ילדיהם.

אין שום סיבה שההורים האלה יהיו שם במאהל ויאבקו על חיי הילדים שלהם. תפקידה של המדינה הוא לאפשר להם לקבל את התרופה ולהציל את חיי ילדיהם. בדיוק כמו שהמדינה משקיעה משאבים על ביטחון ועל חילוץ אנשים במצוקה.

לשמחתנו, יש טכנולוגיה חדשה. יש דרך להציל את חיי הילדים הללו. הבעיה היא שהתרופה יצאה לשוק באמצע שנת התקציב, וכרגיל, אין כסף.

כל יום שעובר הוא סכנת חיים ברורה לילדים החולים. החורף שמתקרב מאיים על חיי הילדים וחייבים לאפשר להם לקבל את התרופה ברמה המיידית

אני פונה לשר האוצר ולשר הבריאות למצוא תקציב גישור עד שהתרופה תוכנס לסל ב2018.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 159. הגיבו: 16. שיתפו: 21.
{% trans 'Tags' %}:

אם שר החינוך בנט לא יעביר את התקציב הנדרש למדרשת שדה בוקר, היא תחדל לעבוד החל ממחר.

****

מדרשת שדה בוקר היא לא עוד מדרשה, היא אחד מהמפעלים החינוכיים והחברתיים הגדולים והחשובים ביותר בנגב. הפרויקטים החברתיים שפועלים במקום, הסגולות החינוכיות והמענה המיוחד שנותנת המדרשה למאות ואלפי ילדים מהפריפריה והמרכז, אינם סוגיה פעוטה שניתן להתעלם ממנה במחי החלטה אומללה.

מעבר לעובדה שמדובר בבית ספר למאות תלמידים, ובמקום עבודתם של 180 עובדים בפריפריה, מדרשת שדה בוקר היא סמל לאומי וחלק מתשתיות החינוך החיוניות של מדינת ישראל. המדרשה היא חלק מחזונו ומורשתו של מייסד המדינה דוד בן גוריון.

****

לאחרונה הממשלה בחרה לקיים בגוש עציון חגיגות ליישוב יהודה ושומרון, במקביל לכנס לציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון שהתקיים באותו זמן בהר הרצל בירושלים. כעת הממשלה פועלת לסגירתה של מדרשת שדה בוקר.

האם ייתכן שהפסקת התקצוב למדרשת שדה בוקר נעשתה במסגרת מהלך מכוון של הממשלה שמטרתו לרסק את המורשת של המפעל הציוני, ולנתץ את הסמלים ההיסטוריים של מדינת ישראל?

האם לאחר ההתנערות ממורשתו של הרצל ובו גוריון, מתוכננת פגיעה גם במורשתם של ברל כצנלסון ומאיר יערי?

****

נפתלי בנט - זה עוד לא מאוחר מדי. אל תסגור את המדרשה.

שתפו - ביחד נמנע את סגירת המפעל החינוכי החשוב שבנגב.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,392. הגיבו: 181. שיתפו: 1,386.
{% trans 'Tags' %}:

פקוק. פקוק מאוד.

***

העומס בכבישים כבר הפך מזמן למכת מדינה. הנזקים של הפקקים הם אדירים. הם קורעים לנו את הכיס, מבזבזים לנו את הזמן ופוגעים לנו בבריאות.

התחבורה הציבורית בישראל מפגרת שנות אור מאחורי העולם המפותח ואפילו מאחורי חלק מהמזרח-התיכון. בחלק מקווי הרכבת, המצב היה טוב יותר בתקופת המנדט הבריטי.

יישובים ואזורים שלמים מנותקים לחלוטין מהתחבורה הציבורית, דבר שפוגע בתושבים ומכריח אותם להשתמש ברכב הפרטי היקר והבזבזני לכל הנסיעות שלהם.

***

תחבורה כשירות ציבורי ולא כסחורה פרטית.
אני רוצה שנפסיק לחשוב על תחבורה במונחים של בעלות ונתחיל לחשוב על התניידות כצורך חברתי. הדרך הכי יעילה, הוגנת ושוויונית לענות על הצורך הזה היא באמצעות שירותיים ציבוריים.

ואם אנחנו חושבים על זה – תחבורה ציבורית היא הרבה יותר מזה. תחבורה ציבורית היא ביטוי לשוויון ולדמוקרטיה. הכביש, הדרך, התשתיות – מחולקות בצורה הוגנת ושוויונית יותר בין הרבה יותר אנשים כשאנחנו עוברים מרכב פרטי לתחבורה ציבורית.

***

את מחירי הנזק התחבורתי כולנו משלמים.
הצפיפות בכבישים מאיימת על הפיריון. ההשקעה הנמוכה בתחבורה ציבורית פוגעת בצמיחה במשק. העדר תחבורה ציבורית יעילה פוגעת ביכולת של אוכלוסיות מוחלשות להשתלב בשוק התעסוקה.
אם לא נשנה כיוון, ומהר, בעוד עשור – כל ישראלי וישראלית יעמדו כל יום עוד שעה בפקקים.

***

תחבורה ציבורית צריכה לזרום כמו חשמל, זמינה ומהירה. התחבורה הציבורית צריכה לאפשר לכל אחד לעלות בכל מקום ולהגיע לאן שהוא רוצה. זה צריך להיות כל כך זמין וכל כך יעיל שאדם יצטרך להיות טיפש כדי לא להשתמש בתחבורה הציבורית.

את מדינת ישראל הקטנה, אפשר וצריך לחבר ברשת תחבורה ציבורית יעילה, מהירה, זולה וחכמה. תחבורה ציבורית שתפעל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. רשת של רכבות ואוטובוסים שיחברו את ישראל הקטנה מדן ועד אילת. כי אין אין שום סיבה, אבל שום סיבה, שישראל לא תהיה מהמדינות המתקדמות בעולם בתחום התחבורה.

***

שתפו

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,040. הגיבו: 66. שיתפו: 111.
{% trans 'Tags' %}:

איזה אדם מנצל את פרק הזמן הקצרצר שבין צאת החג לכניסת השבת כדי להודיע לעובדים על פיטורים? איזו הנהלה שולחת משפחות לחיי חרדה וחוסר וודאות רגע לפני כניסת שבת? כמה אטימות לב צריך כדי להציב שומרים שיחסמו את העובדים להגיע למקום עבודתם?

הסיפור של עובדי מפעל נגב קרמיקה הם לא עניין נקודתי. הם מייצגים את הסיפור של מרבית העובדים במדינת ישראל. נעדרי ביטחון תעסוקתי. חסרי רשת ביטחון כלכלית. מתאמצים לסגור את החודש.

כל אחד מאיתנו יכול למצוא את עצמו בוקר אחד ניצב מול שוקת שבורה. הסיוט הכי גדול של כולנו הוא שפתאום יקרה משהו בגיל הלא נכון, בזמן הלא נכון ואז פתאום אתה מוצא את עצמך בסלון הבית כשאנשי ההוצאה לפועל מגיעים ומתחילים להוציא לך את הדברים.

לא בכדי הוציא בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, הוראה לבטל את מכתבי הזימון לשימוע לפני פיטורים של העובדים. ביה"ד לעבודה עשה זאת כי הנהלת החברה מנסה להשתמש באיום הפיטורים כדי לכופף את ידי העובדים, לגרום להם להסכים להרעה בתנאיהם ולפגוע בזכויותיהם.

אנחנו לא יכולים לאפשר מציאות שבה טייקונים והנהלות של תאגידים מתנהגות לעובדים כמו אל פירורים שאפשר להעיף מהשולחן. הסיפור הזה הוא לא ייחודי לנגב קרמיקה או לויטה פרי גליל או לעוף העמק - הוא הסיפור של ניצול ציני של יחסי הכוחות בין פועלי ייצור, מבוגרים, לקראת גיל הפנסיה, לבין הון, תאוות בצע וגישה אינסטרומנטלית לבני אדם.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 181. הגיבו: 18. שיתפו: 19.
{% trans 'Tags' %}:

בין צאת החג לסוף השבוע, אסור לשכוח את הדברים החשובים בחיים.
Hapoel Katamon Jerusalem הפועל קטמון ירושלים

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 392. הגיבו: 21. שיתפו: 6.
{% trans 'Tags' %}:

יותר לרבים, פחות למעטים

***

אחד המיתוסים הנפוצים ביותר בעשורים האחרונים הוא שהעלאת נטל המס על העשירים תפגע בכלכלה.

כמו רוב המיתוסים, גם הטענה שאם רק נעז להעלות טיפ-טיפה את מס הכנסה או מס חברות על אנשים ותאגידים שהם מולטי מיליונרים אז המשק יפגע, לא קשורה למציאות כל כך.

קרן המטבע העולמית (IMF), בדקה ומצאה שלא רק שהעלאת המיסוי על המאיון העליון, ה-1% הכי עשיר באוכלוסייה, לא תיפגע בצמיחה במשק - אלא שהדבר אפילו יתרום להקטנת אי-השוויון.

אני חוזר - קרן המטבע העולמית, לא מכון מחקר של השומר הצעיר, לא הכלכלנים של איגודי העובדים ולא קרן ברל כצנלסון - קרן המטבע העולמית. מעמודי התווך של הניאו-ליברליזם בעשורים האחרונים.

יותר מזה - מתברר שלא נמצאו *שום* הוכחות או ראיות מחקריות לטענה שהעלאת המיסוי על המאיון העליון תפגע בצמיחה.

המשמעות היא ברורה - אין שום סיבה שבעולם שלא נעלה את המיסוי על ה-1% כדי להגדיל את השירותים החברתיים ל-99%.

כי מה זה עוני? חלוקה לא נכונה של העושר.

כל ישראלי חמישי נמצא מתחת לקו העוני, הפערים החברתיים אצלנו הם מהגבוהים בעולם המתועש, יותר מדי קשישים צריכים לבחור בין פרוסה לתרופה. את המציאות הזאת אנחנו לא יכולים, ואסור לנו, לקבל.

ישראל צריכה מדינת רווחה - ומהר. אין לנו זמן לבזבז.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,145. הגיבו: 113. שיתפו: 154.
{% trans 'Tags' %}:

ראיון בדבר ראשון שעושה קצת סדר.
על מאבק הנכים, החוק להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום, הפשרה אליה הגענו עם ההסתדרות ועוד כמה נושאים חשובים.
מוזמנים לקרוא ולכתוב מה אתם חושבים.
חג שמח


אהבו: 570. הגיבו: 104. שיתפו: 70.
{% trans 'Tags' %}: