המחנה הציוני

129,595 (-0.11% בחודש האחרון)

טוען נתונים נוספים...

יצחק הרצוג / המחנה הציוני באתר כנסת פתוחה

  יצחק הרצוג בפייסבוק

  סטאטוס אחרון נאסף בתאריך: 20 באפריל 2018 11:20. מידע אודות העמוד נאסף בתאריך: 21 באפריל 2018 07:05


״בפאזל הזה שנוצר במדינת ישראל יש מקום לכולם, לכל קשת הצבעים ואם תחסר פיסה אחת מהפאזל התמונה לא תהיה שלמה״. כל התורה כולה במשפט אחד של אשה גדולה -מרים פרץ- בטקס פרסי ישראל אמש.

נאומה של מרים היה כל כך מדויק וחזק שהתרגשתי ממנו בכל נימי נפשי. לכן, אני חש חובה וזכות להעלותו כאן לטובת הציבור כולו. טוב עשה שר החינוך נפתלי בנט בהנחייתו שהנאום יילמד בכל בתי הספר.

שבת שלום.

{% trans 'Apologies, your browser does not support displaying videos.' %}

אהבו: 433. הגיבו: 40. שיתפו: 28.
{% trans 'Tags' %}:

התרגשתי מאוד בטקס לחיילים המצטיינים בבית הנשיא עם הרמטכ״ל הנהדר גדי אייזנקוט. נוער מופלא שכל דור ודור משרת את עם ישראל ומגן על מדינת ישראל. יום עצמאות שמח לעם ישראל וברכות לחיילים המצטיינים הנהדרים.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,024. הגיבו: 22. שיתפו: 21.
{% trans 'Tags' %}:

חג עצמאות שמח לכל עם ישראל!

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 63. הגיבו: 3. שיתפו: 4.
{% trans 'Tags' %}:

מראשית ימיה של מדינת ישראל שמרנו על עיקרון אותו הכתיבו לנו אבות האומה: יד אחת תמיד תהיה מוכנה על ההדק, להגן על ביטחון המדינה ואזרחיה מול כל אויב בעוד היד השנייה תהיה מושטת לשלום. העיקרון הזה שימש בסיס מוסרי לשליחת חיילים לשדה הקרב מחד, ולצעדים אמיצים ומקוריים בשדה המדיני מאידך.

בימים אלה ממש יושבים חורשי מזימות בטהראן ובדמשק. חשוב שנבהיר - אנחנו נתנגד לכל ניסיון של אויבנו, במיוחד מאיראן, לבסס את כוחם על גבולנו הצפוני ולשנות את מאזן הכוחות האזורי.

נמשיך לבצר ולחזק את ביטחון ישראל ובד בבד נמשיך לשאוף לכך שהשלום יהיה מרכיב מרכזי בתפיסתנו. האיזון הנכון בין בטחון ושלום הוא חובתנו המוסרית לכל אלו שחרפו את נפשם בעבור מדינת ישראל.

נתפלל ביום הקדוש הזה, בפרוס 70 שנה לעצמאות ישראל, כי לא נדע עוד דמע ושכול וכי נזכה לראות במהרה בימינו סוכת שלום הפרוסה על מדינתנו, על כל אזרחיה, שבוייה ונעדריה.

תהא נשמת היקירים, האהובים והגיבורים צרורה בליבותינו ובלב העם כולו ובצרור החיים לעד.

מתוך דבריי לפני זמן קצר בטקס האזכרה לחללי מערכות ישראל בבית העלמין הצבאי בעיר הרצליה.


אהבו: 207. הגיבו: 23. שיתפו: 13.
{% trans 'Tags' %}:

בעוד יומיים, לאחר שנתייחד עם זיכרון היקירים והיקירות, האהובים והגיבורים, חללי מערכות ישראל שחירפו את נפשם למען מדינת ישראל ובתום חגיגות העצמאות בטקס חלוקת פרסי ישראל, יעמדו על הבמה בירושלים שניים: מרים פרץ ודויד גרוסמן, ויקבלו את פרס ישראל. קו אחד מחבר בין השניים, אותו קו שחור וקשה שבגללו גם אנו עומדים כאן היום: קו השכול. שניהם הורים שאיבדו את היקר להם מכל.

לאורך השנה אנו שומעים קולות של פילוג, של אבחנה בין אזרחים, בין מפלגות ובין תפיסות, בין דעות ובין אמונות. מרים ודויד מזכירים לנו כי כולנו נלחמים על הארץ שלנו, ומלאך המוות הנורא לא רואה מה שמים בקלפי. כשאתם יוצאים מבית העלמין - זיכרו זאת. זיכרו שכולנו כאן ממשיכים להילחם על זכותנו לגור בארץ הזו, לחיות בה, לגדל בה ילדים כל אחד לפי אמונתו ותפיסת עולמו. בתוך דממת בתי העלמין כולם רקמה אנושית אחת. שימרו על הרקמה הזו גם בימות החול, בשגרה, שהיא לא תיפרם ולא תקרע.

השכול לא הבחין בין דעה לדעה, בין ימין לשמאל, בין מה שהגדיר המשורר חיים גורי – "הצודקים ויתר הצודקים."

תהא נשמת היקירים, האהובים והגיבורים צרורה בליבותינו ובלב העם כולו ובצרור החיים לעד. ומי ייתן ועמינו ואנו לא נדע עוד דאבה.

מתוך דברים שאשא מחר בבוקר בטקס האזכרה לחללי מערכות ישראל בבית העלמין בהרצליה.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,147. הגיבו: 36. שיתפו: 44.
{% trans 'Tags' %}:

זו לא פסקת ההתגברות - זו פסגת ההתבהמות, ההתדרדרות ואבדן הממלכתיות.
נגמרו הערכים, אין דמוקרטיה, אין איזונים ואין בלמים.
מהמודל הבריטי נראה שביבי רוצה לחקות בעיקר את המלוכה ולא את הממלכתיות.


אהבו: 629. הגיבו: 210. שיתפו: 86.
{% trans 'Tags' %}:

לרגל ציון 70 שנות עצמאות למדינת ישראל התבקשתי על ידי העיתון מקור ראשון לכתוב לסבי, הרב יצחק אייזיק הרצוג זצ"ל על מדינת היהודים תשע"ח. הנה כמה נקודות מעניינות מהמכתב לסבי על אז ועל היום -

טרם עלייתך ארצה, ראית כיצד בונים מדינה והבנת שמדינה היא במהותה ישות חילונית. לכן שקדת על האיזון העדין בין "יהודית" ו"דמוקרטית". ואילו היום ישנם בתוכנו כוחות שהאיזון הזה הוא מהם והלאה, שפרשנותם את ההלכה היא מחמירה וקיצונית.

אתה, סבא, פעלת מתוך אהבת ישראל אמיתית וכיבדת כל ישראלי ויהודי באשר הוא, בלי קשר לתפיסת עולמו ואמונתו. נהגת בסגנון בית הלל בנושא הגיור, מתוך רצון למנוע את פירוקו של העם היהודי ולהבטיח את שלמותו.

מחד גיסא היית מאוהבי ארץ ישראל, והיית מאושר מכל רגב אדמה בה. מצד שני היית גם מדינאי פרגמטי. אני מאמין שבשם הממלכתיות שהורשת גם לבניך, היית מכבד את מחיר השלום ופועל בנחרצות כנגד כל סממן של מרי ואלימות בתוכנו.

כמי שהוביל את תפיסת האתחלתא דגאולה, ודאי היית עוטה שק ואפר ומכריז על אבל לאומי בעקבות רצח רבין. הערבוב של משיחיות וחוסר ראיית הנולד הוא סכנה גדולה, ברורה ומיידית לריבונות ישראל השלישית, שבה האמנת בכל מאודך.

מה נבטיח לדורות הבאים – זו כתמיד שאלת השאלות.

אין לי ספק שהיית גאה היום במדינת ישראל, ושהיית מתפלל לשוכן במרומים ומפציר בפניו גם היום: "הגן עליה באברת חסדך ופרוש עליה סוכת שלומך". מי ייתן ויתגשמו מילותיך האלמותיות מן התפילה שחיברת לשלום המדינה. אמן ואמן.

מזמין אתכם לקרא ולשתף.


אהבו: 848. הגיבו: 114. שיתפו: 48.
{% trans 'Tags' %}:

״אתם ניצולי השואה תרמתם תרומה מכרעת להקמת המדינה והציווי המוסרי הוא לחיות, לחלום, ליצור ולבנות חברה טובה יותר בכל מקום.

אינני יכול בנסיבות אלה שלא להתייחס לרוע הנורא שאני רואים לא הרחק מכאן- מעבר לגבולנו הצפוני, כשילדים והוריהם נחנקים ונרצחים למוות בנשק כימי ובאכזריות אין קץ על ידי משטרו של הקצב מדמשק."

אני קובע בצער שהסדר העולמי שנקבע לאחר מלחמת העולם השנייה כדי למנוע תופעות איומות שכאלה, קרס קריסה מוחלטת. אמנות, ארגונים בינלאומיים, מדינות ואזרחים לא מצליחים למנוע את הזוועות. הציווי המוסרי זועק למעשה כלל עולמי כנגד זוועות אלה, במיוחד ביום הזה."

מדברים שנשאתי בטקס יום השואה בחיפה (״יד עזר לחבר״).


אהבו: 23. הגיבו: 2. שיתפו: 1.
{% trans 'Tags' %}:

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 174. הגיבו: 6. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}:

"שמענו שצועקים: "איפה יש צְּוִוִילִינְּגִּים - תאומים"?
חיפשו תאומות...
אימא הסתכלה עלינו ותפסה אותנו חזק. היא הצמידה אותנו לגופה ובדרך היא שאלה ביידיש: "מה? למה?".
אמרו לה: "להם יהיה טוב". היא אמרה לנו: "אני אתכן לא אתם. אתן תבואנה איתי". כמו אימא טובה רצתה אותנו איתה. הלכנו, התקדמנו והגענו לאחד מרשים, גבוה, יפה.
הוא היכה במגלב שהיה בידו.
הלכנו, ואפשר לומר שהסתובבנו לצד שמאל. צעדנו צעד אחד או שניים וברגע האחרון אימא החליטה שהיא מוסרת אותנו. היא הסתובבה בחזרה ומסרה אותנו לד"ר מנגלה.
הפרידה הייתה מאוד קשה בשבילנו.
צעקנו ובכינו "אמא, אמא". והיא, שפנתה שמאלה, הסתובבה לעברנו וקראה:
"אל תבכו, מיין קינדרלעך, אתן, עוד תבואנה אחרינו!".

המילים הקורעות והמצמררות האלה הן סיפורן של חדוה ולאה, תאומות מנגלה, ששרדו את התופת הנוראה של מחנה אושוויץ ואת ידיו הארורות של המפלצת ד״ר מנגלה. סיפרתי אותו בהתרגשות עצומה בנאומי לפני כמה שנים באושוויץ, בטקס המרכזי לציון יום השואה הבינלאומי. התרגשתי כי אני מכיר את אחת התאומות-חדוה כ״ץ ומשפחתה.

לאה וחדוה שתמונותיהן מועלות כאן שרדו את התופת, עלו ארצה יתומות, היו ממקימות המושב ניר-גלים וזכו להקים משפחות לתפארת מדינת ישראל והעם היהודי. הן זכו לבנים ובנות, נכדים ונכדות ונינים רבים. לאה פירשטיין נפטרה לפני כמה שנים ואני שומר על קשר עם משפחת אחותה חדוה ובנה של חדוה הרב שמואל כ״ץ, מורה ומחנך בירושלים.

בכך ניצחו תאומות מנגלה לאה וחדוה את הרוע האכזרי ביותר שידעה האנושות ואת האסון הנורא ביותר שידע עמנו.

מחר בטקס המיוחד והמרגש בכנסת ״לכל איש יש שם״ אעלה את זכר בני משפחתן של חדוה ולאה כסגירת מעגל למשפחה המופלאה הזו, יחד עם שמות בני משפחתי שנספו בשואה.

נתחייב לכל גיבורי עמינו ששרדו את השואה להמשיך במורשת התקומה וזכרון השואה מדור לדור ונבטיח כי מדינת ישראל תמשיך להיות מיקלטו של העם היהודי באשר הוא.

יהי זכרם של נספי השואה צרור לעד בזכרון האומה.

מזמין אתכן ואתכם לצפות בנאומי באושוויץ ובסרט התיעודי שמביא את סיפור הישרדותן של לאה וחדוה:

https://www.youtube.com/watch?v=jlk91f8Ykqs

https://youtu.be/1K3BG6F0DDw

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 643. הגיבו: 16. שיתפו: 45.
{% trans 'Tags' %}: