יש עתיד

426,880 (-0.05% בחודש האחרון, בקירוב)

טוען נתונים נוספים...

יאיר לפיד / יש עתיד באתר כנסת פתוחה

  יאיר לפיד בפייסבוק

  סטאטוס אחרון נאסף בתאריך: 16 באוקטובר 2018 12:05. מידע אודות העמוד נאסף בתאריך 18 באוקטובר 2018 15:41. זוהי כנראה תקלה, ונשמח מאוד לשמוע על כך!


להבדיל מנתניהו, אנשים שמפריעים לי לנאום לא משעממים אותי. זה מה שעניתי לאלה שניסו הבוקר לפוצץ את הנאום שלי בבנייני האומה בירושלים.


אהבו: 408. הגיבו: 89. שיתפו: 72.
{% trans 'Tags' %}:

איני קורא "הארץ", אבל כשמקדישים לך את מאמר המערכת תמיד יהיה מי שיעדכן אותך. אז הפעם קראתי. כל מאמר המערכת של העיתון עסק בכך שהם מזועזעים מן העובדה שאמרתי "יש לי בעיה עם נישואי תערובת".

איני חושב שהרצון של יהודים להתחתן עם יהודים הוא גזענות, אבל מה שמעניין במאמר הזה הוא שמעולם לא אמרתי "נישואי תערובת". מעולם. אפילו לא פעם אחת בחיי. אני סולד מן הביטוי מפני שהוא נוגע לענייני גזע בעוד שהדיון על ההתבוללות עוסק בשאלות של זהות. במקרה הזה, מי שהשתמשה בו היתה העיתונאית יעל דן, שראיינה אותי.

נדמה לי שאפשר לצפות אפילו מ"הארץ" שיקשיב להקלטה לפני שהוא כותב את המאמר הראשי. אם אין לו סבלנות, הוא יכול היה לקרוא את הפוסט שפרסמתי על הנושא (והופץ לעיתונות) בו נכתב בפירוש המשפט: "שימו לב שלא השתמשתי בביטוי 'נישואי תערובת' שיש לו בעיני הקשר בעייתי".

אלא ש"הארץ" העדיף להתעלם מהעובדות. אולי כדי שיוכל לכתוב שהתעלמתי מ"ההד ההיסטורי של המילה המרמז על סוג של טומאה". יאללה, שיהיו בריאים.

ושוב, מזל טוב ללוסי וצחי.


אהבו: 700. הגיבו: 122. שיתפו: 39.
{% trans 'Tags' %}:

בואו לבחירות.


אהבו: 244. הגיבו: 58. שיתפו: 32.
{% trans 'Tags' %}:

איך אפשר למנוע מ"בצלם" להשמיץ את ישראל במועצת הביטחון של האו"ם:

ארגון "בצלם" הפך מזמן לזרוע של ה-BDS. השבוע נציגיו ארגנו לעצמם הזמנה למועצת הביטחון של האו"ם, כדי שיוכלו לתקוף שם את צה"ל ומדינת ישראל. זה מה שהם עושים. מסתובבים בעולם, מפזרים שקרים על החיילים שלנו, ומגייסים כספים על בסיס השקרים האלה.

אז איך אפשר למנוע את זה?

לא כל אחד יכול לדבר במועצת הביטחון של האו"ם. כדי להגיע לשם, "בצלם" פנו לבוליביה (שהחודש תורה להיות נשיאת מועצת הביטחון של האו"ם) וביקשו מהם להזמין אותם. בוליביה הפכה בשנים האחרונות לאחת המדינות העוינות ביותר לישראל. הנשיא שלה, מוראלס, קרא לנו שוב ושוב "מדינת טרור". בוליביה היא גם מדינה עם היסטוריה ארוכה של הפרת זכויות אדם, רציחות פוליטיות והתנהגות בעייתית באופן כללי.

אז מה עושים?

אילו הייתי היום ראש הממשלה, הייתי שולח את השגריר באו"ם להודיע לעמיתו הבוליביאני שאם הם לא יבטלו את ההזמנה של "בצלם", נעשה ככל יכולתנו (ויש לנו יכולת) כדי לוודא שהפרות זכויות האדם של בוליביה יהיו על סדר היום של כל פורום בינלאומי, בכל הזדמנות.

במקביל, הייתי מגייס את בעלי בריתנו בעולם, ובראשם האמריקאים, כדי להבהיר לבוליביה שיש מחיר כבד להשתתפות בקמפיין נגד ישראל. בבוליביה מותרת למשל העסקת ילדים מגיל 10. הגיע הזמן שהעולם יקיים על כך דיון ויטיל עליהם סנקציות כבדות. גם חברות בינלאומיות גדולות שעושות אתנו עסקים צריכות לדעת שלא כדאי להן לשתף פעולה עם מדינה שמאשרת עבדות ילדים ותומכת בטרור.

קמפיין כזה אינו מסובך או קשה במיוחד. הסיבה היחידה שבוליביה משתפת פעולה עם ה-BDS היא שנדמה לה שאין לזה מחיר. בוליביה היא אחת המדינות העניות בדרום אמריקה. אם נגרום לה לשלם מחיר, היא תתקפל מיד. הם הרי לא יסתבכו עם חצי עולם בשביל "בצלם".

דיפלומטיה אפקטיבית היא לא רק מסיבות קוקטייל. הרתעה אגרסיבית עובדת במדיניות חוץ בדיוק כמו במדיניות ביטחונית.

הסיבה שאנחנו לא עושים את זה, היא כי אין שר חוץ, משרד החוץ חלש מאי פעם, וכולם בממשלה הזו חושבים על הגנה במקום לעלות להתקפה.

(צילום: מתוך אתר INSS)

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 658. הגיבו: 106. שיתפו: 106.
{% trans 'Tags' %}:

אתמול אמורה היתה להתקיים ישיבה של ראשי הקואליציה. היא בוטלה. הרי אין טעם לכנס את ראשי הקואליציה כל עוד מועצת גדולי התורה לא החליטה על עמדתה לגבי חוק הגיוס. הממשלה חיכתה לבוסים האמיתיים שלה - החרדים.


אהבו: 327. הגיבו: 58. שיתפו: 58.
{% trans 'Tags' %}:

אני אוהב את לוסי אהריש. אני שמח בשמחתה על חתונתה. אני חושב שההתקפות עליה בימים האחרונים היו מגעילות ומקוממות. את הדיון על ההתבוללות לא צריך לעשות על הראש של זוג צעיר שכרגע התחתן. זה לא אומר שאין מקום לדיון הזה, זה לא אומר שאין בעיה, אבל ברור מאליו שלשני אנשים פרטיים יש זכות להתחתן עם מי שבא להם.

היום בצהריים שאלה אותי על הנושא יעל דן בראיון רדיו. אחרי הראיון התחוללה מה שקרוי "סערת רשת" עם הטענה שהצטרפתי להתקפה נגד לוסי. יש לי רק שאלה אחת על זה: יצאתם מדעתכם?! זו טענה שהיא גם מרושעת וגם שיקרית, אז קודם כל בואו נראה מה נאמר שם באמת.

"יעל דן: לא שמעתי אותך על החתונה של לוסי אהריש וצחי הלוי.
אני: למה לא שמעת? בירכתי את לוסי ונתתי בראש לאנשים (שתקפו אותה). איזו תועבה זו! נגיד שמישהו לא מרוצה מהחתונה הזאת, אתה לא יכול לחכות שבוע? אתה חייב (לתקוף) ביום הכי מאושר של שני אנשים צעירים שאוהבים אחד את השני? זה הרגע שהחלטת להעליב אותם? בשביל מה טוב? איזו מן התנהגות זאת? אנחנו לפעמים שוכחים להיות בני אדם.
יעל דן: לך יש בעיה עם נישואי תערובת?
אני: כן.
יעל: יש לך בעיה עם זה? באמת?
אני: העם היהודי הוא עם קטן. אנחנו עוד לא החלמנו מהשואה. יש היום פחות יהודים בעולם ממה שהיו לפני השואה. אני מעדיף שהעם היהודי יגדל ולא יקטן."

עד כאן הראיון. כמו שקראתם, אני עושה הבחנה בין המקרה הפרטי לבין השאלה הלאומית. אני מאמין שרוב הישראלים מרגישים את המורכבות הזו. הם גם בני אדם, גם אוהבים את לוסי, גם לא רוצים לפגוע ולהעליב, וגם מעדיפים שהילדים שלהם יתחתנו עם יהודים. אם הילדים לא יעשו את זה, הם ימשיכו לאהוב אותם, אבל יהיה להם קשה עם זה. נדמה לי שזו זכותם.

חנוך דאום, כהרגלו, הגדיר זאת יפה וגם מצחיק: "אני באתי ממקום שבו התבוללות היא דבר מצער," הוא אמר, "אבל אם יש לי ברירה שהבן שלי יתחתן עם לוסי האריש או שהבת שלי תתחתן עם אורן חזן, הייתי הולך על לוסי." אני מרגיש אותו דבר ושני הבנים שלי מוסרים שגם הם.

הרי לא רק לנו היהודים יש בעיה עם התבוללות (שימו לב שלא השתמשתי בביטוי "נישואי תערובת" שיש לו בעיני הקשר בעייתי). רוב מכריע של הנוצרים, המוסלמים וכל בני הדתות האחרות מעדיפים שהילדים שלהם יתחתנו בתוך הקהילה. זה טבעי וזה אנושי. כן, אני רוצה שהנכדים שלי יחגגו את פסח וחנוכה, אני רוצה שהם ירגישו קשר עמוק למדינת ישראל, חשוב לי שהם ידברו עברית וירגישו חלק משרשרת הדורות. זו אינה התנשאות בעיני, וגם לא שנאת זרים. אני לא חושב שמי שאינו יהודי הוא אדם פחות טוב, או פחות ראוי, אבל אני חלק מקהילה וחשוב לי לשמור עליה. אני הרי גם לא חושב שהמשפחה שלי טובה יותר מאחרות, וזה לא משנה את העובדה שאותה אני אוהב יותר.

במקרה שלנו, היהודים, בעיית ההתבוללות מורכבת אפילו יותר. למרות שהיו כאלה שכעסו על כך שהזכרתי את השואה, היא מאוד רלוונטית בעיני לכל דיון על גודלו של העם היהודי. אין עוד עם בעולם ששליש מבניו נרצחו. זו אינה אמירה קורבנית, אלא עובדתית. אילו היו בעולם 300 מיליון יהודים יש להניח שהיינו מודאגים פחות. זה לא המצב. לפני מלחמת העולם השניה היו בעולם כ-16.5 מיליון יהודים. היום יש 14.5 מיליון. אנחנו עם קטן. אם אנחנו רוצים שהוא ימשיך להתקיים אנחנו צריכים להכיר בכך שההתבוללות מציבה בפנינו אתגר לא פשוט.

הקיצוניים משני הצדדים כהרגלם מסרבים להכיר במורכבות הזו. סמוטריץ' ואורן חזן מדברים במונחים מבהילים של טוהר הגזע. השמאל הרדיקלי זועק "גזענות" על עצם הרעיון שיש דבר כזה עם יהודי שצריך לשמור עליו. הרוב המכריע של הישראלים, כמו תמיד, עומדים באמצע ומכירים בכך שלא לכל בעיה בעולם יש תשובה פשוטה.

אז עוד פעם מזל טוב ללוסי. את חושבת שזה מסובך? חכי תראי מה זה חיי נישואין.....


אהבו: 3,751. הגיבו: 620. שיתפו: 300.
{% trans 'Tags' %}:

אנחנו מוכנים.


אהבו: 399. הגיבו: 68. שיתפו: 93.
{% trans 'Tags' %}:

בשבוע הבא חוזרת הכנסת. ביום ראשון תעלה יש עתיד לועדת השרים לחקיקה את ״חוק הפונדקאות״ שלנו. ביום רביעי הוא יעלה להצבעה במליאה.

אני מצרף כאן כתזכורת את הסרטון שבו מבטיח ראש הממשלה לתמוך בחוק.

תסתכלו עליו טוב. תסתכלו על הכנות. תסתכלו ותזכרו שפחות מיומיים אחרי זה, הוא הצביע נגד.

נתניהו והליכוד מקבלים כאן מאתנו את מה שהם לא היו מוכנים לתת לקהילה הלהט״בית: הזדמנות נוספת. נראה אותם עומדים במילה שלהם.


אהבו: 357. הגיבו: 93. שיתפו: 104.
{% trans 'Tags' %}:

המחוייבות של ראש הממשלה אמורה להיות קודם כל לאזרחי מדינת ישראל. לא לבייס שלו ולא לקואליציה שלו.

מתוך ראיון היום באולפן ynet


אהבו: 296. הגיבו: 44. שיתפו: 52.
{% trans 'Tags' %}:

אחרי שתיקה ארוכה במיוחד ראש הממשלה נתניהו ענה אתמול סוף סוף לשאלות עתונאים.
יש עוד שאלה שלא נשאלה, החשובה ביותר שצריך לשאול אותו:

איך קרה שאישרת לגרמניה למכור צוללות מתקדמות למצרים בלי לגלות את זה לשר הבטחון, למשרד הבטחון ולצה״ל. מי ביקש ממך? למה ביקשו ממך?

איש מבכירי מערכת הבטחון לא מצליח להבין את ההתנהלות הזו. זה לא חמגשיות, זה בטחון ישראל והוא נפגע. נתניהו חייב לנו תשובה.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 451. הגיבו: 129. שיתפו: 179.
{% trans 'Tags' %}: