יש עתיד

421,279 ( +0.17% בחודש האחרון)

טוען נתונים נוספים...

יאיר לפיד / יש עתיד באתר כנסת פתוחה

  יאיר לפיד בפייסבוק

  סטאטוס אחרון נאסף בתאריך: 26 ביולי 2017 18:33. מידע אודות העמוד נאסף בתאריך: 27 ביולי 2017 07:05


סיעת 'יש עתיד' הגישה את חוק האימוץ.

***

ילדים צריכים הורים אוהבים ודואגים. לא משנה נטייתם המינית. לא משנה את מי הם בחרו לאהוב ועם מי הם החליטו לחיות חיים משותפים. הדבר החשוב היחיד זו המסירות, האהבה והדאגה לילדים. אהבה שכזו לילדים יכולה להיות גם במסגרת אבא ואבא, אמא ואמא או כל אחד מהם ואת זה אנחנו מבקשים לשנות.
בשבועות האחרונים אנחנו עדים לאפליה בוטה נגד הקהילה הלה"טבית וזכותם לאמץ ילדים. מתשובת המדינה לבג"ץ, דרך מכתב הרבנים והתבטאויות נוספות שאינן מתקבלות בישראל של שנת 2017.
החלטנו ב'יש עתיד' לעשות מעשה ולהניח את הצעת חוק שיזמה ח״כ יעל גרמן ועליה חתומים כל חברי הסיעה שתשים אחת ולתמיד סוף לאפליה ותעגן את זכותם של כל איש, אישה או שני בני אדם לאמץ כאשר מה שינחה היא יכולת הורית מיטבית ללא קשר לסוג הזוגיות והנטייה המינית של המבקשים.

***

בתמונה: אמיר, גיא ויונתן משפחה גאה של יש עתיד.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 4,449. הגיבו: 337. שיתפו: 286.
{% trans 'Tags' %}:

לפני יומיים פרסמתי כאן סיפור ישראלי יפה. עכשיו הוא הפך לפחות יפה, כי העובדות לא הסתדרו עם האג׳נדה של עתון ״הארץ״ אז הם פשוט העלימו אותן.
--
ועכשיו הפרטים: לפני יומיים העליתי כאן את סיפורה של האנדרטה של סא״ל עמנואל מורנו ז״ל.
האנדרטה הוקמה על אדמה פלשתינית פרטית בנתיב האבות בגוש עציון. בעקבות עתירה של ״שלום עכשיו״ בג״ץ הורה להרוס אותה. המשפחה והתושבים לא אהבו את ההחלטה, אבל החליטו לא להפוך את זכרו של מורנו לחלק מהמריבה הישראלית הזועמת הרגילה.
במקום להפגין ולהתעמת, הם הרסו את האנדרטה בלי ויכוחים ובנו אותה מחדש על אדמות מדינה, במקום שהוא חוקי לפי בית המשפט, חוקי לפי המנהל האזרחי, חוקי לפי כל מפלגה ציונית (על גוש עציון אין הרי ויכוח).
בזמנו הבטחתי להם שאם יקימו את האנדרטה במקום חוקי, אבוא לטקס החנוכה שלה. ביום ראשון זה קרה.
יחד איתי היה שם השר נפתלי בנט. היה לבנט חשוב במיוחד לבוא כי מורנו היה החבר הכי טוב שלו. הם היו יחד בסיירת ואפילו עשו יחד את הטיול אחרי צבא.
היה טקס יפה ומרגש. משפחתו של מורנו שמחה שבאתי אז אני שמח שהייתי. עמנואל מורנו הוא אחד הלוחמים הגדולים שקמו לישראל וחשוב היה לי לכבד את זכרו. בעיני, יש פה גם מסר חשוב על ציות לחוק ועל היכולת להעמיד את המדינה לפני הקבוצה.
עד כאן העובדות.
למחרת פרסם ״הארץ״ את הסיפור תחת הכותרת הבאה:
״לפיד השתתף עם בנט בטכס במאחז הבלתי חוקי נתיב האבות העומד בפני הריסה.״
אין לי דרך עדינה לומר זאת, הכותרת הזו היא פשוט שקר.
- הטכס לא היה בחלק הבלתי חוקי של נתיב האבות אלא במקום אחר.
- האנדרטה הלא חוקית אינה עומדת בפני הריסה, היא כבר נהרסה.
- הטכס לא נערך במאחז לא חוקי מפני שאני לא הולך למאחזים לא חוקיים, זה מנוגד להשקפת עולמי ולדרכה של יש עתיד.
מובן מאליו שאני עומד מאחורי החלטת בג״ץ לגבי הריסת הבתים בנתיב האבות כולו. זה עצוב והלב יוצא אל המשפחות, אבל במדינת חוק לא ייתכן אחרת.
זו הסיבה לכך שהצבעתי נגד "חוק ההסדרה", אין דבר כזה ״חוק עוקף בג״ץ״ במדינה מתוקנת.
למרות שבדרך כלל אנחנו לא טורחים לתקן את ״הארץ״ הפעם התעקשה הדוברות של יש עתיד לדרוש מהם להסיר את הכותרת השיקרית ולתקן את העובדות. הם סירבו. במקום זה הציעו להוסיף את תגובתנו בשולי הידיעה במהדורה האינטרטית.
החלטנו לוותר. מה הטעם להוסיף שתי שורות לגירסת האינטרנט של ידיעה שפורסמה לפני יומיים.
אני אפילו לא מוסיף פה הערה סרקסטית או זועמת על ״הארץ״ ודרכו. אלה
העובדות ואין בלתן.


אהבו: 2,809. הגיבו: 384. שיתפו: 298.
{% trans 'Tags' %}:

בניגוד לחלק מחברי הקואליציה איני מתכוון "לעשות סיבוב" פוליטי על החלטת הקבינט להסיר את המגנומטרים.
אני מאמין שאנחנו הריבון בירושלים ומותר לנו לפעול בכל דרך ובכל מקום – כולל בהר הבית - כדי לשמור על הבטחון, אבל הנסיבות השתנו, המלצת גורמי הבטחון השתנתה, והקבינט החליט החלטה קשה ולא פופולארית. צריך לכבד אותה.
מה שקשה יותר לכבד, היא את ההתנהלות של הדרג המדיני מאז הפיגוע הראשון בהר הבית. היא היתה תזזיתית, לא מקצועית, לא נקיה משיקולים פוליטיים.
החלטה כמו הצבת מגנומטרים לא יכולה להיעשות בדיון טלפוני חפוז רק מפני שראש הממשלה צריך לנסוע לחו"ל. אני מבין את הצורך הפוליטי להגיד על מדרגות המטוס "הנחיתי" ו"הוריתי", אבל זה לא תחליף לדיון מסודר, עם כל גורמי המקצוע סביב השולחן. לא התקיים דיון כזה.
שינוי בסידורי הבטחון בהר הבית לא יכול להתרחש בלי שיחה מקדימה, מוקלטת ומתועדת, בין ראש הממשלה למלך ירדן. כך היה תמיד, כך צריך היה להיות גם הפעם.
הקבינט לא יכול להודיע שהוא "הסמיך את המשטרה" להחליט מה קורה בהר הבית. האם המשטרה אמורה לדעת איפה עומדים המגעים הלא רשמיים שלנו מול סעודיה ומדינות המפרץ? מה מצב השיחות מול הרשות הפלשתינית והממשל האמריקאי? האם המשטרה אמורה לדעת מה יהיה בדיון במועצת הבטחון של האו"ם? זה לא אירוע מבצעי, זה אירוע אסטרטגי. כך הוא צריך היה להיות מטופל.
דיון בחלופות מבצעיות כמו המצלמות-החכמות לא יכול להתחיל אחרי עשרה ימים. החלופות היו צריכות להיות מונחות על השולחן ברגע הראשון.
שרים בממשלה לא יכולים להשתלח בכוחות הבטחון. השרה רגב לא יכולה לעמוד בזירת פיגוע ולקרוא לשב"כ ארגון "הזוי". מה זה צריך להיות? השב"כ הלוחמים המגינים על חיינו. השב"כ מורכב מאנשים שמסכנים את חייהם יום יום להגנת ילדינו. במדינה מתוקנת ראש הממשלה היה נוזף בה בחומרה ויוצא להגנת הלוחמים שלנו.
שלושה ימים אחר כך אותו שב"כ מושמץ הוא זה שפתר את המשבר בשגרירות בירדן, בזמן שראש הממשלה התעסק בלהקליט את שיחותיו עם המאבטח ולהפיץ אותן לתקשורת.
מעל לכל, ומסוכן מכל מבחינה איסטרטגית, היא העובדה שהדרך בה מתנהל הקבינט היא הפקרות המערערת את בטחון המדינה. ראש הממשלה איבד שליטה על שריו, המידע דולף ללא הרף, ההחלטות הלא נכונות מתקבלות מהסיבות הלא נכונות.
כל אלה דברים חמורים, אבל המטרה היא לא להתנגח, אלא לדאוג לכך שנהיה טובים יותר בפעם הבאה. תחקיר נוקב והוגן הוא חלק מהמסורת הבטחונית של מדינת ישראל. תחקיר כזה מחייב את הדרג המדיני להודות בטעויות גם אם יש לזה מחיר תקשורתי. זה לא תמיד נעים, אבל זה מה שצריך לעשות שלטון אחראי.
מנגד, תפקידה של אופוזיציה אחראית הוא להבהיר לציבור איפה הממשלה התנהלה לא נכון, להציע אלטרנטיבה טובה יותר, ובה בעת להזכיר לעולם שהאשמים האמיתיים אינם בצד שלנו.
במהלך הימים האלה התגייסתי למאמץ ההסברתי של ישראל ודיברתי לא מעט עם התקשורת הבינלאומית כדי להזכיר לה שלא בגלל המגנומטרים רוצחים יהודים. משפחת פוגל נרצחה לפני המגנומטרים. דפנה מאיר נרצחה לפני המגנומטרים. הלל יפה בת ה-13 נרצחה במיטתה מבלי שידעה מה זה בכלל מגנומטרים. הטבח הנורא בחלמיש הוא הנסיון ה-11 בששת החודשים האחרונים לחדור ליישוב כדי לרצוח משפחות של חפים מפשע. בששת החודשים האלה לא היו מגנומטרים על הר הבית.
אנחנו מתמודדים מול תרבות של רצחנות אלימה ששוטפת את העולם כולו. תעשיית המוות לא זקוקה לסיבות. הם לא נלחמים למען הר הבית, הם מנצלים את הר הבית כדי לייצר עוד ועוד מוות והרס. הם רוצים גם לגייס עוד צעירים לבצע פיגועים, הם רוצים להסית את העולם נגדנו, הם מחפשים תירוצים כדי להרוג יהודים. מול זה, עלינו להתאחד כדי להבהיר למזרח התיכון ולעולם כולו שדם יהודי לא יהיה הפקר.


אהבו: 1,893. הגיבו: 447. שיתפו: 189.
{% trans 'Tags' %}:

לפני כמה חודשים פורקה בהוראת בית המשפט האנדרטה לזכר סא״ל עמנואל מורנו ז״ל, ״החייל הטוב בעולם״, בנתיב האבות בגוש עציון.
היתה מריבה ישראלית מוכנה בפינוי הזה. כל המרכיבים היו שם: בג״ץ, שלום עכשיו, מתנחלים, עתונאים, מסיתים.
אלא שבמקום מריבה התושבים עשו את המעשה בלתי צפוי: כיבדו את החוק, פירקו את האנדרטה, העדיפו את אחדות העם על עוד סיבוב של זעם וסכסוכים בין אחים.
הבטחתי להם אז שאבוא לחנוכת האנדרטה החלופית, שנבנתה כמה עשרות מטרים משם, על אדמות מדינה.
היום היתה לי הזכות לקיים את ההבטחה.
הנה הדברים שאמרתי שם:

מה זה אומץ?
מה המשמעות של אומץ?
איך נדע לזהות אומץ כשנראה אותו?

התשובה היא שאנחנו נדע. מפני שהאומץ הוא תמיד יוצא מן הכלל. הוא המעשה שלא ציפינו לו. הוא ההחלטה לפעול אחרת ממה שסביר ורגיל וצפוי. לא לעשות מה שכולם חשבו שעומד לקרות. לא להגיב כמו שכולם חשוב שתגיב. לחצוב בהר דרך אחרת מזו שכולם הלכו בה.

עמנואל מורנו היה גיבור ישראלי. חלק גדול מהדברים שעשה עדיין אסורים בפרסום, אבל אומץ ליבו היה הילה שאפפה אותו בחייו, ועוד יותר מזה במותו.
הוא פעל כשאחרים קפאו. הוא החליט כשאחרים התלבטו. היה באומץ שלו משהו מקורי, מנוגד לכללים, כמעט אנרכיסטי לעתים.

אנחנו רגילים לחשוב על אומץ כעל רגע. כעל התרחשות חד פעמית. אני חושב אחרת. אומץ הוא סוג של כשרון שצריך לטפח. כמו מוסיקה או ציור. לא מספיק להיוולד אמיץ, צריך גם לשייף את התכונה הזו במשך חיים שלמים.

האומץ האמיתי הוא לא רק לסכן את חייך, האומץ האמיתי הוא לחיות. לחיות כפי שאתה מאמין שנכון לחיות. הוא לא עומד בפני עצמו. הוא צריך בסיס ערכי. הוא נובע מתוך הערכים שלך. הוא לא חריגה מן החיים שלך, אלא חלק מהם.

לפני שבאתי הנה קראתי את "לך דומיה תהילה", הספר שנכתב עליו. באחד הקטעים סיפר אסי, אחד מהחברים שלו מהסיירת:

"המטרה שלו היתה לנגד עיניו. אם זה כדי להציל שבוי, או מטרה חשובה אחרת. ואז לא אכפת לו אם זה הרמטכ"ל או ראש הממשלה, או מי שלא יהיה, הוא יגיד את הדברים הכי ענייני שיש, גם אם הם בוטים. לא מפחד מאף אחד. זה בלט מאוד באישיות שלו ובלט ביחידה. הוא אף פעם לא עשה חשבון אם זה יפגע בקידום שלו."

כי אומץ אמיתי נוכח בכל מקום. בכל החלטה. אחד הדברים היפים בו, שיש לו איכות מדבקת. הוא משפיע על סביבתו. לא רק בחייו של עמנואל מורנו זכרו לברכה, אלא גם אחרי מותו.

כי האנדרטה הזו, הדרך בה נבנתה, הסיפור שלה, הוא סיפור של אומץ. הוא סיפור על היכולת לפעול מתוך מצפן מוסרי, ולא מתוך הטייס האוטומטי של המריבה הישראלית הרגילה.

כל המרכיבים הקבועים של מריבה ישראלית היו מוכנים: עתירה של פלשתיני, מעורבות של "שלום עכשיו", החלטה של בג"ץ, מתנחלים, עתונאים, מסיתים, אבק השריפה באוויר סביב פינוי עמונה, חברה ישראלית שכבר כמה שנים מפנה את זעמה כלפי עצמה. אנחנו כל הזמן על סף התלקחות. כל הזמן בעיצומו של התקף. התמכרנו להטחת אשמה במקום ללקיחת אחריות.
אבל לא פה. לא במקום הזה. לא במקום שחתום עליו שמו של עמנואל מורנו, הלוחם שלקח אחריות כל חייו.

כאילו הוא עדיין עמנו – ואולי הוא עדיין עמנו – כולם עשו את המעשה האמיץ.

הפירוק השקט של האנדרטה בנתיב האבות, הבחירה לפעול על פי חוק, גם אם החוק לא מוצא חן בעינינו, גם אם הפסיקה נראית לנו שגויה. ההחלטה האומרת: אני לא שואל את עצמי מה אני רוצה שיקרה, אלא מהו הדבר הנכון לעשותו.

אנדרטאות אינן מדברות, ואיש מאתנו אינו רשאי לדבר בשם המתים, ובכל זאת אני מרשה לעצמי לומר: אילו הוא היה כאן, הוא היה גאה בכם. הוא היה חושב שאתם אמיצים.

אנחנו עומדים פה ביום של צער עמוק. סבא וילדיו נרצחו בידי מחבל שפל בעודם יושבים למסיבת יום ההולדת של נכדם.

מפה, מן המקום הזה, מן האנדרטה הזו, אנחנו שולחים מסר ברור וחזק: לא יפחידו אותנו. לא יכתיבו לנו מדיניות.

עם כל הכאב, עם כל הצער, אוייבינו צריכים לדעת שכל רצח כזה רק מאחד אותנו, מחזק אותנו, גורם לנו לצופף שורות.

מול רצח כזה אין בישראל ימין, שמאל או מרכז. יש רק ישראלים שיש להם סבא, ויש להם מסיבות יומולדת, ויש להם מדינה שלא תכנע לעולם למרצחים. אנחנו בוחרים בחיים, למוות לא תהא ממשלה.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,424. הגיבו: 169. שיתפו: 135.
{% trans 'Tags' %}:

ישראל היא הריבון בירושלים ואנחנו לא נקבל תכתיבים אלימים מאף אחד.
אלימות לא תנהל אותנו.

***

מתוך ראיון שערכתי היום באתר וואלה:


אהבו: 1,351. הגיבו: 247. שיתפו: 150.
{% trans 'Tags' %}:

בכל המסגדים החשובים בעולם המוסלמי יש מגנומטרים או אמצעי בטחון מתקדמים. בנגלדש, ניו דלהי, מצרים, כווית, דובאי וגם במכה, רק כאן הפלשתינים צורחים "פגיעה באיסלם" כדי לייצר מהומות.
In every important mosque in the Arab world there are metal detectors and security cameras but only the Palestinians scream "an insult to Islam" to incite rioting.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 8,704. הגיבו: 663. שיתפו: 3,964.
{% trans 'Tags' %}:

הלב והתפילות עם אמיר פיי גוטמן.


אהבו: 4,702. הגיבו: 163. שיתפו: 59.
{% trans 'Tags' %}:

בעקבות ההתפרעויות בהר הבית והפיגוע הרצחני אמש בחלמיש, קיימתי בצהריים תדרוך לכתבים זרים מכלי התקשורת השונים ברחבי העולם. אמרתי להם שבמקום שהעולם המוסלמי יגנה הכנסת נשק ופיגועי טרור במקומות הקדושים הם מפנים אצבע מאשימה לנרצחים ולאלה המנסים להגן על עצמם.
כמו כל מדינה בעולם זכותנו להגן על עצמנו.
הזכרתי לכתבים שמגנומטרים קיימים גם במכה, העיר הקדושה ביותר לאיסלם וגם בוותיקן, ואיש אינו רואה בזאת בעיה.
ישראל היא הריבון בירושלים והיא תמשיך ותנקוט את כל הצעדים הנדרשים כדי למנוע טרור.
הדגשתי בפני הכתבים שאין שום ניסיון לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית. הצבת המגנומטרים נועדה רק לוודא שלא תהיה אלימות.
מה שאנחנו רואים זה תעמולה אנטישמית של הרשות הפלסטינית והוואקף ונסיון לשקר ולטעון שיש התקפה על המקומות הקדושים לאיסלם. זה שקר גס ועל העולם לדעת זאת.

בתמונה: כוחות צה"ל הלילה בישוב חלמיש. צילום: דו"ץ

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 3,708. הגיבו: 517. שיתפו: 292.
{% trans 'Tags' %}:

מחבל שפל רצח שלושה אזרחים ישראלים בחלמיש. מרכינים ראש לזכרם.


אהבו: 3,154. הגיבו: 469. שיתפו: 89.
{% trans 'Tags' %}:

מחזק את לוחמי כוחות הבטחון ואת אלה שנשארו שבת כדי להגן עלינו.
שבת שלום ושקט.

צילום: איתן אסרף - החיים בזווית שלא הכרתם : eitan asraf

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 2,343. הגיבו: 138. שיתפו: 104.
{% trans 'Tags' %}: