יש עתיד

40,672 ( +1.14% בחודש האחרון)

טוען נתונים נוספים...

עפר שלח / יש עתיד באתר כנסת פתוחה

  עפר שלח בפייסבוק

  סטאטוס אחרון נאסף בתאריך: 21 במרץ 2018 08:30. מידע אודות העמוד נאסף בתאריך: 22 במרץ 2018 06:05


מה צריך ללמוד מסיפור הכור הסורי

1. החוכמה היא להשתמש בכוח - ולמנוע מלחמה.

לצה"ל יש עוצמה רבה. ההפצצה בדיר א-זור, שתוכננה במקצוענות ובוצעה בשלמות (בניצוחו של אליעזר שקדי, ממפעילי הכוח המצטיינים שהכיר צה"ל), לא היתה מסובכת יותר ממבצעים רבים אחרים של חיל האוויר. החוכמה בפעולה הזו לא היתה להשמיד מבנה, אלא לעשות זאת כך, שלא נידרדר למלחמה עם סוריה, ואולי לא רק איתה. זה היה מהלך שלם, מתוכן בקפידה, שהקרדיט העיקרי עליו מגיע לראש הממשלה אהוד אולמרט. באורח מעניין ולא מפתיע, כמה מהאנשים העיקריים שהובילו את המבצע התנגדו בזמנים אחרים לפעולות אחרות, משום אותו טעם בדיוק.

2. תהליך נכון מביא לתוצאה טובה.

ראשי ממשלה בישראל (לאחרונה נתניהו ביחס ל"צוק איתן") נוהגים להדוף ביקורת בטענה שזו היטפלות לתהליך, ושהם מרוכזים בתוצאה. יש לנו מספיק דוגמאות לתהליכים גרועים שהביאו תוצאות גרועות. סיפור הכור הסורי הוא הוכחה הפוכה. התהליך שהוביל אהוד אולמרט במשך חודשים רבים, תוך שיתוף ודיון, היה מרשים לא פחות מן התוצאה סופית - ולמעשה היא קרתה בזכותו.

3. סודיות לא סותרת תהליך ראוי.

לא אחת שמענו שאי אפשר להוביל עבודת מטה וקבלת החלטות בגלל הדלפות שיסכלו את המבצע כולו. לסיפור הכור הסורי היו אלפי שותפי סוד, שנחשפו לכולו או לחלקים ממנו במשך חודשים רבים. הוא לא דלף, המבצע יצא לפועל בשלמות. סודיות צריכה להישמר, אבל לא יכולה להיות תירוץ לא לעשות דברים כראוי.

4. צריך להיזהר במה שאנחנו יודעים - ולא יודעים.

קהילת המודיעין הישראלית היא מצויינת. אבל הקהילה המצויינת הזו, שהשקיעה בסוריה את מירב מאמציה במשך עשורים, החמיצה במשך שנים את פרוייקט הכור הסורי, אחד הדברים החשובים ביותר שעליו שקד משטר אסד. סיפורי אלף לילה ולילה על סוכני מוסד וחדירה למחשבים הם חומר עיתונאי מעולה, אבל הלקח בעיני הוא דווקא איך לא ידענו.

5. האחריות נעצרת אצל ראש הממשלה.

יש דברים רעים רבים לומר על אהוד אולמרט, מתפקודו במלחמת לבנון השנייה ועד למעשים שהובילו אותו בסופו של דבר לכלא. כעיתונאי, יצא לי לומר את רובם. אבל בסיפור הכור הסורי אולמרט פעל להפליא. הוא הוביל במהלך 2007 מהלך ארוך ומדוקדק, שבו באו לידי ביטוי כל הלקחים המרים שלמד פחות משנה קודם לכן. הוא לא היה פזיז, לא השתכר מהיכולת להפעיל כוח, הבין את המשמעויות המדיניות והצבאיות של מעשיו.
מלחמות הקרדיט, שהתנהלו מאחורי מסך הסודיות במשך יותר מעשר שנים ופורצות עכשיו מעל פני השטח, הן ילדותיות ומגוחכות. באירוע כזה יש מספיק כבוד לכולם. אבל כובד האחריות הסופית, ועימה מירב הקרדיט, הוא על כתפיו של ראש הממשלה. גם את זה ההיסטוריה תזכור לאולמרט - ולטובה.


אהבו: 626. הגיבו: 57. שיתפו: 44.
{% trans 'Tags' %}:

למנוע את המלחמה הבאה

בשני דברים אנחנו, נבחרי הציבור, מחוייבים כלפי חיילי צה"ל: לוודא, קודם לכל החלטה העלולה להעמיד אותם אל מול הסכנה, שנעשה הכל כדי להשיג את מטרותיה של ישראל בדרכים שאינן מלחמה; ושאם נגזר עלינו שתהיה, לעשות הכל כדי שהצבא שבו הם משרתים יהיה מוכן למילוי משימתו ולשובם של רבים ככל האפשר הביתה בשלום.

במשימה השנייה אני עוסק באורח יומיומי, יחד עם חברי בוועדת החוץ והביטחון. הראשונה הופכת בימים אלה קשה במיוחד. רוחות מלחמה מנשבות באביב הזה. ישראל אינה זו שדוחפת אליה, אבל כדאי לזכור שאף אחת מהמערכות של העשורים האחרונים לא נפתחה כי מישהו החליט או רצה. מלחמות זמננו קורות בתהליכים של הידרדרות, מרצף של החלטות נקודתיות שמגלגלות תהליך. אם אנחו רוצים לעמוד במחוייבויות שלנו, צריך עכשיו להשקיע כל מאמץ כדי לדחות כמה שאפשר, אם לא למנוע בכלל, את המלחמה הבאה.

החזית המסוכנת היא בצפון, אבל הפוטנציאל הנפיץ ביותר הוא באיו"ש וברצועת עזה.
החמאס נתון במצוקה קשה. אני שותף לתחושה של שר הביטחון, שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן רק מחריף את המתח עם חמאס, אבל הבעייה היא שלנו: חמאס עדיין מחזיק באמונה שהדרך לפרוץ מן המצוקה היא למתוח את החבל מולנו. הוא מדבר על שליחת עשרות אלפים אל גדר הגבול בעזה, ומנסה להוציא פיגועים משמעותיים בגדה.

***ישראל צריכה להודיע, מיידית, שתספק הקיץ מים וחשמל לרצועת עזה באופן שימנע שם משבר הומניטרי***.
השר צחי הנגבי דיבר לאחרונה בבריסל עם המדינות התורמות על פרוייקטים משמעותיים בעזה, אבל עד עכשיו אנחנו מתנים אותם במימון בינלאומי ותנאים אחרים. אם נחכה לעולם, בינתיים עלולה לפרוץ מלחמה שמחירה, בדם ובדמים, יהיה כבד בהרבה.

הודעה כזו תבהיר לתושבי עזה, אלה שחמאס רוצה לשלוח לגדר בהמוניהם, שיש להם אלטרנטיבה. היא תעשה את מה שכל מי שלוחם בטרור מבקש לעשות: תתקע טריז בין ארגון הטרור לבין האוכלוסיה שבה הוא משתמש כמגן. היא תהיה הצעד הדחוף הראשון לעצור את ההידרדרות.

באיו"ש צריך להגביר את המאמצים המודיעיניים למניעת פיגוע גדול, העלול להיות הסלע הראשון במפולת. בהיערכות טקטית נבונה, צריך להפריד בין מקומות שעליהם צריך להגן לבין מרקם החיים של האוכלוסיה. צריך להבהיר למנגנונים הפלסטיניים שהתפרקות התיאום איתם תהיה הרסנית, בראש וראשונה להם עצמם.

--לא מאוחר לעשות כל מה שאפשר כדי למנוע את המלחמה הבאה--

צילום: דובר צה"ל

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 571. הגיבו: 96. שיתפו: 38.
{% trans 'Tags' %}:

דו״ח מבקר המדינה על הקריסה באגף השיקום של משרד הביטחון אינו מפתיע את מי שעוסק בנושא.

מהפניות לטיפול אישי המגיעות אלי, מדיונים בוועדת החוץ והביטחון ומהישיבות לחקיקת חוק הנכים עולה מזה שנים תמונה קשה: האנשים שמגיע להם יותר מכל, אלה שנפגעו בגופם בהגנה על המדינה, עומדים בפני שוקת שבורה של ביורוקרטיה, אמצעים שאינם מנוצלים נכון וסרבול. התוצאה היא שהם אינם מקבלים את מה שמגיע להם, במהירות שמגיעה להם.

אני מצביע על המחדל הזה מזה זמן רב. הוא לא יתוקן בחקיקה ולא בהכרח בתוספת כסף. מה שנדרש הוא רפורמה נרחבת באגף השיקום, שתשים דגש על שירות מהיר ויעיל למי שמגיע לו. צריך לפתוח את הפקקים בוועדות הרפואיות, לעדכן תהליכים וקריטריונים ולדרוש דבר אחד: מימוש ההתחייבות של המדינה לאנשים שאותם שלחה להגן עליה, והם שבו פגועים בגופם או בנפשם

צילום: דובר צה"ל

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 489. הגיבו: 80. שיתפו: 89.
{% trans 'Tags' %}:

כמה רעש עושה הקואליציה הזאת, ובאיזה שקט היא מתקפלת.
מאיימים בקולי קולות, ואחר כך בורחים מבחירות, נכנעים לחרדים, עושים עוד סיבוב על הקרוסלה המשוגעת של ראש הממשלה הזה, שלא יוותר על גרם אחד של טרלול בדרכו לכתב האישום.
כמה רעש היה פה, ובסופו רק דממה דקה של פחדנים


אהבו: 561. הגיבו: 54. שיתפו: 51.
{% trans 'Tags' %}:

חוק ההשתמטות: ״קומבינה מגוחכת, שאפילו כבוד עצמי אין בה״

הסולם הרעוע שעליו מנסה הקואליציה לרדת מעץ הבחירות הוא מסמך, שלא ראוי אפילו להגדרה "טלאי על טלאי". למנסחיו אין כבוד לערכים המשותפים של החברה הישראלית, אבל את זה כבר ידענו. עכשיו מתברר שאפילו כבוד עצמי אין להם.

בכנסת הקודמת הובלתי, יחד עם חברי יעקב פרי, את חוק השוויון בנטל. הדבר החשוב ביותר בו היה הקביעה, שאם בשנת הגיוס השלישית אחרי חקיקתו - שנה שהסתיימה ביולי 2017 - לא יגויסו חרדים במכסה שתקבע הממשלה, יתבטל ההסדר המיוחד וכולם יגויסו, למעט 1800 עילויים. זו היתה קביעה חד-משמעית ללא אפשרות חזרה. היא שדחפה את מערכת הביטחון להשקיע מאמץ בגיוס והגדילה את מספר המתגייסים לצבא.
המסמך הנוכחי קובע תקופה של חמש שנים, כי קודם כל מאריכים את הזמן. הוא מקטין את המכסות, כי אחר כך מבקשים הנחה במחיר. אבל זה לא הדבר העיקרי: הדבר החשוב ביותר הוא שאם לא יגיעו חרדים במספר המספיק, "תבחן הממשלה את הדברים... בין היתר, תהיה הממשלה רשאית להורות על הכבדת הדרישות בעניין היקף שעות לימוד" (ציטוט מתוך טיוטת החוק).

אתם הבנתם את זה? שום דבר לא ייעשה כדי לגרום לחרדים לבוא, ואם הם לא יבואו - נו, אז נעשה מה שאבא של הרשל'ה היה עושה, ונלך לישון רעבים. מילא החרדים, אילת שקד (שעמדה בראשות הוועדה שניסחה את חוק הגיוס שלנו בכנסת) ובנימין נתניהו מוכנים לחתום על הנייר הסמרטוטי הזה.
והחרדים? כשנחקק החוק שלנו, הם אמרו שהם יודעים שיוכלו לעמוד במכסות הגיוס, אבל מה שהורג אותם הוא העיקרון, ואפילו התיאורטי, לפיו יש מצב שבו יתבטל ההסדר המיוחד ו"בחור שחשקה נפשו בתורה יילך לכלא". נחשו מה? העיקרון התיאורטי הזה לא התבטל, לא בקומבינה שחקקה הממשלה הנוכחית לפני שנתיים וגם לא בהצעה הנוכחית. כי אפילו כבוד עצמי אין לנתניהו, ליצמן, שקד ודרעי. כל מה שיש להם זו קומבינה.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,083. הגיבו: 185. שיתפו: 226.
{% trans 'Tags' %}:

אחסוך לכם ספינים מיותרים

חזרתי ואמרתי: נתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה. ראש ממשלה שנגוע בכתבי אישום, אנחנו לא נשב בממשלה בראשותו.


אהבו: 639. הגיבו: 122. שיתפו: 114.
{% trans 'Tags' %}:

הטבעת מתהדקת

עוד אחד מאנשי סודו של ראש הממשלה חתם על הסכם עד מדינה, עוד תיק חמור בדרך לכתב אישום. מה עוד צריך כדי שבנימין נתניהו יעשה את הדבר הסביר היחיד - וילך הביתה?

הקואליציה המסוכסכת של ביבי עסוקה בריבים ואיומים. אבל עדיין לא נמצאו בה האיש ההגון, הסיעה ההגונה, שיגידו די: ככה לא מנהלים מדינה. חשוד שכזה לא יכול לעמוד בראשה. זה לא מגיע לנו. מתי זה יקרה?

צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, צילום מסך אולפן שישי

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 702. הגיבו: 144. שיתפו: 122.
{% trans 'Tags' %}:

מבוא למדינת הלכה

שימו לב מה מתרקם בקואליציה הקורסת של נתניהו כשהזנבות הקיצוניים שולטים, וביבי מתנדנד עם כל משב רוח, ועסוק רק בכיסאו.

החרדים תובעים, כתנאי לתמיכה בתקציב, להעביר חוק יסוד לפיו לימוד התורה הוא ערך עליון במדינת ישראל. הם עושים את זה כדי לקבור סופית כל ניסיון להעביר חוק גיוס, אבל המשמעות היא מרחיקת לכת בהרבה. כחוק יסוד, הוא עלול להיות בסיס לכל פרשנות משפטית.

במקביל, מנסים יריב לוין ואחרים בקואליציה להעביר את חוק הלאום, בניסוח שממנו יעלה כי ה"יהודית" תקדם תמיד ל"דמוקרטית". חברו את זה עם חוק היסוד שרוצים החרדים, וזה מה שנקבל כאן: מבוא למדינת הלכה.

ככה זה כשאין מלך בישראל, ואיש העקום בעיניו יעשה. ככה זה כשביבי עסוק בחקירות, והשותפים רוצים לחטוף לפני שהעסק מתמוטט. וככה זה יהיה אם לא ימצאו בקואליציה אנשים ישרים, שלא מוכנים למחיר הזה כדי להידבק לכיסא.

בשבוע שעבר עזרנו לאנשי "כולנו" לבלום זמנית את היוזמה המסוכנת לגבי חוק הלאום. מי יקום לעצור את חוק יסוד לימוד התורה? האם ליברמן וכחלון רוצים שזו תהיה המורשת שלהם? האם הח"כים שלהם רוצים שזה מה שייזכר מחייהם הפוליטיים?
על נתניהו כבר אי אפשר לסמוך. נשארו רק האנשים ההגונים. ההיסטוריה תשפוט אותם על מה שיקרה בשבועות הבאים.

צילום: מארק ישראל סאלם, לע״מ

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 2,908. הגיבו: 787. שיתפו: 1,679.
{% trans 'Tags' %}:

היום בצהריים הצביעה כנסת ישראל, פה אחד, בעד הצעת החוק שלי שנועדה לעזור לאלפי חיילים שנפצעו במסגרת שירותם הצבאי ולא קיבלו טיפול ראוי. מהיום צה"ל לא ישחרר יותר חיילים שנפצעו ויהיה מחוייב לדאוג להם ולטפל בפציעתם.

זה מה שקרה מאחורי הקלעים: לפני יותר מחצי שנה, קיבלתי ללשכתי פניות רבות של חיילים והוריהם שסיפרו לי על הנוהל הפסול של הצבא לשחרר משירות חיילים שנפצעו במקום להעניק להם טיפול חיוני לשיקומם.

על מנת לשמר את האמון בין צה"ל לחייליו, היה לי ברור שאני הולך עם הסיפור הזה עד הסוף. אני מודה לראשי הצבא ומערכת הביטחון על ההתגייסות המשותפת למען המטרה

אנו עומדים בפני שינוי מהפכני בצבא. אני שמח שגברנו על כל המכשולים הפוליטיים ואנחנו בדרך לתקן עוול ברור, שפגע קשות באמון החיילים ומשפחותיהם בצבא

צילום: עמית שכטר דובר צהל

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 1,635. הגיבו: 132. שיתפו: 193.
{% trans 'Tags' %}:

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום לתמוך בהצעת החוק שלי, המבטלת את הנוהל הפסול לפיו משחררים מהצבא זמנית חיילים שנפצעו במהלך שירותם.

אני מודה לחברי הוועדה, שהתעלו מעל שיקולים פוליטיים וקיבלו את עמדת מערכת הביטחון, התומכת בתיקון העוול הנוגע לאלפי חיילים.

זו תחילת הדרך לנוהל חדש, שייצור אמון ראוי בין הצבא לבין החיילים ומשפחותיהם ויקיים את המובן מאליו: על צה״ל לדאוג לחיילים שנפצעו, בכל תנאי ובכל מצב. נמשיך בה עד להסדרה הסופית.


אהבו: 753. הגיבו: 97. שיתפו: 132.
{% trans 'Tags' %}: