המחנה הציוני

14,329 (-0.04% בחודש האחרון, בקירוב)

טוען נתונים נוספים...

מנואל טרכטנברג / המחנה הציוני באתר כנסת פתוחה

  מנואל טרכטנברג בפייסבוק

  סטאטוס אחרון נאסף בתאריך: 8 באוקטובר 2018 15:31. מידע אודות העמוד נאסף בתאריך 18 באוקטובר 2018 15:41. זוהי כנראה תקלה, ונשמח מאוד לשמוע על כך!


הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו עוד מעט (ב-30.10), והשאלה היא האם אנו, התושבים ברשויות אלו, מספיק מעורבים ונכונים להשמיע קול, וכן, גם להטיל פתק בקלפי. העבר לא מבשר טובות: שיעור ההצבעה בבחירות המקומיות הקודמות עמד בממוצע רק על 50%, הרבה פחות מאשר בבחירות הכלליות (70%). חבל! לרשות המקומית יש משאבים רבים ויכולת גדולה להשפיע כמעט על כל היבט מרכזי בחיינו - בחינוך, רווחה, דיור, פנאי, תחבורה ועוד. למעשה, בחלק ניכר מתחומים אלה לרשות המקומית יש גם סמכות וגם יכולות שלא נופלות ואף עולות על אלו של השלטון המרכזי. ולהבדיל מהממשלה, השלטון המקומי "קרוב לבית" תרתי משמע, ועוסק הרבה פחות בנושאים הקשים שמפלגים אותנו – מהקונפליקט ועד ליחסי כנסת-מערכת המשפט.
הבחירות אמנם הינן אירוע שמתרחש רק מדי מספר שנים, אבל מעשה ההצבעה מסמל דאגה לכלל, מעורבות, ורצון לקחת את גורלנו בידיים, לפחות ברמה הזאת. אין "מושיע" שיפתור לנו את הבעיות הבוערות, לא ברמה הלאומית ולא ברמה המקומית – בסופו של יום זה רק אנחנו, כל אחת ואחד מאתנו במעגלים הקרובים והרחוקים, אשר יכולה ויכול לתרום את חלקו לעיצוב סביבה וחברה טובות יותר.
אני מאמין גדול ביכולת הזו, במעשה הבודד שמצטבר לעוד מאות ואלפי ורבבות מעשים כאלה, עד כי הטפטוף הופך לזרם חזק ואף לשיטפון סוחף. אז כן, בואו נצביע, זה יהיה גם תרגול לא רע לקראת הבחירות הכלליות שגם הן לא רחוקות...

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 17. הגיבו: 0. שיתפו: 4.
{% trans 'Tags' %}:

מוזמנים לצפות בעוזר המחקר הנהדר שלי, אלון פרדו, מסביר על המהפכה התחבורתית שאנו מובילים, בתוכנית של אורלי וגיא (מתחיל בדקה ה-11:15):

https://www.10.tv/ong7/173064


אהבו: 6. הגיבו: 0. שיתפו: 1.
{% trans 'Tags' %}:


יוצאים לדרך!
התכנית עליה עבדנו בשנה האחרונה לפתרון המשבר התחבורתי נחשפת כעת בכתבה של אבי וקסמן בדה מרקר, ואני ממליץ למתעניינים לעיין בה:
https://www.themarker.com/dynamo/cars/.premium-1.6511266

למיטיבי לכת, התכנית המלאה עלתה לדף הפרוייקט שלנו באתר מוסד נאמן: https://www.neaman.org.il/100-Days-Project
אשמח לשמוע את דעתכם!


אהבו: 29. הגיבו: 6. שיתפו: 4.
{% trans 'Tags' %}:


הדו"ח של ה-OECD על מצב החינוך בישראל הגיע בעיתוי מתאים. קדמה לו השביתה של מעונות היום לגיל הרך בתחילת החודש, וביחד שני האירועים התגוללו לפתחה של השנה החדשה וחברו לכדי מסר ברור: לא ניתן עוד להתעלם מהבעיה. הדו"ח איננו מחדש. זה שנים שהעובדות בדבר אוזלת ידה של הממשלה בכל הנוגע לטיפול בגיל הרך, נמצאות על השולחן. כך גם החשיבות של החינוך בגיל הרך להתפתחות הקוגנטיבית והרגשית של הילד, והשלכותיו על פערים בהישגים הלימודיים בהמשך הדרך, כבר ידועות ומוכרות. ועדיין, הדו"ח מציב הזדמנות עבורנו הציבור, לשוב ולבחון את תמונת המצב הקיימת, ולשאול שאלות.

למרות הכל, ראוי לציין לחיוב את ההתקדמות שנעשתה בתחום, בעיקר מאז המחאה החברתית הגדולה של קיץ 2011 ודו"ח הוועדה שקמה בעקבותיה, כגון יישום החוק לחינוך חובה חינם לגילאי 3-4 וקיום יום חינוך ארוך. אך עדיין, בצד ההישגים, נותרו כשלים רבים שדורשים התייחסות, בהם פיצול אחריות בין- משרדית, בירוקרטיה מיותרת וחוסר קוהרנטיות בין פונקציות שונות, בפרט השארת האחריות על מעונות יום בידי משרד הרווחה במקום משרד החינוך (מצב אבסורדי לכל הדעות), חוסר בפיקוח מספק, סטנדרטים נמוכים לאיכות השירותים בהיבט הפיזי ובהיבט הכשרת כוח האדם, ומעל לכל היעדר ראייה כוללת ותכנון אסטרטגי ארוך טווח.

הבחירות הבאות קרבות והולכות, ואין זמן מתאים מזה כדי להתחיל לסלול דרך חדשה. בפרוייקט 'מאה ימי חס"ד- חזון וסימני דרך' אנו שוקדים על רפורמה בתחום הגיל הרך, שתהיה ניתנת להתנעה ולהטמעה כבר בימים הראשונים לממשלה הבאה. בהזדמנות זו, אציין ואחזק את דבריו של שר החינוך לשעבר שי פירון בתוכנית "קלמן ליברמן" הבוקר- מה שדרוש לנו כדי להצליח לנוע קדימה, הוא שינוי תפיסתי עמוק שכולל הכרה בגיל הרך כשלב בלתי נפרד מהתהליך החינוכי. מסיבה זו, הרפורמה שאנו מקדמים נועדה להתוות השקפה כוללת ועקבית לאורה תוכתב המדיניות השוטפת. בהיעדר השקפה מתכללת כזו, צעדים נקודתיים לא יצליחו לחולל את השינוי הדרוש מן היסוד, אלא לכל היותר ישפרו את המצב הקיים בשוליים ובאופן זמני.


אהבו: 40. הגיבו: 4. שיתפו: 9.
{% trans 'Tags' %}:

אחרי שהחופש הגדול רושש אותנו בריצת אמוק אחרי עוד "פעילות מגניבה" לזאטוטים, מגיע תורו של החינוך "חובה חינם" שמובטח לנו על פי חוק... אלא שמסתבר שה-"חינם" עולה הרבה מאוד כסף, ישר מהכיס של ההורים.

תקציב החינוך בישראל אמנם עלה מאוד במהלך העשור האחרון, אבל הנטל על ההורים עלה מהר יותר, בפרט אצל העשירונים הנמוכים ביותר. זה לא הגיוני, זה לא צודק, זה רק מגדיל את הפערים גם בין המשפחות וגם בין הילדים עצמם. זו הקללה של ה"מיסים הסמויים", אותם תשלומים מכיס האזרח שבאים לממן את מה שהמדינה הייתה צריכה לשלם אבל נמנעת מכך באמתלות שונות. זה קורה בעיקר בחינוך ובבריאות, אבל גם בסיעוד ובתחבורה. עיקרו של יוקר המחייה איננו במחיר הקוטג' או המילקי, אלא בנטל של מסים סמויים אלה. שלא נטעה, הממשלה אכן מורידה מסים "גלויים" כמו מס חברות, אבל זה מיטיב בעיקר עם השכבות המבוססות, בעוד שבמקביל המסים הסמויים הולכים וטופחים ומכבידים על כולם.

בפרויקט "מאה ימי חס"ד- חזון וסימני דרך" אנו מתמודדים גם עם סוגיה כאובה זאת, אך לא מתוך גישה פזרנית שדוחפת להגדלה בלתי מבוקרת של תקציב המדינה: אנו נפעל לגיבוש כללים פיסקליים אחראיים ומאוזנים, שיתנו ביטוי מושכל גם ל"מאקרו", כלומר לצרכי המשק בכללותו, וגם ל"מיקרו", קרי, לצרכים הבסיסיים של האזרחים ובפרט של המשפחות הצעירות.

ומעל לכול, שתהיה שנת לימודים מהנה ומוצלחת לילדינו, ושנה טובה ומתוקה לכולנו!

נ.ב. ממליץ לקרוא את הכתבה המקיפה של ליאור דטל בדה-מרקר השבוע, אשר מיטיבה לתאר את "העשור המבוזבז של החינוך בישראל".
https://www.themarker.com/news/education/MAGAZINE-1.6434391


אהבו: 25. הגיבו: 2. שיתפו: 7.
{% trans 'Tags' %}:

"זה קורה, שהדרך מתמשכת..."

אין כמעט אחד שלא מכיר היטב את הרגע הזה, שהקצב של השעון והקצב של התנועה מתנהלים בפער לא הגיוני. כן, שוב נתקעת בפקק תנועה, שוב הדרך מתמשכת. לפי תמונת המצב הנוכחית, נראה שהיא גם עתידה להתמשך עוד ועד...

קשה להפריז בגודל ההשלכות של המשבר התחבורתי הפוקד אותנו. המדינה אמנם משקיעה משאבים רבים בפרויקטים תחבורתיים, אך אלה אולי יביאו הקלה בטווח הארוך, לא בעתיד הנראה לעין, ובינתיים כולנו משלמים מחירים כבדים על כך.

במסגרת פרויקט "100 ימי חס"ד – חזון וסימני דרך" אנו מגבשים רפורמה תחבורתית מרחיקת לכת, ובה פתרונות ישימים בטווח הקצר-בינוני, בלי להזדקק לתוספות תקציביות לא מציאותיות. המפתח הוא בצירוף מושכל של תמריצים כלכליים מחד וכלים טכנולוגיים מתקדמים מאידך, שיביאו לשינוי רצוני בדפוסי הנסיעה, בעיקר של הנוסעים יום יום לעבודה.

זה אפשרי, זה הכרחי, ואנו נעשה כל מאמץ כדי שזה אכן יקרה. הזמן הנו הדבר היקר ביותר שיש לנו, אסור להמשיך ולבזבז אותו על פקקים מיותרים...

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 41. הגיבו: 4. שיתפו: 5.
{% trans 'Tags' %}:

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 10. הגיבו: 0. שיתפו: 0.
{% trans 'Tags' %}:

שלום, הנה חזרתי!
הרבה זמן עבר מאז הפוסט האחרון, אבל כמו הזמן, גם העשייה לא עצרה מלכת. כמו שהבטחתי כאן לפני כמעט שנה "...החלטתי לפרוש מהכנסת, אך לא בכדי להסתגר במגדל השן: אני מתכוון להתמסר להתמודדות על הסוגיות הכלכליות-חברתיות המרכזיות העומדות בפנינו, תוך חתירה לגיבוש חזון לחברה משגשגת, מלוכדת, וצודקת יותר, בישראל המאותגרת של המאה ה-21."
בשנה האחרונה הקמתי צוות מחקר עם קבוצה של סטודנטים צעירים ומוכשרים. יחד אנו מקדמים במלוא המרץ את פרוייקט "מאה הימים"- פרוייקט מחקר כלכלי- חברתי שמטרתו היא ליצור תשתית מחקרית רחבה לגיבוש מדיניות בסוגיות מרכזיות לחברה הישראלית. הכוונה היא שאפשר יהיה ליישם בטווח הקצר מאוד ובפרט להטמיע במאת הימים הראשונים של הממשלה הבאה. הימים הראשונים של הממשלה הם צומת קריטי בעל פוטנציאל גבוה להתניע שינוי ולהתוות דרך להמשך. לשם כך צריך להגיע אליו מוכנים- לשם אנחנו מכוונים.
הבעיה העיקרית בישראל איננה היעדר משאבים, אלא שימוש לא יעיל ולא חכם במה שיש. מה שצריך הוא שינוי מחשבתי כדי לנתב את מה שיש למקומות הנכונים בצורה חכמה, תוך יציאה מהדפוסים האוטומטיים שהפכו לברירת מחדל, סתם כי התרגלנו.
אני מזמין אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק ובדף הפרוייקט שעתיד לקום באתר מוסד נאמן של הטכניון בקרוב, לשתף, להשתתף בדיון, ולעזור לנו להשפיע!


אהבו: 157. הגיבו: 11. שיתפו: 30.
{% trans 'Tags' %}: