מס' עמודי פייסבוק פעילים למפלגה: 5


היום לא נפתחה שנת הלימודים האקדמית ב-17 מכללות ציבוריות - רובן בפריפריה.

***

הסטודנטים במכללות שנפגעים היום מהשביתה, משלמים וזכאים לקבל השכלה גבוהה בדיוק כמו הסטודנטים במרכז הארץ.

שר החינוך נפתלי בנט בוחר שוב לא להתערב במשבר מהותי של נושאים שתחת תחומי אחריותו. בכך הוא ממשיך את מדיניות הממשלה שבוחרת בשיטתיות לחזק את החזקים ולתת יותר משאבים ויותר הזדמנויות - לפחות סטודנטים ולפחות צעירים.

***

חברי הסגל במכללות זכאים ליציבות תעסוקתית, לשכר הוגן ולתנאי העסקה מכבדים, בדיוק כמו המרצים במוסדות להשכלה גבוהה במרכז הארץ. המכללות אינן אוניברסיטאות סוג ב'. הן חלק קריטי ובלתי נפרד ממערכת ההשכלה הגבוהה שנותנת מענה לכל חלקי החברה בכל הארץ.

***

ההשכלה הגבוהה היא שירות בסיסי שעל המדינה מוטלת החובה להנגיש לכל סטודנטית וסטודנט ולאפשר להם לממש את כישוריהם ויכולותיהם.

אני קורא לשר החינוך נפתלי בנט: הגיע הזמן שתשלים עם כך שאתה שר חינוך בישראל. די להתנער מאחריות. הגיע הזמן לממלכתיות ולא לספינים ותרבות שלטונית צינית. שב עוד היום עם הצדדים וסיים את המשבר בהקדם האפשרי.

צילום: לימור אדרי

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 41. הגיבו: 6. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}:

סמוטריץ׳ בסבב ראיונות נרחב מהבוקר בנסיון להגן על ההתבטאות החשוכה שלו, ויש נקודה אחת מסוכנת במיוחד בדבריו שחשוב לי להדגיש:

סמוטריץ׳ מנסה לטעון ש״ערכי המשפחה״ הם התשובה להטרדות ותקיפות מיניות. זו עמדה מסוכנת, לא נכונה, שנובעת בעיקר מבורות ושמחזירה אותנו עשורים אחורה במאבק נגד פגיעה מינית.

הטרדה ופגיעה מינית היא אחת התופעות הכי אוניברסליות שיש. היא לא תוצאה של ״מתירנות״ אלא של יחסי כוח. היא קיימת בכל מקום - במשפחה, במקומות העבודה, ברחוב.

אין שום קשר בין סוג המשפחה והשאלה אם יש בכלל משפחה ובין הטרדות מיניות, וגם אין שום קשר ליצרים, גירויים, היעדר צניעות או כל שטות אחרת שמסתובבת לסמוטריץ׳ בראש.

לא הייתי מתעסקת בשדים הארכאיים והקצת ילדותיים האלה של סמוטריץ׳, אלמלא זו לא היתה עמדה כל כך מסוכנת שיש בה גם האשמה של הקורבנות והשתקה שלהן, גם סלחנות כלפי הפוגעים וגם התעלמות מפגיעות מיניות במקום הכואב ביותר - בתוך המשפחה.

השנה היא 2017. אנחנו לא צריכות את האמפתיה של סמוטריץ׳. אנחנו צריכות את ההתגייסות שלכם הגברים נגד הטרדות ופגיעות. אנחנו צריכות שתקשיבו לנו הנשים ותבינו את הסיפורים שלנו, אבל לא פחות מזה, שתחנכו את הבנים שלכם.

גברים - זה הרגע שלכם. במקום לצופף שורות או לשתוק, תקראו את הסיפורים. אל תחפשו למה לא, תצטרפו אלינו בסולידריות.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 529. הגיבו: 75. שיתפו: 53.
{% trans 'Tags' %}:

כמה זמן לקח לכם להגיע הבוקר לאוניברסיטה?

את הבוקר הראשון של שנת הלימודים האקדמית, העבירו הסטודנטיות והסטודנטים תקועים על הכביש.

מסקר של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל וארגון "אור ירוק - Or Yarok" עולה כי ל-71% מהסטודנטים אין תחבורה ציבורית נגישה וזמינה מהבית אל הקמפוס. הסטודנט הממוצע מבזבז כשעתיים הלוך וחזור למוסד האקדמי.

דוח של ארגון 15 דקות - ארגון צרכני תחבורה ציבורית בישראל, חושף פערים אדירים בין תחבורה ציבורית לרכב הפרטי בזמני ההגעה למוסדות אקדמיים.

למשל, מתל-אביב לאוניברסיטת בר אילן לוקח בין 45 ל-66 דקות בתחבורה ציבורית ואילו כ-22-40 דקות ברכב הפרטי;

מחולון למכללה למנהל לוקח בתחבורה ציבורית כ-50 דקות ואילו ברכב פרטי כ-16-35 דקות;

מכפר סבא למכללת רופין לוקח כ-65 דקות בתחבורה ציבורית וכ22-40 דקות ברכב פרטי;

משכונת הקטמונים בירושלים להר הצופים לוקח בתחבורה ציבורית כ-60 דקות להגיע ואילו ברכב הפרטי זמן ההגעה הוא כ-22-40 דקות.

נראה שישראל כץ לא מודע לכך או שזה לא מעניין אותו, אבל רוב הסטודנטים לא יכולים להחזיק רכב פרטי. האוכלוסייה שזקוקה ואולי תלויה ביותר בתחבורה הציבורית מופקרת ומנותקת בגלל מדיניות התחבורה בישראל.

שר התחבורה צריך להתעורר מהר, ולגבש תכנית הוצאת קווים מהירים לקמפוסים, בהתאם למיפוי אזורי המגורים של הסטודנטים.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 251. הגיבו: 30. שיתפו: 18.
{% trans 'Tags' %}:

התראיינתי הערב ב המטה המרכזי על ההתפטרות שלי מהכנסת ועל המאבק שלי לקידום פריימריז פתוחים במרצ. וכן, הכותרת נכונה. אם לא אצליח לפתוח את השורות במרצ - אלך הביתה.


אהבו: 307. הגיבו: 44. שיתפו: 10.
{% trans 'Tags' %}:

שבוע טוב, כמה נקודות שחיבות להיאמר בצורה ברורה על המתקפה של בצלאל סמוטריץ':

א. המתקפה התורנית שלו על הנשים האמיצות בקמפיין #MeToo נובעת מבורות וחוסר ידע, ומתובלת בהכחשה חמורה. אבל הוא לא לבד, ולכן קמפיינים להעלאת מודעות לפגיעות מיניות חשובים להעמקת ההבנה והידע על התופעה.

ב. רוב הגברים אינם אנסים או מטרידים, וטענה זו לא נאמרה אף פעם. יחד עם זאת, רוב (95% ליתר דיוק) מהאנסים והמטרידים הם גברים שתוקפים נשים וגברים. לעובדה הזאת מצטרפים מחקרים המעידים, שאחת מכל חמש נשים עוברת תקיפה מינית במהלך חייה.

ג. ניסיון של גברים לייצר היררכיה לתחושות ולהסכמות של אישה, מה מותר ומה אסור, מה נחשב ולא נחשב הטרדה - הוא שורש הכוחנות והשליטה החברתית שגורמת לנשים לשתוק ולהתבייש.

ד. התפיסה הפטריאכלית הזו היא שהשפיעה על החוק ושיטת המשפט, ומכאן נובע יחס חסר הבנה, רגישות ואף מרתיע מצד המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט לפגיעה מינית ולקורבנותיה. מזה שנים שאני מקדמת יוזמה להקמת בתי דין ייעודים לפגיעה מינית, כחלק ממערך שינוי היחס וההבנה הספציפית שנדרשת למקרים אלו. אחת מתוך חמש נשים תסכים איתי שזו הצלת נפשות של ממש.

ה. סמוטריץ׳ בבורותו מתלונן על התרבות החילונית ומנסה לצייר את הפגיעה המינית כתוצר שלה. תרבות האונס עיוורת למגזרים. הוא תקוע בין ארבע אמותיו, אך רבים בציונות הדתית כבר הבינו שעליהם להתייחס לתופעה זו גם בתוך המגזר. למשל, פורום "תקנה"- פורום של רבניות ורבנים שנותן מענה קהילתי לסוגיה, כאשר הוא מאפשר לנשים מהציבור הדתי שהוטרדו מינית לפנות אליו ולהשיג צדק באופן שאינו מערב הליך פלילי.

ו. אמירותיו מבטאת האשמת הקורבן בצורה הקלאסית והשפלה ביותר. אלו אולי חדשות מרעישות אבל לנשים במאה ה-21 יש בחירה חופשית. יש רעיון חתרני ורדיקלי כזה שקוראים לו שוויון בין המינים. אם אישה רוצה להיות דוגמנית, להתלבש חשוף או לשתות בבר - זו לא הזמנה להטרדה. כחברה עלינו לחנך למסר ברור על עצמאותן וחירותן של נשים על מיניותן ועל מיניות בריאה מתוך רצון ולא כפייה.

ז. אם באמת אכפת לסמוטריץ׳ מהמוסר וכבוד האשה והאדם, אני באמת ובתמים מציעה לו להצטרף לכל הצעות החוק שלי בתחום; החל מחובת חינוך מגדרי, הכשרות חובה לבעלי מקצוע על פגיעה מינית, הקמת בתי דין ייעודיים להטרדות מיניות, ועוד כחמישים במספר, שבכוחן לחנך לשוויון מגדרי, נגד תרבות האונס ולהכרה ושיקום עבור נפגעים ונפגעות רבות. כן, לצערי זה לא עושה כותרות כמו ציוץ בטוויטר, אבל זו מטרה ראויה ומכובדת.

ולסיום, בכהונתי כמנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית בישראל, וכחברת כנסת, היו לי שותפים ושותפות נפלאים בתוך הפרלמנט במאבק בתרבות האונס, חלקם שמרנים לא פחות ממר סמוטריץ׳. מיגור תרבות האונס היא מטרה לאומית. כך צריך להתייחס אליה, נקודה.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 796. הגיבו: 85. שיתפו: 96.
{% trans 'Tags' %}:

אתם באמת יכולים להסתכל לי בעיניים ולומר שאין כלום בביקורת שאנחנו שומעים? שאין במרצ מזרחים, אתיופים, יוצאי ברה"מ? שהשיטה של מרצ מסובכת דווקא כדי להשאיר את הכוח בידיים של מי שהגיעו אליו?

הגיע הזמן לתקן את השיטה ולפתוח את השורות, כדי שמרצ תהיה גדולה כמו שהיא יכולה להיות. כמו שמגיע לה להיות.

בואו לפגוש אותי כדי לדבר על הפריימריז הפתוחים.
מגיעות/ים? הירשמו בלינק >> https://goo.gl/forms/dX6yWRCd294LMkSg1

לפרטים נוספים, סמסו לשחר קרן: 050-6502490

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 267. הגיבו: 43. שיתפו: 23.
{% trans 'Tags' %}:

כבר חודשיים עברו מאז שמתנחלים פלשו באופן בלתי חוקי לבית אבו רג'ב' (בית המכפלה) בחברון. הבוקר נסענו לסיור מחאה עם שלום עכשיו בחברון, כדי להראות למתנחלים שהפשעים שלהם לא עוברים מתחת לרדאר.
~~
רוב הישראלים והישראליות לעולם לא דרכו בחברון. לא פלא, רוב מפעל ההתנחלויות סובל מחוסר עניין ציבורי. אז זו המציאות העגומה שהממשלה והימין המתנחלי מנסים להסתיר מכםן. למה? כי אף אחד או אחת שמאמין בהיותנו מדינה יהודית ודמוקרטית, לא היה מוכן שהעוול המוסרי הזה יהיה חתום על שמו.
~~
הסיפור של בית המכפלה אינו חדש או נדיר: מתנחלים פולשים לבתים של פלסטינים, הם לא מצליחים להוכיח בעלות על הבית/על הקרקע, המדינה מחליטה לפנות אך מתמהמהת לעשות זאת בפועל, עד שבג"צ מכריח אותה לפנות. המדינה לא מפנה את הפושעים, ובכך מאפשרת להם להמשיך להיות ״אדוני הארץ״. זו השיטה של המתנחלים; קובעים עובדות לא חוקיות בשטח, והממשלה בתגובה בונה להם כביש גישה.
~~
ומה התוצאות של השיטה הפושעת הזאת? שליחת עוד חיילים להגן בגופם על בית המכפלה, ולשלוט על חייהם היומיומיים של עם אחר. עוד אזור חיכוך, שמוביל לעוד עימותים, שמובילים לעוד דיכוי ועוד אלימות, שיובילו בתורם לעוד טרור שיוביל לעוד קרבנות. שורה תחתונה- הרחקתנו מפתרון מדיני ומסיום הסכסוך למען אידיאולוגיה של קומץ קיצוניים משיחיים.
~~
הממשלה צריכה לכבד את שלטון החוק, ולפנות באופן מיידי את המתנחלים העבריינים.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 364. הגיבו: 41. שיתפו: 24.
{% trans 'Tags' %}:

פעמים רבות הייתי בעיר האבות, זאת הייתה הפעם המדכאת מכולם.

לא ראיתי אף תושב מקומי של חברון, היא הייתה ריקה מכל תושביה הפלסטינים. מכל הכיוונים סבבו אותנו רק שוטרים שהדפו חבורות של נוער הזוועות שצווחו וקיללו סביבנו.

אין חדש תחת השמש, עיר האבות שיש לי אליהם את הכבוד, כנראה מתהפכים היום בקברם מרוב בושה על אלה שנושאים את שמם לשווא.

אז מה שנותר לי לומר לכל אלה שלא צריכים להיות פה - "לשנה הבאה בירושלים" - שגם עליה נצטרך להתפשר, כי חפצי חיים אנחנו. רק מי שאוהב את ארץ ישראל באמת, יסתפק רק בחלק ממנה.

שלום עכשיו Meretz מרצ

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 512. הגיבו: 73. שיתפו: 28.
{% trans 'Tags' %}:

חברון לא בחדשות עכשיו. היא כמעט אף פעם לא בחדשות.
כשכבר שומעים על חברון, זה רק אם היה פיגוע או אם מתנחלים פלשו לבית נוסף.
השגרה של העיר הזו היא לא סיפור. אין בה חדש. רק עוול קבוע שאליו מתווסף העוול שבמשיכת כתפיים.

כמה מאות מתנחלים יהודים בלב עיר שמונה כ-200 אלף פלסטינים. בועה שקיומה תלוי בהפרדה מלאכותית, בהפיכת העיר הגדולה הזו לעיר רפאים, וכמובן - בנו. בצבא שלנו, בכספי המסים שלנו, בהתעלמות שלנו מהשגרה הזו.

היום אילן גילאון, Michal Rozin מיכל רוזין, מוסי רז - Mossi Raz ואני השתתפנו בסיור בעיר של @שלום עכשיו. ראינו את בית המכפלה, שמתנחלים השתלטו עליו בניגוד לחוק והמדינה מעמידה פנים שלא קרה כלום; ראינו את כתובות הנאצה; את החיילים שמסכנים את חייהם כדי לספק הנשמה מלאכותית לפנטזיית האדנות של כמה מתנחלים, במקום להעיף אותם משם חזרה לישראל.

העיר הזו אינה סיפור ביטחוני או נדל"ני. זה רק חלק קטן ממה שקורה שם. חברון היא מה שקורה כשחלומות משיחיים זוכים לגיבוי צבאי ומדיני. היא מה שקורה כשאנחנו מסיטים מבט. אלו החיים על החרב שנתניהו דיבר עליהם, וכך הם נראים.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 548. הגיבו: 76. שיתפו: 36.
{% trans 'Tags' %}:

משרד החינוך ביקש לציין היום בבתי הספר בכל הארץ את יום הזיכרון לרחבעם זאבי (גנדי). אלפי הורים ומנהלי בתי הספר בת"א, וברחבי הארץ, החליטו להתנגד למסע עיוות ההיסטוריה של מערכת החינוך והממשלה. זאת החלטה מוסרית צודקת ואמיצה. צריך לומר את האמת - אין גבורה בגנדי, הוא לא מייצג מורשת ולא כזו שאנחנו רוצים ורוצות להנציח ולחנך על פיה את ילדינו.

אבל מה זה משנה? עיוות ההיסטוריה של הימין בישראל כבר מזמן הפכה לאידאולוגיה. מזה שנים שהממשלה לוקחת מאיתנו, הציבור, מיליוני שקלים למען ניסיונות ההלבנה של דמותו. כל זה בחסות החוק שמורה "להנציח את זכרו של רחבעם זאבי ולהנחיל לדורות את פועלו ומורשתו", בכך גנדי מושווה ללא פחות מאשר הרצל וז'בוטינסקי. באמת? מדובר באדם שפועלו נוגד את הערכים הבסיסיים של חברה מתוקנת, מורשתו משקפת קשרים מפוקפקים עם העולם התחתון, חתירה תחת ערכי צה"ל, גזענות נגד ערבים ומשנה של טרנספר, מסעות נקמה בדמות ''חיסול חשבון'' ומעל הכל פגיעה בוטה בנשים, כפי שנחשפו בתחקיר המטלטל של "עובדה". וכן, אנחנו מממנים ומממנות את זה.

גם השנה הכנסת תציין כינוס מיוחד לזכרו, וסיעת Meretz מרצ כולה תחרים את הכינוס, כי אין מקום למורשת המבוססת על טרנספר ואלימות מינית. את מורשת גנדי המפוקפקת והעבריינית הכנסת צריכה להוקיע ולגנות, ובכך להעביר מסר חד, ברור וערכי לציבור הישראלי.

(צילום: ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון)

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 680. הגיבו: 92. שיתפו: 47.
{% trans 'Tags' %}: