מס' עמודי פייסבוק פעילים למפלגה: 11


מה צריך ללמוד מסיפור הכור הסורי

1. החוכמה היא להשתמש בכוח - ולמנוע מלחמה.

לצה"ל יש עוצמה רבה. ההפצצה בדיר א-זור, שתוכננה במקצוענות ובוצעה בשלמות (בניצוחו של אליעזר שקדי, ממפעילי הכוח המצטיינים שהכיר צה"ל), לא היתה מסובכת יותר ממבצעים רבים אחרים של חיל האוויר. החוכמה בפעולה הזו לא היתה להשמיד מבנה, אלא לעשות זאת כך, שלא נידרדר למלחמה עם סוריה, ואולי לא רק איתה. זה היה מהלך שלם, מתוכן בקפידה, שהקרדיט העיקרי עליו מגיע לראש הממשלה אהוד אולמרט. באורח מעניין ולא מפתיע, כמה מהאנשים העיקריים שהובילו את המבצע התנגדו בזמנים אחרים לפעולות אחרות, משום אותו טעם בדיוק.

2. תהליך נכון מביא לתוצאה טובה.

ראשי ממשלה בישראל (לאחרונה נתניהו ביחס ל"צוק איתן") נוהגים להדוף ביקורת בטענה שזו היטפלות לתהליך, ושהם מרוכזים בתוצאה. יש לנו מספיק דוגמאות לתהליכים גרועים שהביאו תוצאות גרועות. סיפור הכור הסורי הוא הוכחה הפוכה. התהליך שהוביל אהוד אולמרט במשך חודשים רבים, תוך שיתוף ודיון, היה מרשים לא פחות מן התוצאה סופית - ולמעשה היא קרתה בזכותו.

3. סודיות לא סותרת תהליך ראוי.

לא אחת שמענו שאי אפשר להוביל עבודת מטה וקבלת החלטות בגלל הדלפות שיסכלו את המבצע כולו. לסיפור הכור הסורי היו אלפי שותפי סוד, שנחשפו לכולו או לחלקים ממנו במשך חודשים רבים. הוא לא דלף, המבצע יצא לפועל בשלמות. סודיות צריכה להישמר, אבל לא יכולה להיות תירוץ לא לעשות דברים כראוי.

4. צריך להיזהר במה שאנחנו יודעים - ולא יודעים.

קהילת המודיעין הישראלית היא מצויינת. אבל הקהילה המצויינת הזו, שהשקיעה בסוריה את מירב מאמציה במשך עשורים, החמיצה במשך שנים את פרוייקט הכור הסורי, אחד הדברים החשובים ביותר שעליו שקד משטר אסד. סיפורי אלף לילה ולילה על סוכני מוסד וחדירה למחשבים הם חומר עיתונאי מעולה, אבל הלקח בעיני הוא דווקא איך לא ידענו.

5. האחריות נעצרת אצל ראש הממשלה.

יש דברים רעים רבים לומר על אהוד אולמרט, מתפקודו במלחמת לבנון השנייה ועד למעשים שהובילו אותו בסופו של דבר לכלא. כעיתונאי, יצא לי לומר את רובם. אבל בסיפור הכור הסורי אולמרט פעל להפליא. הוא הוביל במהלך 2007 מהלך ארוך ומדוקדק, שבו באו לידי ביטוי כל הלקחים המרים שלמד פחות משנה קודם לכן. הוא לא היה פזיז, לא השתכר מהיכולת להפעיל כוח, הבין את המשמעויות המדיניות והצבאיות של מעשיו.
מלחמות הקרדיט, שהתנהלו מאחורי מסך הסודיות במשך יותר מעשר שנים ופורצות עכשיו מעל פני השטח, הן ילדותיות ומגוחכות. באירוע כזה יש מספיק כבוד לכולם. אבל כובד האחריות הסופית, ועימה מירב הקרדיט, הוא על כתפיו של ראש הממשלה. גם את זה ההיסטוריה תזכור לאולמרט - ולטובה.


אהבו: 626. הגיבו: 57. שיתפו: 44.
{% trans 'Tags' %}:

אני מברך על החלטת עיריית ירושלים- ועכשיו גם טבריה ות"א- לאמץ את התקנות החדשות של משרד הפנים המאפשרות לראש רשות מקומית להעניק לחיילי מילואים פעילים הנחה מארנונה בשיעור של עד 5%. מדובר אמנם בסכום נמוך מדי, אך בעל ערך סמלי משמעותי.

במכתב ששלחתי לראשי רשויות ועליו חתומים גם ח״כ חיים ילין ואבי סייג, יו״ר העמותה למען משרתי המילואים, קראנו לראשי הרשויות בישראל להכריז כי הם מאמצים את התקנות. מי ייתן וזו תהיה סנונית המבשרת את האביב - של חיילי המילואים והיחס לו זוכים מהמדינה.

האזינו לאייטם בנושא מחדשות הבוקר:


אהבו: 78. הגיבו: 12. שיתפו: 14.
{% trans 'Tags' %}:

מאות צעירות דתיות, רבות מהן חיילות, התכנסו למען שירות נשים בצבא. מול כל ההסתה ועלבונות הרבנים הן פשוט שרו. מהמקום של הבעד. מהמקום של החיבור. מול כל הנסיונות להקטין אותן, יצאו ענקיות.

קטע מכתבה ששודרה אמש בכאן חדשות


אהבו: 1,555. הגיבו: 187. שיתפו: 429.
{% trans 'Tags' %}:

למרות הכל - הצעירות דתיות בוחרות להתגייס במספרים הולכים וגדלים. כנגד כל המתקפות והשמצות- הן משתלבות, שומרות על ערכיהן ואמונתן, ויוצאות מחוזקות ומלאות גאווה. וכנגד כל העלבונות וההשמצות - הן חיוביות, מלאות תקווה ומעוררות השראה. לא תוקפות חזרה, לא רבות עם איש. עושות מעשה, ומסמנות את הדרך לבאות אחריהן.

בערב מרגש במיוחד - הצטרפתי בצאת שבת לבתי הצעירה עמית, ולעוד רבות רבות מחברותיה למכינת צהלי - ע"ש תמר אריאל ז"ל (הנווטת הדתיה הראשונה) לאירוע שירה שכולו בעד. הדרך שבחרתן לענות היא מרגשת ומחזקת גם אותי כאמא, וגם את צה"ל כצבא העם המסמל אחדות וסולידריות. היא הדרך המנצחת, והיא משקפת את ישראל היפה במלוא הדרה.

רועי שרון הצטרף אלינו לערב המרגש- וזכינו לתיעוד מקסים בכתבה ששודרה אמש ב כאןן כאן חדשות.


אהבו: 332. הגיבו: 45. שיתפו: 86.
{% trans 'Tags' %}:

נתן שרנסקי הוא סמל ודוגמא לישראליות וציונות.

מי שעבר כל כך הרבה בחייו בשביל לעלות לישראל,
שפעל כל כך הרבה לטובת תושבי ישראל החדשים והוותיקים,
ושממשיך לפעול להעלאת יהודים לישראל -
הוא ללא ספק בחירה נכונה לפרס ישראל.

שפע ברכות ותודה לך נתן שרנסקי.

(צילום: דוד ועקנין)

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 36. הגיבו: 2. שיתפו: 2.
{% trans 'Tags' %}:

למנוע את המלחמה הבאה

בשני דברים אנחנו, נבחרי הציבור, מחוייבים כלפי חיילי צה"ל: לוודא, קודם לכל החלטה העלולה להעמיד אותם אל מול הסכנה, שנעשה הכל כדי להשיג את מטרותיה של ישראל בדרכים שאינן מלחמה; ושאם נגזר עלינו שתהיה, לעשות הכל כדי שהצבא שבו הם משרתים יהיה מוכן למילוי משימתו ולשובם של רבים ככל האפשר הביתה בשלום.

במשימה השנייה אני עוסק באורח יומיומי, יחד עם חברי בוועדת החוץ והביטחון. הראשונה הופכת בימים אלה קשה במיוחד. רוחות מלחמה מנשבות באביב הזה. ישראל אינה זו שדוחפת אליה, אבל כדאי לזכור שאף אחת מהמערכות של העשורים האחרונים לא נפתחה כי מישהו החליט או רצה. מלחמות זמננו קורות בתהליכים של הידרדרות, מרצף של החלטות נקודתיות שמגלגלות תהליך. אם אנחו רוצים לעמוד במחוייבויות שלנו, צריך עכשיו להשקיע כל מאמץ כדי לדחות כמה שאפשר, אם לא למנוע בכלל, את המלחמה הבאה.

החזית המסוכנת היא בצפון, אבל הפוטנציאל הנפיץ ביותר הוא באיו"ש וברצועת עזה.
החמאס נתון במצוקה קשה. אני שותף לתחושה של שר הביטחון, שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן רק מחריף את המתח עם חמאס, אבל הבעייה היא שלנו: חמאס עדיין מחזיק באמונה שהדרך לפרוץ מן המצוקה היא למתוח את החבל מולנו. הוא מדבר על שליחת עשרות אלפים אל גדר הגבול בעזה, ומנסה להוציא פיגועים משמעותיים בגדה.

***ישראל צריכה להודיע, מיידית, שתספק הקיץ מים וחשמל לרצועת עזה באופן שימנע שם משבר הומניטרי***.
השר צחי הנגבי דיבר לאחרונה בבריסל עם המדינות התורמות על פרוייקטים משמעותיים בעזה, אבל עד עכשיו אנחנו מתנים אותם במימון בינלאומי ותנאים אחרים. אם נחכה לעולם, בינתיים עלולה לפרוץ מלחמה שמחירה, בדם ובדמים, יהיה כבד בהרבה.

הודעה כזו תבהיר לתושבי עזה, אלה שחמאס רוצה לשלוח לגדר בהמוניהם, שיש להם אלטרנטיבה. היא תעשה את מה שכל מי שלוחם בטרור מבקש לעשות: תתקע טריז בין ארגון הטרור לבין האוכלוסיה שבה הוא משתמש כמגן. היא תהיה הצעד הדחוף הראשון לעצור את ההידרדרות.

באיו"ש צריך להגביר את המאמצים המודיעיניים למניעת פיגוע גדול, העלול להיות הסלע הראשון במפולת. בהיערכות טקטית נבונה, צריך להפריד בין מקומות שעליהם צריך להגן לבין מרקם החיים של האוכלוסיה. צריך להבהיר למנגנונים הפלסטיניים שהתפרקות התיאום איתם תהיה הרסנית, בראש וראשונה להם עצמם.

--לא מאוחר לעשות כל מה שאפשר כדי למנוע את המלחמה הבאה--

צילום: דובר צה"ל

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 571. הגיבו: 96. שיתפו: 38.
{% trans 'Tags' %}:

מקומם. מסוכן. הזוי. זה מה שקופץ לראש כשאני שומע את דברי הבלע הללו של ח״כ מוטי יוגב מהבית היהודי. פעם הוא רוצה לעלות עם D-9 על בג״צ, פעם אחרת הוא מאשים את בג״צ ברצח ונותר רק לדמיין ולחשוש מה צפוי לנו בפעם הבאה.
אז לא ח״כ יוגב, חיילים לא נהרגים בגלל בג״צ אלא בגלל מחבלים שפלים. ואם אתה תומך כמוני בהריסה ובפיצוץ בתים אז תפנה את הזעם לממשלה שלוקח לה חודשים להרוס בתים גם כשבג״צ אישר.

אבל זה לא העניין. הבעיה היא שיוגב לא לבד אלא חלק ממתקפה מתוזמרת ומשולחת רסן על כל גורמי אכיפת החוק ושומרי הסף במדינה. מהמשטרה, דרך היועמ״ש והפרקליטות ועד מבקר המדינה. כל פעם מישהו אחר על הכוונת כשהמטרה ברורה: לעשות להם דה לגיטימציה, לפגוע בהם ולהחליש אותם.
אני מצפה מחבריו למפלגה שרת המשפטים שקד ויו״ר מפלגתו בנט לגנות את הדברים ולמתוח קו אדום ברור. בסופו של יום כולנו ובייחוד נבחרי העם חייבים לכבד מוסדות המדינה ולקבל את הכרעותיהם. הגיע הזמן להפסיק לנסר את הבסיס הממלכתי שכולנו יושבים עליו.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 92. הגיבו: 50. שיתפו: 43.
{% trans 'Tags' %}:

חומרתו של אירוע הטרור בערב שבת מחייב לזרז את הליכי החקיקה של הצעת חוק קיזוז כספי הטרור שמועברים לרשות הפלסטינית ביוזמתי, אשר עברה לאחרונה בקריאה ראשונה.
עד אז אני קורא בזאת לראש הממשלה:
הודע באופן חד משמעי שכל כסף שהרשות תעביר למשפחתו של המחבל עלא כבהא או לכל פיגוע טרור שייגרם בעתיד, יקוזז במלואו ובאופן מיידי על ידי ממשלת ישראל, גם טרם יעבור החוק בקריאה שנייה ושלישית.
סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני זיכרונם לברכה.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 808. הגיבו: 74. שיתפו: 41.
{% trans 'Tags' %}:

מרכינים ראש וכואבים את הרצח הנורא של סרן זיו דאוס בן 21 מאזור וסמל נתנאל קהלני בן 20 ממושב אליקים.
יהי זכרם ברוך

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 655. הגיבו: 122. שיתפו: 71.
{% trans 'Tags' %}:

עצב גדול לפני כניסת שבת. שוב חיילים הרוגים ופצועים בפיגוע מזעזע בשומרון.
שולח תנחומים וחיבוק חם למשפחות ההרוגים. כואב את כאבכם ויודע אישית מה עובר עליכם בשעות האיומות הללו.
אני מאחל החלמה מהירה לפצועים. מי ייתן ותחזרו במהרה לאיתנכם.
שתהיה לכולנו שבת של שלום.


אהבו: 77. הגיבו: 16. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}: