מס' עמודי פייסבוק פעילים למפלגה: 5


ביום חמישי בערב שודרה בתכנית ״המקור״ כתבה שעוסקת בהתמודדות של מרצ עם תלונות על פגיעה מינית. מרצ היתה שם רק דוגמה לכך שמחאת #metoo הלכה רחוק מדי. השאלות שעולות שם הן איך אפשר להרוס לבן אדם את החיים בגלל שמועות בפייסבוק, ואיך בוצע באדם חף מפשע לינץ׳ ציבורי בלי לבדוק. אני רוצה לכתוב על זה כמה נקודות גם בגלל שמדובר במרצ ובפעולות שעשיתי כיו״ר המפלגה (רובן הגדול לא הובאו בסרט), וגם כי יש לזה השלכות על הכיוון שאליו הולך המאבק בפגיעה מינית בכלל ובתוכה התנועה המדהימה הזו שנקראת #metoo.

1. ״בלי לבדוק״. זו אולי הנקודה המשמעותית ביותר שהועלמה כמעט לגמרי בתכנית. מרצ לא ביקשה לחרוץ משפט, לא לערוף ראש ולא להפיץ קנוניה פוליטית (נגד מי בדיוק?). כל מה שביקשנו זה לבדוק.

2. ״אין שום תלונה״. מה שביקשתי לבדוק הן ארבע פניות שהגיעו אליי בסוף 2018 שנוגעות לפגיעה מינית מצידו של נמרוד ברנע, חבר הנהלת מרצ. הראשונה אמנם חזרה בה (ואז חזרה לתלונה ואז חזרה בה שוב), אבל די מהר הגיעו עוד שלוש, שתיים מהן קשורות בצורה כזו או אחרת לפעילות במרצ, והשלישית תיארה קשר למעמדו במרצ של אותו חבר הנהלה.

3. ״מרצ לא רלוונטית לעניין״. כאשר מגיעות תלונות נגד חבר הנהלת מרצ, ראוי, מתבקש ועומד בערכים שלנו לבצע בדיקה. לא עלה על דעתי להתעלם. לכן ביקשתי למנות בודקת. יכולתי לשחרר ציוץ בטוויטר (כמו גבאי במקרה ברושי) או לנפנף את הפונות למשטרה (בנט ושקד במקרה של סלומיאנסקי). אבל לא היה לי שום ספק שעל מרצ לנהוג בתוך הבית כמו שאנחנו דורשות מאחרים בחוץ.

4. ״לא היה הליך הוגן״. בתקנון שלנו אין סמכות לבדיקת תלונות על הטרדה מינית. לכן פניתי למהלך של תיקון תקנון. כמו שכתוב בחוק למניעת הטרדה מינית. כמו שעושים ארגונים אחרים וכפי שהמליץ איגוד מרכזי הסיוע למפלגות לעשות. הכי הגיוני בעולם שמרצ תהיה המפלגה הראשונה לאמץ את ההמלצה.

5. בינתיים, ביקשתי למנות בודקת שאין חובה להופיע בפניה בהיעדר סמכות בתקנון, אבל זה הדבר הראוי והנכון לעשות. מיניתי בודקת מהבכירות בתחום בארץ. בעלת תואר דוקטור, כישורים ונסיון עשירים בהובלת תהליכים של מניעת הטרדה מינית בארגונים ובירור תלונות. היא החלה בעבודתה וניהלה הליך בדיקה לפי כללי החוק והמקובל בתחום ולוותה משפטית ע״י עורכת דין מהמנוסות בתחום. חלק מהבדיקה היא הצגת התלונות בפני הנילון וגביית גרסתו, הזדמנות מצויינת לברר את הדברים גם מבחינתו, במיוחד כשהוא טען בכתבה שאין לו מושג מה התלונות נגדו. אבל הוא סירב לשתף פעולה עם הבדיקה, ועתר לבית הדין של התנועה כדי לעצור אותה. זאת בנוסף לתביעת דיבה נגד אחת המתלוננות, תלונה למשטרה על קשירת קשר לסחיטה באיומים נגד שתי פעילות מרצ, ואיומים בתביעות על פעילות פמיניסטיות ברשתות החברתיות.

6. בית הדין של מרצ אכן עצר את הבדיקה, שלא הושלמה עד היום. מתחתי ביקורת חריפה על פסק הדין ובעיקר על האמירות הערכיות שבו, אבל כמובן כיבדתי את הפסיקה. אני עדיין חושבת שבדיקה כזו היא הדבר הנכון לעשות.

7. אם אני מואשמת בכך שלא הסכמתי שמרצ תעמוד מנגד כאשר יש שלוש נפגעות מהתנהגות מינית בעייתית במעגלים הקשורים למרצ, אני עונדת את זה כאות כבוד. אינני יודעת אם אחת מהן או יותר חוצה את הרף הפלילי, אבל אין לי ספק שיש כאן לכל הפחות עניין שיש לבדוק אותו. המחויבת הערכית והמוסרית שלנו לא עוצרת גם כשזה לא נוח וגם כשמדובר בחבר מבית.

8. אני רוצה להזכיר שהנפגעות אולי לא הצטלמו לכתבה, אבל גם להן יש שמות ופנים ומעגלי חיים. שתיים מהן פעילות מרצ. אחת מהן ישבה אצלי בחדר עם ההורים שלה וסיפרה לי שהיא לא מגיעה לפעילות מאז. לא עולה על דעתי לעצום עיניים ולאטום אוזניים, ואני גאה על כך שהתפקיד הציבורי שלי הביא אותי למקום שבו אני יכולה לספוג בשביל אותן שלוש שאני יודעת שישבו בבית והתכווצו.

9. ״תלונות שוא״. המונח הזה לא הוזכר במפורש כלפי מרצ, ואף צוין בכתבה ששיעור תלונות השווא מזערי, אבל לא מעטים הבינו שמדובר בשקרים ותמרונים פוליטיים. התכנית לא אומרת את זה, אבל היו לא מעטים שהסיקו שקמו להן ארבע נשים לקנוניה מניפולטיבית ושקרית כדי לחסל עוזר פרלמנטרי במרצ. יכול להיות שנמרוד ברנע לא התכוון או אולי לא ידע שפגע. אני מאמינה לו כשהוא מספר שעבר תקופה קשה כאשר הדברים נחשפו. אבל מהצד השני של זה יש נשים שנפגעו מהתנהגות מינית שלו. במקום לעתור ולסכל ולהכפיש, עדיף להסתכל פנימה ולשאול איך ולמה נפגעו, ולתקן את ההתנהגות. כן, גם אם היא לא פלילית.

10. בזה בדיוק בעצם עוסקות מחאות #מי טו ו#למה לא התלוננתי. בחוסר היכולת של מערכת המשפט להיות הכלי המתאים לנקות את החברה שלנו מיחסי כוח מיניים בעייתיים ופוגעניים. להשאיר אחריך שובל של נפגעות וללכת להסביר על כל אחת שזה לא פלילי, וזה לא קשור למרצ, וזו היתה אמנם בת 18 אבל בגירה, וההיא מתכננת קנוניה וחיסול, ולתבוע דיבה וחוזר חלילה, זו יכולה אולי להיות דרך חוקית, אבל לא בטוח שצודקת.

11. ״חיסול פוליטי״. בכתבה נשמעת פעילת מרצ משוחחת עם אחת המתלוננות כרמז לכך שמדובר אולי בתיאום או שידול. עזבו רגע את העובדה העתיקה שכל סולידריות נשית או אפילו שיחה בין שתי נשים היא כנראה איזו קנוניה שמקורה ב״שנאת גברים״. מה שחשוב זה שהשיחה הזאת נשמעת כמו שיחה סטנדרטית לגמרי שמנהלת כל מתנדבת בקו סיוע. היא מציעה תמיכה, מזכירה ש״את לא לבד״. אחרי הצפיה בסרט, אין לי ספק שיש עוד המון נשים שזקוקות לשיחה כזאת.

12. אני רוצה להדגיש אני מכירה את נמרוד ברנע אישית כ-15 שנה, מאז היותו פעיל בנוער מרצ. אין לי דבר וחצי דבר נגדו, בוודאי לא עניין ״לחסל״ או כל עניין פוליטי אחר. להפך, זה ממש רחוק מלהיות נעים או נוח להיות בסיטואציה כזאת מול אדם מוכר ושותף למפלגה. ועדיין, אני דורשת מעצמי מחויבות ערכית ומוסרית גם ודווקא במצבים כאלה, גם כשזה לא נוח.

13. בשורה התחתונה, התכנית אולי מתכוונת להצביע על הבעייתיות של מי טו, אבל בעצם היא עדות אדירה לחשיבותה, ולעובדה שמשימתה עדיין לא הושלמה. יש כאלה שחושבים שצריך להסתפק רק בכלים של החוק או המשפט, ולנהל יחסים חברתיים או מיניים רק באחת בשתי דרכים- הרחק מהחוק ומהעין הציבורית, או במסגרת תביעות ותלונות על תקיפות והטרדות, תביעות דיבה וסחיטה. אני מציעה להקליק על אחד ההשטגים #מי טו או #למה לא התלוננתי, ולהתחיל לקרוא ברצינות. פגיעה מינית היא לא עניין פרטי. זו תופעה חברתית. בואו נבין באמת איך נראים היחסים האלה, עד כמה אפשר וצריך לתקן אותם, ובמקום לזעוק על שנאת גברים, להתחיל לעבוד ברצינות על עולם שבו יחסים מיניים הם מתוך רצון הדדי ונטולי פגיעה.


אהבו: 613. הגיבו: 177. שיתפו: 63.
{% trans 'Tags' %}:

חג גאווה שמח!

היום על הבמה לפני הזנקת המצעד, חיזקתי את המאבק של קהילת הלהט"ב בישראל. חלק המאבק שלנו לזכויות.

צדק, שוויון ודמוקרטיה - אלה שלוש הרגליים של ישראל שאנחנו שואפים אליה. אין צדק בלי שוויון, אין שוויון בלי דמוקרטיה.

חודש הגאווה עומד השנה בסימן המאבק על הדמוקרטיה. על עצמאות בתי במשפט. יחד עם קהילה שהשיגה את הזכויות שלה לא בממשלה הומופובית או בכנסת ריאקציונרית, אלא בבתי המשפט, איפה שהזכות לשוויון היא לא ססמה ריקה. שיהיה ברור: המאבק נגד בתי המשפט הוא המאבק נגד זכויות.

הומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסים, קווירים, א-מיניים, היה כיף ויפה ושמח וגאה לראות את כוווווולן במצעד היום. חוגגים ואוהבות וגם נאבקים ונאבקות.

התשובה שלנו למגמות ההקצה בכנסת ובימין היא ללכת יחד למאבק הזה על החברה הישראלית. רק ביחד ננצח

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 982. הגיבו: 98. שיתפו: 23.
{% trans 'Tags' %}:

צועדות בגאווה!

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 271. הגיבו: 22. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}:

אולי תופתעו לשמוע, אבל שמחתי לשמוע אתמול על ההחלטה של ח"כ עיסאווי פריג' וח"כ מוסי רז להעמיד את השותפות היהודית-ערבית במרכז סדר היום של מרצ.

המחנה שלנו לא הצליח להרכיב ממשלה אחרי הבחירות האחרונות, אבל השותפות יהודית-ערבית היא אחד ההישגים הבולטים שלנו. היא הישג הסטורי של מרצ, והיא היכולת שלנו גם לתת תשובה ברורה לגזענות ולהסתה, וגם לשבור את הדפוס של הפסד חוזר ונשנה בבחירות, הנוח כל כך לימין.

זו המטרה של הימין. להפוך את השמאל והערבים ללא-לגיטימיים כדי לשמור על שלטונם.

זה בדיוק ההפך ממה שאנחנו צריכים לעשות.

אנחנו צריכים לעמוד ביחד - יהודים וערבים.
אנחנו צריכים להתגאות בעצמנו - אנחנו שמאל. אידיאולוגי. נחוש. מוביל. מאמין. פורץ דרך.

קיבלנו הזדמנות שניה. לחזק את מה שהתחלנו. לתקן את מה שטעינו בו. לשמאל יש תפקיד קריטי - בואו נעשה אותו.

***

من المحتمل ان تتفاجؤا عندما تسمعوا, لكني فرحت عندما سمعت امس بقرار النائب عيساوي فريج وموسي راز بوضع الشراكة العربية يهودية بمركز برنامج عمل ميرتس.

معسكرنا السياسي لم ينجح بانشاء الحكومة بعد الانتخابات الاخيرة, لكن الشراكة اليهودية-العربية هي احد الانجازات المهمة التي حققناها. هي انجاز تاريخي لميرتس, وهي قدرتنا ايضاً باعطاء اجابة واضحة للعنصرية والتحريض, وايضاً التغلب على النمط المعتاد للخسارة في الانتخابات, التي اصبحت سهلة بالنسبة لليمين.

هذا هو هدف اليمين. قلب اليسار والعرب الى غير شرعيين كي يحافظوا على سلطتهم.

هذا عكس ما يجب علينا فعله.

علينا الوقوف معاً- يهوداً وعرباً.
علينا الفخر بانفسنا- في اليسار. ايديولوجي. مصمم. قائد. مؤمن. رائد.

حصلنا على فرصة ثانية. لتقوية ما بدأناه. لتصليح اخطائنا. لليسار هناك وظيفة حرجة- هيا بنا للقيام بها.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 812. הגיבו: 138. שיתפו: 18.
{% trans 'Tags' %}:

פחות לכיתות לימוד, פחות לבתי החולים, פחות לתרופות, פחות לדיור ציבורי, פחות אוויר נקי.

כל זה ועוד - בגלל שממשלת החידלון שהעומד בראשה החשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים, ושר האוצר ה״חברתי״ שלו נכשלו כישלון חרוץ בלייצר פה כלכלה שמשרתת את אזרחיה, ולא את אדוניה.

שיהיה גם ברור, הקיצוץ הזה שמוצע הוא מעבר לסמכות ממשלת המעבר, והיועמ"ש מכשיר את המהלך כי לטענתו יעד הגירעון גובר על הפוליטיקה. הגירעון נקבע בחוק הם אומרים. ובכן, כמו שידעתם לשנות את החוק במקרים אחרים, גם במקרה זה היה ניתן, או לחילופין להציע תוכנית אחרת שבה מעבירים תקציבים וקובעים סדר עדיפויות, אבל הם כהרגלם מקצצים בהכל. בורחים מאחריות והולכים לפעולה שנראית להם הקלה ביותר, שמשמעותה כהרגלה של ממשלה זו - פגיעה בחלשים ביותר.

כל ה״חברתיים״ האלה למיניהם עם ״החמלה״ שהם כל כך אוהבים לדבר עליה, מוכיחים בסופו של דבר את כישלון דרכם, ושבלי סדר עדיפויות שונה לחלוטין, ששם את האדם ואת צרכיו במרכז, שמייצר מציאות אחרת שרואה באנשים תחילה, נמצא את עצמנו שוב ושוב עם קיצוצים שמקצצים לכולנו בחיים.

(צילום: אפליקציית הארץ)

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 155. הגיבו: 49. שיתפו: 46.
{% trans 'Tags' %}:

דלאל דאוד יושבת בכלא כבר 18 שנה, כי הורשעה בהריגת בן זוגה, לאחר שנים של התעללות שלו בה.

בימים האחרונים של הכנסת ה-20 הצלחנו בועדת חוקה להעביר תיקון לחוק לפיו במקרים של נשים שהרגו את בני זוגן לאחר התעללות ממושכת, שהגיעו לסף סבל בלתי יתואר ולא קיבלו את ההגנה מרשויות המדינה, יורשעו בהריגה בנסיבות מופחתות, ועונשן יהיה עד 15 שנים.

משמעות הדבר היא, שאם התיקון לחוק היה קיים כשדלאל הועמדה לדין - היום היא כבר הייתה משוחררת לפחות שלוש שנים.

דלאל עדיין כלואה, למרות המלצת הנשיא לועדת השחרורים, לשחררה. ב 19/6 נצטרף כולנו לקריאה לשחרורה של דלאל.

בסרטון המצורף מופיעים קטעים מתוך עדותה של דלאל על חייה תחת בעלה המכה - לקראת האירוע למען שחרורה בחודש יוני הקרוב ב- 19.6 משחררות את דלאל سنطلق سراح دلال.

שתפו את הסרטון. הגיעו לאירוע. תראו לכולם ש#דלאל_את_לא_לבד


אהבו: 115. הגיבו: 6. שיתפו: 41.
{% trans 'Tags' %}:

نؤمن بالشراكة اليهودية-العربية ونعمل على تطبيقها
سأرشح نفسي لرئاسة حزب ميرتس ضمن قيادة يهودية عربية
المواطن العربي ذكي وواع ويسيصوت في 17.9 بموجب قناعاته
شاهدوا 30 دقيقة مع رمزي حكيم
http://www.ehna.tv/cat/332/15245?fbclid=IwAR0pf_lE6ZtxqHCZoVValuNz2o9cZWMSQAjNkMRSAglPn3HXGXj01Uw9TUc#.XP_QAvCc41k.facebook


אהבו: 37. הגיבו: 4. שיתפו: 4.
{% trans 'Tags' %}:

30 دقيقة مع رمزي حكيم || ما هو السر الذي كشفه عيساوي فريج؟! ما هي قصة الأحزاب العربية و"شبكة الأمان" لنتنياهو؟ ولماذا قال: "بلا أحزاب صهيونية وبلا بطيخ"؟!

تابعونا الليلة (الثلاثاء 11.06.2019) على إحنا TV

شاهدوا برومو الحلقة


אהבו: 28. הגיבו: 1. שיתפו: 6.
{% trans 'Tags' %}:

عنوان المرحلة شراكة عربية يهودية
#יור_משותף_ערבי_יהודי_מרצ
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=uOxIszCUJr0

{% trans 'Apologies, your browser does not support displaying videos.' %}

אהבו: 29. הגיבו: 3. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}:

כמה מילים נשפכו ונאמרו בנושא, והמצב רק ממשיך להידרדר. פועלים מתים כל שני וחמישי והעולם כהרגלו נוהג. הממשלה לא עומדת בהתחייבויותיה, האכיפה כמעט ולא מתקיימת, מספר הפקחים נותר זעום, ההסתדרות לא מממשת את סכסוך העבודה, ובינתיים פועלים ממשיכים ליפול, להיחבל, להיפצע ולהיהרג.

הפתרונות ידועים לכולם, אנחנו מתריעים עליהם כבר שנים, ובכל זאת היום נפל למותו ההרוג ה-38 לשנת 2019. כולי תקווה שיהיה ההרוג האחרון ושהדין ימוצה עם כל האחראים לדבר, אך לצערי המציאות והממשלה שכרגע מושלת מוכיחים שלא כך יהיה. המגפה הקטלנית הזו, שגובה עוד ועוד חיים ומחרבת עוד ועוד משפחות, פשוט לא מעניינת אותם.

(צילום: אפליקציית הארץ)

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 106. הגיבו: 13. שיתפו: 18.
{% trans 'Tags' %}: