אין ויכוח על בית המשפט העליון, יש שניים
--
יש שני ויכוחים.

הויכוח הראשון הוא על בית המשפט העליון.
הויכוח השני הוא על ביבי.
הראשון אידיאולוגי, מעמיק, מורכב.
השני הוא נסיון חילוץ מהכלא של ראש ממשלה שהסתבך.

בראשון מתקיים דיון מרתק בין מוחות גדולים. גדי טאוב מול קרמניצר. המכון לדמוקרטיה מול פורום קהלת. רות גביזון מול אסתר חיות. דניאל פרידמן מנפץ מוסכמות ב"הארנק והחרב" המבריק, אהרון ברק כובש טריטוריות ב"על השקפת עולם" המבריק לא פחות. נאומו המטלטל של רובי ריבלין נגד האקטיביזם השיפוטי ב-2003. נאומו המטלטל לא פחות של אותו רובי ריבלין להגנה על בית המשפט העליון בתחילת החודש בכנסת.

בשני חבורה של ציניקנים ואינטרסנטים מנסים לפרק את בית המשפט בשליחות נתניהו.

את הויכוח הראשון צריך לנהל. לאלו המבקשים לרסן את בית המשפט יש טיעונים חזקים שאסור להתעלם מהם. אנחנו צריכים תיקון חכם של היחסים בין השלטון לרשות השופטת. הגיע הזמן לתקן את "חוק יסוד החקיקה" ולבדוק אם באמת "הכל שפיט". אלא שחובתנו לתקן בלי להרוס. אם לא יהיה לנו בית משפט עצמאי וחזק, לאן יילכו החלשים כשהשלטון פוגע בהם?

הויכוח השני לא קשור לראשון, הוא רק מנצל אותו לרעה. נתניהו יודע שאם יעביר את חוק החסינות, בג"צ יפסול אותו. אז הוא רוצה קודם לסרס את בג"צ.

כדי לוודא שזה יקרה הלכו אנשיו של נתניהו לכל החבורה הרצינית שעוסקת בויכוח הראשון, ולחשו על אזנם: "הנה ההזדמנות שלכם! שנים אתם חולמים לעשות פה מהפיכה שיפוטית! נכון שזה לא מאוד אסתטי לעשות את זה רק בשביל להציל את ביבי, אבל אם לא תעשו את זה עכשיו, זה אולי לא יקרה לעולם!"

והם קנו. מפני שאינטלקטואלים כבדי-ראש אף פעם לא עמדו בפיתוי לחולל הפיכה. הם אמרו לעצמם, "נכון שנתניהו חושב שהוא מנצל אותנו, אבל זה להיפך! אנחנו מנצלים אותו! אולי נעזור לו להיחלץ מכמה עבירות, אבל בתמורה נחולל פה שינוי. במקום להיות חבורה של כותבי מאמרים שאף אחד לא קורא, נעשה משהו אמיתי לשם שינוי".

אבל זה לא להיפך. הוא כן מנצל אותם. הוא וכל הפוליטיקאים האחרים. אלה שרוצים חוק הסדרה כדי להכשיר התנחלויות מבודדות. אלה שרוצים פטור מגיוס. אלה שפוחדים מהתיקים הפליליים של עצמם. כולם קפצו על העגלה. כולם אומרים בכובד ראש מאולץ, "כן, אני מודאג מאוד מהאקטיביזם השיפוטי. כן, שנים אני חושב שהגיע הזמן לאזן בין הרשויות".

על מי אתם עובדים? נתניהו 13 שנה ראש ממשלה. זה מעולם לא הטריד אותו. הוא פשוט ראה הזדמנות להיחלץ ומנצל אותה. מה שחבורת החכמים של הויכוח הראשון מחמיצים זה עד כמה נתניהו ציני. אין לו שום עניין בהם או במטרותיהם. הוא פשוט הסתבך והם כרטיס היציאה שלו מההסתבכות.

ולכל אלה שאומרים לעצמם: "אוקיי, אבל חבל להפסיד את ההזדמנות", יש דווקא פתרון קל: שיודיעו שהם בעד חוק חסינות, אבל רק כזה שיחול על ראש הממשלה הבא. לא על נתניהו. אחר כך נוכל לחזור לויכוח הראשון, החשוב באמת, על גבולות העצמאות המשפטית.


אהבו: 1,483. הגיבו: 144. שיתפו: 195.
{% trans 'Tags' %}: