מהפך.
"שבת הגדול", רגע לפני פסח, מלמדת שיציאה מעבדות לחירות מתחילה בראש.
פרשת "מצורע" שנקרא השבת עוסקת ברובה במחלת הצרעת ובדרכי ההטהרות ממנה. בכלל זה אנו מתוארת תופעת צרעת הבית, והוראות הטהרות ממצבים ביולוגים שונים בחיי האדם.
אז במה זכתה דווקא השבת שלפני פסח לכבוד הזה? למה מכנים אותה "שבת הגדול" ומציינים אותה כל שנה, עד כדי כך שנהוג לברך אחד את השני: "שבת הגדול שלום"?
חכמינו מסבירים על פי הסוד, ששבת ביחס לימות השבוע היא כמו גרעין השבוע, מעין DNA, שמכיל בתוכו את כל הברכה והאנרגיה העתידה להתגלם במאורעות אותו שבוע הצמוד אליה. כמו שבליל הסדר, ליל היציאה ממצרים קרו ניסים גדולים של היציאה הפלאית לחירות, כך בשבת שלפני פסח כבר היו טמונים גרעיני היציאה, והתגלו אף בה ניסים שבישרו את העתיד להתרחש.
אחד מהניסים הללו, היה השינוי המנטלי שעברו בני ישראל, כאשר העזו לפעול בניגוד למקובל בתרבות המצרית, וצייתו להוראת ה' בדבר לקיחת כבש בי' בניסן, וקשירתו לקראת הקרבתו כזבח פסח בליל היציאה.
כבש? מה הביג דיל? זו ההכנה הגדולה לחירות?
מסתבר שעבור המצרים זה היה אכן ביג דיל, מאחר והם ראו בכבשים כאחד מאליליהם, נהגו בהם כבוד והיה אסור להרגם. כשבני ישראל התבקשו לקחת את הכבשים לקראת קיום מצוות הפסח הם בעצם התבקשו להגיד לעצמם ולאדוניהם המצריים שהם כבר לא מפחדים מהם, לא סרים למרותם.
שינוי תודעתי זה, של מהפך בסטטוס העבד לאדם בעל בחירה חופשית, היה הגרעין שאפשר בהמשך את היציאה הפיזית לחירות. האדם מתחיל במעשה קטן של אמונה וה' כבר דואג לנס גלוי.
שנזכה לחירות מחשבתית ומעשית בארצנו. שבת הגדול שלום.

הערב, 18:00 ב"קשת" 12, צפו בראיון שלי עם אופירה וברקוביץ'. יהיה מעניין! (צולם ביום חול)


אהבו: 782. הגיבו: 334. שיתפו: 31.
{% trans 'Tags' %}: