כמה דירות ריקות עומדות בישראל? אף אחד לא יודע.
איך אפשר להחזיר אותן לשוק? לאף אחד כנראה לא אכפת.

קפצתי לכנסת השבוע לדיון מיוחד על דירות-הרפאים בועדת ביקורת המדינה בכנסת, לבקשתה של שלי יחימוביץ.

לצערי, גילינו בדיון כי מאז דו"ח הועדה לשינוי חברתי-כלכלי ב 2011, כמעט ולא נעשה דבר. לא נאסף מידע בצורה מסודרת ולא נבנתה תכנית להחזרת הדירות לשוק. אמנם, ניסו להטיל ארנונה כפולה על דירות רפאים, אבל הגיעו רק ל3,000 דירות.

נציגי הלמ"ס הציגו אמדן בועדה, שלפיו יש כ-158,000 דירות לא מאוכלסות בישראל. לפי הערכה גסה שערכנו בדיון - 53,000 הן 'דירות רפאים' (כל השאר אלו דירות בשיפוץ או לפני אכלוס)
הנתונים בלבלו אפילו את התקשורת, ובוודאי לא היו מספיק מדוייקים כדי לשנות מדיניות.
40 אלף או 50 אלף או 80 - כל כמות היא אדירה ויכולה להשפיע על כלל שוק הדיור!

דירות הרפאים הן דוגמא קלאסית לכשל הדיור בישראל - זה פוגע בכלל הציבור, אבל משתלם למאיון העליון ולתושבי חוץ כאפיק השקעה, ומשתלם גם לעיריות - שמרוויחות ארנונה נוחה, בלי ההוצאה על השירותים ל'תושבי-הרפאים'.

למשל, שמענו בוועדה איך עיריית ירושלים, שמתאמצת לפתור את הבעיה ועורכת עבודה שיטתית למיפוי 7,000 דירות-רפאים בשטחה, מצליחה לגבות ארנונה כפולה רק מכ-1,300 בעלי-דירות - זה בקושי משתלם לה, בכלים המועטים העומדים לרשותה.

לא מספיק 'להעניש' את בעלי הדירות במיסים גבוהים יותר, אלא צריך ליצור תמריצים חיוביים לעיריות למפות את הדירות הללו, לאסוף נתונים בצורה שיטתית, ואז וללחוץ עליהם לאכלס אותן. צריך מגוון כלים, מול מגוון בעלי הדירות השונים. ואז אולי נראה שינוי.

ושוב, לצערנו כדבר שבשגרה - חסרה ראייה כוללת ולקיחת אחריות אמיתית של המדינה בשוק הדיור. אני מקווה שהנענו את הגלגלים לקראת תחילתו של שינוי בעניין.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 59. הגיבו: 13. שיתפו: 10.
{% trans 'Tags' %}: