הפעולה ההגנתית שצה"ל עושה בשטחנו בצפון להשמדת מנהרות חיזבאללה, שהמצאותם מהווה פגיעה חמורה בריבונות מדינת ישראל - היא פעולה הכרחית וחשובה. אך יחד עם זאת, מובן שזה היווה רק תירוץ בידיי נתניהו להתקפל בפני חמאס לפני מספר שבועות.

צבא ההגנה לישראל חזק ומוסגל להתמודד מול מספר זירות במקביל, להגן בדרום ובצפון - בו זמנית.

כך בדיוק טענתי לפני מספר שבועות, מהכרותי עם המצב בצפון כיו"ר ועדת המדנה למוכנות צה"ל למלחמה - כי אותה ה"הקרבה" עליה נאם נתניהו, שנועדה לתרץ את כניעתו לחמאס, היתה לצורכי הפחדה בלבד. בין אם להפחדת חברי הקבינט, הרב דרוקמן אליו שלח את ראש המל"ל באישון לילה ואם להפחדת כלל הציבור הישראלי והסטת תשומת הלב מהפקרתו את תושבי הדרום.

ההמלצה לפני מספר שבועות של גורמי הביטחון בעת הירי של חמאס בדרום, שלא להתדרדר למערכה שם, לא נבעה מקיום הפעולה הנוכחית בשטחנו בצפון כנגד מנהרות חיזבאללה, כפי שניסה נתניהו לרמוז לציבור הישראלי.

המלצת הגורמים הביטחוניים לקבינט נבעה מהערכתם שבסוף מערכה צבאית בדרום נחזור לאותו מצב בו היינו לפני כשמונה חודשים ולכן אין בכך טעם, בעיקר מפני שהדרג המדיני לא ממש מעוניין להקל על המצב ההומניטארי בעזה כפי שהמליצו הגורמים.

בעוד נתניהו היסס, תירץ, ועשה שימוש ציני ומוטעה בביטחון המדינה, חשיפת המנהרות וסיכולן הינה ביטוי לעוד אחת מדרכי הפעולה של צה"ל, בין אם ביוזמה להתקפיות בכל מה שקשור למב"ם ואם בהגנה כפי שהיה היום.


אהבו: 153. הגיבו: 26. שיתפו: 31.
{% trans 'Tags' %}: