מה קורה בנחל אשלים לאחר צונאמי החומצה?
למה מפעל רותם אמפרט החליט באופן פתאומי למנוע מאיתנו לעלות להר שבו מצויות הבריכות?! אתמול הכניסה היתה מותרת. היום בסיור עם פעילים ונבחרי ציבור, הכניסה פתאום אסורה.

הבוקר יצאנו יחד עם ארגוני סביבה ופעילי סביבה לסיור שיזמתי באזור נחל אשלים, שנערך בהדרכת אנשי רשות הטבע והגנים. כזכור, לפני כחודשיים למעלה מ-100 אלף קוב של חומצה שטפו את אזור נחל אשלים כתוצאה מקריסת בריכה תעשייתית של מפעל "רותם אמפרט". אין ספק כי ״צונאמי החומצה״ בנחל אשלים הוא אחד האסונות האקולוגים הדרמטיים שקרו בישראל. עד היום לא ברורה רמת הנזק וכיצד יתמודדו עמו. את 13 היעלים שקיפדו את חייהם, מחצית מהיעלים שחיו באזור הנחל, איש לא ישיב.
אבל המצב הרבה יותר גרוע – למרות כל מאמצי השיקום וההחייאה של רשות הטבע והגנים, קיים חשש מהנזקים החוזרים ונשנים שייגרמו עם בואו של הגשם הראשון, כאשר הנחל יתמלא במים ויציף כלפי מעלה שוב את החומצה הרעילה. היקף הנזק שנגרם לנחל עצום מימדים. הרט"ג מעריכים כי הכנת תכנית שיקום לאזור תיקח כ-5 שנים. המתכות הכבדות ששקעו בנחל, ונספגו בצמחיה, עלולות להמשיך ולהרעיל את בעלי החיים ואת כל המערכת האקולוגית באזור לשנים רבות. אם הארוע היה מתרחש בפברואר/מרץ, ביום בו עשרות או אפילו מעל מאה מטיילים נמצאים בנחל, אני לא רוצה לדמיין את מימדי האסון.
זו בדיוק הסיבה שיזמתי, בשיתוף פעולה עם חברי כנסת רבים נוספים, תיקון לחוק למניעת מפגעים סביבתיים, שיאפשר לנו, הציבור, לתבוע את מי שגרם לנו נזק. בסופו של דבר הדרישה שלי היא שהמזהמים ישלמו את המחיר, לא ייתכן שרשלנות כזאת תעלה לנו לציבור מיליונים רבים !
רשות הטבע והגנים
אדם טבע ודין
החברה להגנת הטבע
מגמה ירוקה - Green Course
צלול | Zalul Environmental Association
רוצים לחיות בלי מכרות


אהבו: 21. הגיבו: 4. שיתפו: 3.
{% trans 'Tags' %}: