לא באיזה קומבינה, לא בכאילו, זו כבר המציאות: ראש השב״כ מזהיר שמעצמה זרה עומדת להתערב בבחירות הקרובות והבוטים והפרופילים המזוייפים יחליטו עבורנו - הישראלים- מה יהיה פה במדינה.

ערב הבחירות הכלליות ולנו כבר ברור שצבא בוטים בארץ ובחו״ל בוחש במגרש הפוליטי ומנסה להשפיע על התודעה ולהטות את דעת הקהל. אמירתו של ארגמן לא נולדה בשטח ריק. כיו״ר שדולת המרחב הווירטואלי, כבר למעלה משנה שאני מתריעה על הסכנה לדמוקרטיה. לא, זה לא מופרך. ואתם יודעים שלא. כי כבר ראינו את זה קורה ב-2016 בבחירות בארה״ב, בהתערבות בבריטניה עם הליך הברקזיט, בברזיל ובעוד מדינות ארופאיות. עכשיו זה ברור, לרוסיה ולמעצמות נוספות יש אינטרס להחליש את המדינות הדמוקרטיות, לייצר בתוכן שיח מפלג, ולהשפיע על תודעת הקהל באמצעות פוסטים ועמודים. בארה״ב הבוטים אפילו הצליחו להוציא אנשים לרחובות לשתי הפגנות ענק.

כיו״ר השדולה למרחב הווירטואלי אני מתריעה כבר למעלה משנה על היעדר הערכות של ישראל. פניתי למערך הסייבר, למבקר המדינה וליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בבקשה שיפעלו בנושא. צלצלתי בכל פעמוני האזהרה ואני שמחה שראש השב״כ העלה את הנושא למודעות הציבור.

אין ספק האחריות היא קודם כל עלינו, להערך למתקפות סייבר, להגן על מערכת הבחירות אבל אל תטעו פייסבוק משחקת משחק לא הוגן. היא מפקירה ביודעין את הדמוקרטיה הישראלית להתערבות מצד מעצמות זרות בבחירות. בעוד שבארה"ב ובבריטניה היא מפעילה כלי שמאפשר לכל משתמש לדעת מי הגורם המממן שעומד מאחורי פוסטים ועמודים פוליטיים. אבל ישראל מבחינתה היא דמוקרטיה סוג ב׳. מארק צוקרברג ישב בסנאט והתנצל על כך שביטחונם של המשתמשים בארה"ב נפגע, אבל את הציבור בארץ הוא לא סופר.

לפני חודשים פניתי לפייסבוק ישראל בדרישה להחיל את ההגנות הללו גם על מערכת הבחירות הכלליות בארץ, אך פייסבוק סירבה. אתמול פניתי ליו״ר ועדת הבחירות, השופט מלצר, על מנת שיפעל מול פייסבוק שכבר בבחירות הקרובות יפעילו את המנגנון ויאפשרו שקיפות ברשת.

אבל המעצמות הזרות ופייסבוק לא לבד, גם אצלנו יש מי שמעכב חוק שעבדנו עליו בוועדת חוקה והיה אמור לעבור בסוף המושב ולשים סוף לפייק ניוז ולהכפשות ברשת. נתניהו עיכב במתכוון את קידום החוק שנועד להסדיר את הג'ונגל הווירטואלי של תעמולת הבחירות וחשיפה מי מממן הכפשה ברשת. הצעת החוק התמודדה עם הפרופילים המזויפים והבוטים, הכפשות אנונימיות ומידע שקרי שהוא בגדר השפעה בלתי הוגנת. אך נתניהו העדיף למנוע שקיפות ברשת ומנע מהחוק להתקדם ולעלות להצבעה.

מעניין מאוד למה, מה יש לו להסתיר?

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 63. הגיבו: 12. שיתפו: 26.
{% trans 'Tags' %}: