יום לא פשוט לשמאל הישראלי. התעוררנו לשחר של יום ישן ובדרך לעוד ממשלת ימין שמבוססת על דיל שחיתות-סיפוח.

לפני הכל אני רוצה לומר תודה לכל כך הרבה אנשים. תודה לכל מצביעות ומצביעי מרצ שהצביעו לשוויון, צדק, שלום, דמוקרטיה ושותפות יהודית-ערבית. תודה למי שתרם והתנדבה. תודה לאלפי הפעילות והפעילים. תודה חברות וחברי הכנסת ולמועמדות והמועמדים שחרשו את הארץ חודשים ארוכים כדי להילחם על כל קול. תודה לאנשי הקמפיין שאיפסנו את החיים שלהם לכמה חודשים בשביל השמאל הישראלי.

הבוחר והבוחרת הישראלים קראו לנו להעמיק את המבט פנימה כדי לבנות כאן שמאל ישראלי חדש. תחושת ההפסד בבחירות מוכרת לנו, אולי מדי. אבל אנחנו לא מתייאשים ולא מפחדים ולא מוותרים על התקווה, דווקא כאשר היא נחוצה יותר מאי פעם.

אנחנו נתחיל עכשיו בבניית אלטרנטיבת שמאל ברורה וחדה ועם זאת רחבה. דווקא היום אני רוצה לפתוח בלקח הראשון שהיא חייבת לכלול: שותפות יהודית-ערבית אמיתית. חברתית, אזרחית ופוליטית.

דווקא היום חשוב לי לציין כמה אני גאה במרצ, שהלכה לבחירות האלה עם רשימה יהודית-ערבית, עם ערכי שמאל ברורים ועקביים ובראשם שוויון אזרחי. רשימה שהיא תשובה אמיתית להסתה, לגזענות ולימין הכהניסטי.

אני גאה במרצ שהשכילה לבחור בפריימריס דמוקרטים רשימה יהודית-ערבית, ומיד לאחר מכן לנהל קמפיין עברי-ערבי. התוצאה: הצלחנו לפתוח דלת לשותפות, לקבל תמיכה פוליטית משמעותית מחוץ למה שנהוג לכנות "אזורי הנוחות", ולבנות את התמיכה של מרצ על קולות יהודים וערבים שהגדילו את התמיכה במרצ וכך בחרו לתת תשובה לימין הקיצוני, להסתה ולגזענות. תשובה של סולידריות, שותפות ושוויון.

״אנחנו נשב עם כל מה שיהודי וציוני״, אמר חבר הכנסת הטרי בני גנץ באחד הראיונות הראשונים שנתן. זה היה היום שבו חיסל את ממשלתו הפוטנציאלית. המשפט הזה והיחס לציבור הערבי הוא שהפך אותו כנראה ליו"ר האופוזיציה ואת נתניהו לראש הממשלה.

אם נתמיד בשותפות פוליטית אמיתית, עם ממשלה שיש בה נציגים ערבים ושנתמכת על קולות ערבים והצבעה ערבית משמעותית, לא יכהן בישראל ראש ממשלה מהימין. זו עובדה ומציאות פוליטית, וזה גם חזון ערכי ואידיאולוגי. על בריתות ושותפויות שמבוססות על המציאות הזאת צריכה להתבסס העבודה שלנו מהחל מהיום.


אהבו: 1,623. הגיבו: 344. שיתפו: 35.
{% trans 'Tags' %}: