*** אחרי שלוש שנים, הישג חלקי במאבק ברפורמה לבריאות הנפש: משרד הבריאות וקופות החולים התחייבו שלא לפגוע בזכויותיהם של מי שהיו זכאים לטיפול נפשי ***

כבר שלוש שנים שאני מלווה את המאבק של ארגוני בריאות הנפש בהובלת בנפשנו ובייצוגו של עו"ד Hagai Kalai. נחשפת לסיפורים של אנשים שמעדיפים לוותר על טיפול בגלל שהרפורמה פוגעת בפרטיות שלהם, מעדיפים לשלם מכיסם כדי לא לקבל תווית של אבחון פסיכיאטרי כפי שמחייבת הרפורמה. מעדיפים טיפולים ארוכי טווח ולא רוצים להסתפק בשתי פגישות שבסופן הם נשלחים הביתה עם כדורים פסיכיאטריים, במקום לקבל טיפול אמיתי.

העתירה לבג"ץ הצליחה בחלקה: משרד הבריאות וקופות החולים התחייבו לדאוג לעזרה נפשית לכל הזקוקים לכך. בניגוד למה שנקבע ברפורמה מלכתחילה, לא ייגרעו אנשים שהיו זכאים עד היום לטיפול נפשי כתוצאה מהמהלך, לא יוגבלו מספר הפגישות להן זכאים המטופלים, ולא יהיה צורך באבחנה פסיכיאטרית כדי לזכות בטיפול.

אבל המאבק לא תם. משרד הבריאות הציג את הנתונים בצורה ורודה מדי, מה שגרם לבג"ץ לעודד את העותרים למשוך את העתירה. בפועל, בניגוד לטענת משרד הבריאות, חולף זמן רב עד לקבלת הטיפול הנפשי, באופן העלול לסכן את המטופלים. מרגע שנקלטו המטופלים במערכת, הם נתקלים בתורים ארוכים גם במקרים שעלולים להיות מסכני חיים, כשמדובר באנשים אובדניים או בנפגעי תקיפה מינית. מרפאות נסגרו ומטופלים רבים מכתתים את רגליהם בחיפוש אחר מרפאה שתוכל לקבל אותם, לעיתים במרחק ניכר ממקומם מגוריהם.

את מה שבית המשפט לא אמר - אני אוודא, בוועדת המשנה לפיקוח על הרפורמה הזו: להצהרות המדינה חייב להיות כיסוי. לא יהיה אדם שזקוק לטיפול נפשי ולא יקבל אותו.


אהבו: 156. הגיבו: 11. שיתפו: 29.
{% trans 'Tags' %}: