לראות את הציונות בעיניים

אתמול נסעתי לבקר ב מועצה אזורית מגילות ים המלח . לא הרבה מכירים את המקום, לא הרבה מכירים את המועצה וגבולותיה. הישוב הדרומי שנמצא סמוך לעין גדי הוא מצפה שלם והישוב הצפוני, הוא ורד יריחו. 1,600 תושבים חיים בחבל ארץ זה, שבעיניי הוא אחד היפים בעולם ובוודאי היפה במקום הנמוך ביותר בעולם. ישובים פורחים, מצוקי דרגות, קליה, אובנת, בית הערבה וורד יריחו. 1,600 תושבים צעירים וותיקים ובעיקר, ילדים מקסימים.

התלוויתי לראש המועצה אריה כהן, ציוני חם שהגיע כחייל בנחל באמצע שנות ה-70' למצפה שלם וקשר את חייו למרחבים השלווים והלוהטים של ים המלח ובקעת יריחו.

אריה וצוותו, נסעו איתי בסובלנות אין קץ, נסעו ברחבי הישובים שהם להוטים לספר בשבחי כל ישוב וישוב. ואכן, היה קשה לא להתרגש בקבר האחים שמעט יודעים עליו ובו קבורים חללי בית הערבה ממלחמת העצמאות. כך סמוך לגשר עבדאללה, מתבדר ברוח החמה דגל ישראל, מעל קברי הלוחמים.

באתר הטבילה קאסר אל יהוד, פגשנו צליינים ממזרח אירופה לצד צליינים מדרום אמריקה. אורתודוכסים יוונים לצד קופטים, נוצרים מאתיופיה לצד יהודים ומוסלמים. אנשים מכל העולם שבאים לטבול בירדן בהתרגשות מדבקת.

את סיפורו של הדור הבא פגשתי בבית הספר היסודי בישוב קליה. מנהלת נמרצת עם צוות מורים מצוין, קהילתיות השובה את הלב.

לצערי, תופעת הבולענים שמדינת ישראל התנערה מנזקיה, "העלימה" את אתר התיירות השוקק, חוף מינרל. מפעל חיים של תושבי מצפה שלם, מסעדה, מתקני חוף וחדרי הארחה שקעו בתוך הבולענים והביורוקרטיה הישראלית טוחנת את האנשים האלה, את מלח הארץ תרתי משמע, עד דק.

את היום סגרתי בישוב החדש במועצה, קדם ערבה. ישוב קטנטן, רק חמש משפחות חיות שם. קשה לומר חיות, כי הם בעיצומו של תהליך שיפוץ של מה שהיה פעם מאחז. פגשתי זוג צעיר שעזב הכל והגיע להפריח את הירדן. הוא והיא, סטודנט ועובדת סוציאלית עם בנם התינוק, עושים ציונות בדיוק כמו לפני 60 שנים. התרגשתי.

תודה לכם תושבי מגילות, אתם כותבים את אחד מהדפים החשובים בספרי הציונות. יצאתי מהסיור עם מטלות ברורות שעליי לבצע במצוותכם, אך יחד עם זאת עם המון תקווה.

הציונות לא מתה, היא חיה ומתעצמת.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 120. הגיבו: 9. שיתפו: 9.
{% trans 'Tags' %}: