יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה פוגש כל ישראלי וישראלית במקום אחר.

חלק הולכים לטקסים השכונתיים, חלק לטקסים של יחידות צה"ל השונות, חלק מתכנסים בביתם ונזכרים ביקיריהם ואהוביהם שכבר אינם איתנו, וחלק רואים ביום זה שותפות גורל כואבת ומצלקת של שני עמים החיים זה לצד זה, ויציינו את היום הזה בערב המשותף הישראלי-פלסטיני. ערב מאחד שמדגיש את העבר המדמם, את ההווה הנראה חסר תקווה, אבל גם את העתיד מלא התקווה לחיים בשלום, וסיום הסכסוך הגובה קורבנות רבים כל כך. ערב זיכרון של פורום המשפחות השכולות Parents Circle Families Forum منتدى العائلات الثكلى.

גם השנה, קיום הכנס בהשתתפות כל החברים בפורום, כולל הפלסטינים, היה תחת איום של החלטה פוליטית צינית ולא-חוקתית מצד ראש הממשלה נתניהו בכובעו כשר הביטחון, על גבן של אותן משפחות שכולות. גם השנה היה ברור לכל כי לא מדובר בסירוב מ״סיבות בטחוניות״, אלא התערבות ברגל גסה בבחירתן הפרטית של משפחות שכולות בדרכן לציין את השכול, שהוא כל כולו שלהן. גם השנה, כבכול שנה, מנצחת התקווה את היאוש.

גם השנה נעתר בג״צ לא רק לסיוע על שמירת הדמוקרטיה הישראלית, אלא גם על שביב האנושיות שעוד נותר בנו, וביטל את ההחלטה.
ה"שידור חוזר" של המשפט, כפי שקרא לו השופט עמית, הסתיים באותה תוצאה - והטקס יוכל להתקיים כמתוכנן.

הניסיון לחלק את הכאב הכמעט בלתי-נתפס של השכול, שנוגע בכל בית ובית במדינה, לקטגוריות של נכון ולא נכון - הוא אבסורדי ובלתי-אנושי. כל מי שנכח בטקס הזה בשנים שעברו יכול לתאר את העוצמה שלו, את היכולת להוציא מהכאב המשותף של הסכסוך - תקווה לעתיד בו לא נאבד חיי אדם לשווא, בדיוק כפי שהיה בשבוע האחרון.

כאב המשפחות השכולות על אובדן יקיריהן מתעלם מהשתייכות מעמדית ולאומית. גם השנה יעמדו המשפחות השכולות יחד ויכאבו את כאבן, גם השנה יקראו לתקווה לחיים משותפים ולסיום שפיכות הדמים. וגם זו צוואתן של הנופלים.

תקלה בטעינת התמונה. אפשר ללחוץ על כפתור הפייסבוק הקטן מצד שמאל כדי לראות את הסטאטוס המקורי

אהבו: 571. הגיבו: 273. שיתפו: 50.
{% trans 'Tags' %}: